česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo

​Návštěva delegace AV ČR v Irsku potvrdila, že Irsko a Česká republika mohou úspěšně spolupracovat v oblasti vědy a výzkumu

Delegace AV ČR absolvovala v březnu 2025 pětidenní návštěvu Irska a položila tak základ pro rozšířenou spolupráci v oblasti vědy, výzkumu, technologií a humanitních věd. Návštěva, organizovaná ve spolupráci s českým velvyslanectvím v Dublinu propojila české vědce s jejich protějšky napříč univerzitami, národními agenturami a nezávislými výzkumnými institucemi. 

veda a vyzkum

veda a vyzkum

 

Itinerář delegace zahrnoval setkání na univerzitách Trinity College Dublin, Technological University Dublin, University College Cork, Dublin City University a Dundalk Institute of Technology. 

Z jednání na univerzitách v Irsku vyplynulo, že Irsko představuje významné příležitosti pro české instituce a subjekty hledající partnerství v oblasti výzkumu a inovací, zejména v biologických vědách, biotechnologiích a farmacii. S významnými nadnárodními farmaceutickými společnostmi se sídlem v Irsku a silnou spoluprací mezi akademickou a průmyslovou sférou jsou instituce jako University College Cork (UCC) a Dublin City University (DCU) lídry v oblastech vývoje léků, zdravotnických technologií a biomedicínského inženýrství. České výzkumné ústavy, včetně těch spadajících pod Akademii věd ČR, disponují významnými kapacitami. Společné projekty se již podařilo realizovat v minulosti. Irský zájem je v současné době o řadu projektů v rámci Strategie AV21. Perspektivu mají projekty spolupráce od společných publikací až po výzkumná konsorcia financovaná EU. Silná pozice Irska v translačním výzkumu a komercializaci také poskytují českým institucím příležitost uvést aplikovanou vědu na trh prostřednictvím irských inovačních ekosystémů. Návštěva DCU byla impulsem pro zahájení jednání o MoU s AV ČR.

Další potenciál pro česko-irskou spolupráci se nabízí v oblasti environmentálních věd, digitálních technologií. Například Technological University Dublin (TUD) a Dundalk Institute of Technology jsou aktivní v oblastech udržitelnosti životního prostředí, sladkovodního výzkumu a inovací potravin, kde mají i české instituce rozsáhlé odborné znalosti. Spolupráce mezi TUD  a AV ČR již se již v minulosti uskutečnila, ale byla přerušena pandemií; nyní je na obou stranách zájem tato partnerství obnovit.

Dublin City University, známá svými silnými průmyslovými vazbami a výzkumem založeným na inovacích, uspořádala technické setkání s výzkumníky z biotechnologií, chemických věd a fyzikálních věd. Zvláštní zájem byl o odborné znalosti AV ČR v oblasti laserových technologií a využívání technologií v medicíně, kde spolupráce již probíhá a očekává se i její narůst. 

Závěrečná univerzitní návštěva se uskutečnila na Dundalk Institute of Technology, který je úzce propojen s českou akademickou obcí, mimo jiné i díky více než 150 českým studentům, kteří zde aktuálně studují. Delegace identifikovala potenciál spolupráce v biologických vědách, veřejném zdraví a sladkovodních ekosystémech.

Kromě akademické sféry se delegace AV ČR setkala také s několika klíčovými národními a nezávislými výzkumnými orgány. Na Královské irské akademii, přední irské autoritě v oblasti vědy a humanitních věd, se diskuse soustředily na témata jako je akademická svoboda, financování výzkumu a podpora vědců zasažených konfliktem, zejména těch, kteří byli vysídleni válkou na Ukrajině. Zejména toto témata a možnost spolupráce vyvolalo zájem irské strany. 

Rovněž během setkání v Research Ireland, nově vytvořené národní agentuře, se AV ČR podělila o své zkušenosti s iniciativami na podporu vědců zasažených konfliktem. Velký zájem na obou stranách je o společné programy financování výzkumu a krátkodobé výměnné programy, které  by podpořily vědeckou spolupráci napříč všemi obory.

Návštěva Irské národní metrologické laboratoře (NSAI) podtrhla potenciál technické spolupráce.  NSAI se podílí na inovacích na vysoké úrovni v oblasti měření času a kybernetické bezpečnosti, přičemž ve svých systémech již částečně využívá i přístroje české výroby. S rostoucím významem, který je v Evropě kladen na bezpečnost digitální infrastruktury a odolnost vůči vlivům životního prostředí, nabízejí metrologie úrodnou půdu pro akademickou, komerční a vládní spolupráci prostřednictvím finančních nástrojů EU.

Návštěva irských univerzit, agentur a institucí ukázala, že na irské straně je o společné projekty s českou stranou velký zájem, čehož dokladem byla i účast na vysoké institucionální úrovni z irské stany na všech setkáních.