deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

25. ročník festivalu Dny české a německé kultury

Ve dnech 26. října – 12. listopadu 2023 proběhl v Sasku a v Ústeckém kraji jubilejní 25. ročník festivalu Dny české a německé kultury (ČNDK). Festivalu udělili záštitu prezident České republiky Petr Pavel a ministerský předseda Svobodného státu Sasko Michael Kretschmer. Mottem letošního ročníku festivalu byly „Zlomy“  (německy „Brüche“). Slavnostní zahájení letošního ročníku ČNDK se konalo dne 26. října 2023 v reprezentativních prostorách Drážďanského kulturního paláce. Festival společně zahájili paní Barbara Klepsch, saská státní ministryně kultury a cestovního ruchu a Jan Marian, náměstek ministra zahraničních věcí. Účastníky akce při této příležitosti pozdravil také Dirk Hilbert, primátor města Drážďany.
 

 Inspirací pro volbu motta letošního jubilejního ročníku festivalu bylo 30. výročí rozdělení Československa na Českou a Slovenskou republiku, které však samo o sobě nebylo hlavním tématem ČNDK. Festival byl v letošním roce zaměřen na tematizaci a zařazení hlubokých a často velmi nečekaných přelomových situací jak ve „velkých dějinách“ tak i v životech jednotlivců, a kladl si za cíl poukázat na skutečnost, že ačkoliv tyto situace a zážitky přinášejí nejistotu, mohou nakonec vést k pozitivním výsledkům, protože je možné je aktivně utvářet a následně z nich tak může vzejít něco nového a pozitivního. Pořadatelé ČNDK si od vzniku festivalu kladou za hlavní cíl zpřístupnit a přiblížit českou a německou kulturu obyvatelům sousední země prostřednictvím kulturní výměny, zvýšit povědomí a znalosti o Česku/Německu a poukázat nejen na rozdíly, ale také na to, co nás spojuje. Hlavním cílem byla a nadále zůstává podpora vzájemného porozumění, zlepšení soužití ve společném euroregionu a v Evropě. 

Tradičním spoluorganizátorem ČNDK GK Drážďany, hlavního organizátora představuje Euroregion Elbe/Labe. Festival je nejobsáhlejší přehlídkou české kultury za hranicemi ČR, jeho program nabízí pestrou směsici koncertů, výstav, čtení, promítání filmů, divadelních představení, přednášek, ale i kuchařských show či exkurzí. Zhruba tři čtvrtiny z programové nabídky se konají v Sasku, a to nejen v Drážďanech, ale v celém příhraničním Euroregionu Elbe/Labe. Zbývající přibližně čtvrtina programu se odehrává se v Ústeckém kraji. Dalšími spoluorganizátory jsou město Drážďany, nadace Brücke/Most Stiftung, bývalý hlavní organizátor festivalu, Veřejný sál Hraničář z Ústí nad Labem a obecně prospěšná společnost Collegium Bohemicum. V letošním roce úspěšně proběhlo v rámci festivalu 87 akcí v Sasku (města a obce Drážďany, Radebeul, Pirna, Wehlen, Tharandt, Königstein, Hohnstein, Liebstadt,  Bad Gottleuba a Müglitztal) a v Ústeckém kraji (města a obce Ústí nad Labem, Litoměřice, Velké Březno, Chabařovice, Petrovice). Akcí ČNDK se v letošním roce celkem zúčastnilo přibližně 5 000 návštěvníků.