deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Úřad vlády ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Český a saský premiér podepsali memorandum o spolupráci při produkci lithia a realizaci dalších strategických projektů

Předseda vlády ČR Petr Fiala navštívil dne 16. května 2023 Sasko. V Drážďanech jednal se saským ministerským předsedou Michaelem Kretschmerem, se kterým podepsal memorandum o spolupráci při realizaci projektů strategického významu. Mezi hlavní témata setkání patřil režim na společných hranicích, příprava vysokorychlostní železnice či spolupráce v oblasti vědy a výzkumu. Premiér před návštěvou Drážďan navštívil rovněž v Dubí na Teplicku společnost Geomet, která se zabývá projektem těžby lithia na Cínovci.
 

ČR a Sasko se v memorandu domluvily na spolupráci ohledně posílení surovinové, energetické a palivové bezpečnosti a soběstačnosti, spolupráci v oblasti vědy a výzkumu a utužení přeshraniční spolupráce při ochraně klimatu, snižování emisí a spolupráci v transformaci průmyslu a získávání strategických surovin, zejména lithia z ložisek na saské a české straně. Díky vzájemné spolupráci na strategických projektech mohou vzniknout nová pracovní místa v ČR i v Sasku a zvýší se atraktivita obou regionů v oblasti bezemisních technologií, obnovitelných zdrojů, elektromobility a bateriových systémů. „Česko-saská spolupráce je příležitostí pro Ústecký kraj. Je to šance, jak přilákat do regionu nové investory, zlepšit životní úroveň a vytvořit tisíce nových pracovních míst a z kdysi uhelného regionu udělat centrum moderní energetiky a obnovitelných zdrojů,“ uvedl premiér.

Podrobnější informace o pracovní cestě premiéra Fialy do Drážďan jsou k dispozici na webových stránkách Úřadu vlády ČR:

https://www.vlada.cz/cz/media-centrum/aktualne/cesky-a-sasky-premier-podepsali-memorandum-o-spolupraci-pri-produkci-lithia-a-realizaci-dalsich-strategickych-projektu-205481/

Foto: Úřad vlády ČR