
Návštěva polovodičových ekosystémů v Sasku a Sasku-Anhaltsku
07.07.2025 / 15:23 | Aktualizováno: 07.07.2025 / 15:50
Ve dnech 1. - 4. července 2025 proběhla studijní cesta české delegace do Drážďan a Magdeburgu, zaměřená na seznámení se s přípravou infrastruktury pro výrobu polovodičů a s podporou souvisejících ekosystémů. Součástí 25členné delegace pod vedením vrchního ředitele Ministerstva průmyslu a obchodu ČR Petra Očka a generálního ředitele CzechInvest Jana Michala byli zástupci českých krajů, univerzit, výzkumných institucí, regionálních rozvojových agentur, inovačních center a dalších organizací. Delegaci po celou dobu doprovázela generální konzulka v Drážďanech Ivona Valhová. Akce byla realizována formou projektu ekonomické diplomacie (PROPED) Ministerstva zahraničních věcí ČR, ve spolupráci s MPO ČR a agenturou CzechInvest, a významně přispěla k výměně informací, sdílení příkladů dobré praxe i vytipování možností přeshraniční spolupráce v oblasti polovodičového průmyslu a rozvoje příslušného ekosystému.
Cílem návštěvy bylo navázání kontaktů mezi českými a německými aktéry zaměřenými na oblast polovodičů a získání inspirace při přípravě infrastruktury pro výrobu čipů i vytváření souvisejícího ekosystému v Česku, zahrnujícího též dodavatele, univerzity, výzkumné organizace, klastry a další instituce. Polovodičový hub Silicon Saxony (https://silicon-saxony.de) se rozvíjí díky dlouhodobé systematické podpoře výzkumu, vzdělávání, firem a strategických investic ze strany Svobodného státu Sasko a je proto velkou inspirací pro budování polovodičového sektoru v Česku. Plánované zahájení výroby čipů v novém závodě tchajwanského koncernu TSMC v Drážďanech (https://www.esmc.eu/de/index.html) v roce 2027 dále přispívá k nárůstu hospodářského potenciálu tohoto odvětví a k posílení spolupráce mezi Saskem a Českem, s pozitivními dopady na celý region a Evropu.
V návaznosti na úvodní seznamovací večeři delegace zahájila dne 2. 7. sérii jednání v Drážďanech navštěvou Fraunhoferova institutu pro fotonické mikrosystémy (Fraunhofer-Institut für Photonische Mikrosysteme IPMS - https://www.ipms.fraunhofer.de), kde se seznámila zejména s možnostmi aplikovaného výzkumu v oblasti polovodičů. Při zastávce v GlobalFoundries (https://gf.com/de/) její zástupci představili delegaci plány na další expanzi zdejšího největšího závodu na výrobu čipů a možnosti spolupráce s Českem. Na ministerstvu hospodářství, práce, energetiky a ochrany klimatu Svobodného státu Sasko proběhla jak jednání se státním tajemníkem Thomasem Kralinskim, tak i diskuze s experty na téma odborného vzdělávání a rekvalifikací, souvisejících s polovodičovými obory. S velkým zájmem se setkala prezentace vedení Saské agentury pro obchod a investice (Wirtschaftsförderung Sachsen GmbH - https://standort-sachsen.de/de/wer-wir-sind) na téma podpory dodavatelských řetězců a získávání kvalifikovaných pracovních sil pro strategické projekty výroby polovodičů. První den jednání byl zakončen prezentací startupového inkubátoru a výzkumného centra CeTI v rámci Technické univerzity Drážďany (https://ceti.one/).
Dne 3. 7. česká delegace navštívila Magdeburg, kde se sešla se státním tajemníkem Jürgenem Udem, Julií Bütow a dalšími zástupci státní kanceláře Spolkové země Sasko-Anhaltsko, s rektorem zdejší univerzity Prof. Dr.-Ing. Jensem Strackeljanem a zástupci místních agentur. Jednání byla zaměřena na strategické umístění Saska-Anhaltska v německém a evropském polovodičovém kontextu, rozvoj polovodičové infrastruktury z hlediska lidských zdrojů, rozvoje pracovní síly i ekosystému a na lokalizaci výrobních kapacit. Navzdory odkladu investice firmy Intel v Magdeburgu hodlá Sasko-Anhaltsko nadále rozvíjet polovodičový sektor.
Studijní mise byla zakončena dne 4. 7. oficiálním přijetím na radnici města Drážďany, kde se delegace seznámila s procesem usídlování polovodičových firem v severní oblasti saského hlavního města a se souvisejícími opatřeními města na podporu rozvoje polovodičové infrastruktury a vzdělávání. Závěrem proběhla návštěva drážďanského Technologického centra (https://tzdresden.de/) včetně startupové firmy beeOLED.
Účastníci studijní cesty, zastupující české regiony s vysokým potenciálem rozvoje polovodičového průmyslu, měli v jejím průběhu možnost seznámit se s podněty pro realizaci konkrétních kroků při vybudování či posílení ekosystémů pro polovodičový sektor. Došlo k cenné výměně informací, sdílení příkladů dobré praxe i vytipování možností přeshraniční spolupráce do budoucna. Němečtí partneři se zajímali také o české zkušenosti v příslušných oborech. Důležitým přínosem mise bylo poznání německého know-how a inspirace saskými a sasko-anhaltskými zkušenostmi s rozvojem infrastruktury pro polovodičový průmysl jakožto evropský strategický sektor.