česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Cestování do Sýrie v souvislosti s COVID-19

1. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT:

MZV ČR obecně nedoporučuje občanům ČR cestovat do Sýrie vzhledem k pokračujícímu ozbrojenému konfliktu v zemi a související celkové destabilizaci bezpečnostní situace v zemi. Občany České republiky, kteří se na území Sýrie již nacházejí, MZV ČR vyzývá, aby Sýrii opustili.

V návaznosti na šíření epidemie COVID-19 Syrská vláda zavedla od konce února 2020 sanitární opatření na hranicích. Pozemní hranice do Jordánska a do Libanonu v zásadě fungují (doporučujeme však vždy ověřit aktuální stav neboť situace se vyvíjí velmi dynamicky). Letiště v Damašku a námořní hraniční přechody jsou využívány minimálně.

V Sýrii doposud neexistuje systém centrální registrace pro účely případných výjimek (osoby, které COVID 19 prodělaly, očkované osoby aj.).

Je obnoven provoz letiště v Damašku pro mimořádné lety. Po vstupu do Sýrie se musí všichni cestovatelé podrobit 14 denní karanténě ve vyhrazených zařízeních. 

 

OČKOVANÉ OSOBY

Sýrie nerozlišuje.

TESTOVANÉ OSOBY

Sýrie nerozlišuje.

OSOBY S PRODĚLANÝM COVIDEM

Sýrie nerozlišuje.

DĚTI

Sýrie nerozlišuje.

PŘÍJEZDOVÝ FORMULÁŘ

Sýrie nepožadujeje.

POSTUP PŘI NÁKAZE COVIDEM

Využít kontaktních čísel (viz. bod4) a postupovat dle instrukcí.

2. DOPRAVA:

Mezinárodní doprava byla redukována pouze na transport vybraného druhu zboží. Zákaz cestování mezi jednotlivými provinciemi byl zrušen, reálně však může dojít k jeho obnovení. Nařízení o zákazu pohybu se pak nevztahuje na nezbytnou přepravu osob a zboží.

3. OPATŘENÍ:

V návaznosti na šíření epidemie COVID-19 Syrská vláda zavedla od konce února 2020 sanitární opatření v celé zemi, mj. byla zřízena karanténní centra. Tato opatření trvají doposud. Nošení roušek není povinné, jsou však vyžadovány např. při vstupu do zdravotnických zařízení, do některých obchodů a bank. Nošení roušek je doporučováno v místech s větší kumulací lidí.

V návaznosti na vývoj epidemiologické situace došlo k opatrnému uvolňování restriktivních opatření, nicméně vysoké riziko šíření pandemie nadále trvá. Bez omezení jsou otevřeny obchody, byla obnovena školní docházka a zkoušky pro závěrečné ročníky škol, zprovozněny jsou státní a veřejné úřady a další instituce.

4. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Centrální tým COVID-19: +963/(0)11 2758122

Ambulance: 110

Ministerstvo zdravotnictví: +963/(0) 11 3339600-602, +963/(0)11 3311020-21

5.  NÁVRAT DO ČESKÉ REPUBLIKY

Aktuální informace o podmínkách a pravidlech při návratu do ČR naleznete:  

na stránkách MZV ČR

a na stránkách MV ČR