Porada vedoucích zastupitelských úřadů ČR
01.09.2024 / 08:59
Ve dnech 26. až 30. srpna 2024 se na Ministerstvu zahraničních věcí ČR v Praze uskutečnila porada vedoucích zastupitelských úřadů České republiky. Zúčastnil se jí i chargé d'affaires velvyslanectví ČR v Damašku Roman Masařík.
Účastníci porady měli možnost setkat se s řadou předních představitelů České republiky, včetně prezidenta republiky Petra Pavla a předsedy vlády Petra Fialy. Své představy o dalším směřování jejich resortů přišli velvyslancům a dalším vedoucím zastupitelských úřadů představit například ministr pro vědu, výzkum a inovace Marek Ženíšek, ministr průmyslu a dopravy Jozef Síkela nebo ministr dopravy Martin Kupka. Porady se účastnil také náčelník generálního štábu Armády ČR Karel Řehka nebo poradce pro národní bezpečnost Tomáš Pojar. Porady se zúčastnili také všichni představitelé vedení Ministerstva zahraničních věcí ČR.
Projev prezidenta
Prezident České republiky Petr Pavel ve svém projevu označil roli české diplomacie za nezastupitelnou: „Vaše role jasně komunikovat naše postoje a hájit naše zájmy je zde nezastupitelná. Jsem přesvědčen o tom, že si Evropa musí lépe a systematičtěji budovat svou mezinárodní pozici. Jako společenství postavené na hodnotách se musíme stát Evropou geopolitičtější a akceschopnější, umět asertivně hájit a pragmaticky prosazovat naše zájmy.“
„Musíme se ale také dívat dál za horizonty našich evropských hranic. Výrazněji než kdy dříve nás dnes totiž ovlivňuje vývoj v oblastech často geograficky velmi vzdálených. To si žádá, abychom měli lepší globální přehled, budovali si užší vztahy bez ohledu na geografické vzdálenosti. Budu proto i s vaší pomocí pokračovat v budování spojenectví a solidarity s hodnotově spřízněnými zeměmi napříč všemi kontinenty.“ Prezident Pavel v úvodu svého projevu připomněl jeden ze svých hlavních cílů, totiž aby v mezinárodním prostředí nepřestala platit dohodnutá pravidla a aby nepřevládlo zvůlí poháněné právo silnějšího. „Úspěch našeho snažení se bude v dlouhodobém měřítku měřit tím, kolik zemí mimo západní okruh o této vizi přesvědčíme.“
„Pokud chceme být respektovaným partnerem a mít vliv na mezinárodní úrovni, musíme posílit také naši rozvojovou a transformační spolupráci. Měli bychom usilovat nejen o zajištění dostatečné výše finančních a lidských zdrojů, ale také o větší flexibilitu, abychom prostřednictvím rozvojových, ale i kooperativních projektů dokázali posilovat opětovně navazované vztahy.“
Všechny úkoly by nebylo možné plnit bez odhodlání, profesionality a obětavosti pracovníků zastupitelských úřadů. Prezident Petr Pavel v závěru svého projevu poděkoval za jejich nasazení při obhajobě českých zájmů a za jejich dosavadní práci a popřál jim do dalšího úsilí hodně energie a úspěchu.
Projev předsedy vlády
Premiér Petr Fiala ve svém projevu připomněl, že prioritami České republiky jsou bezpečnost, včetně energetické bezpečnosti, a prosperita. V zahraniční politice dlouhodobě prosazuje maximálně realistický a pragmatický přístup. Zdůraznil, že máme enormní zájem na deeskalaci krize na Blízkém východě. Česká republika si uvědomuje svůj díl spoluodpovědnosti za svět. Premiér Fiala poděkoval českým diplomatům za jejich přispění k prosazovaní české zahraniční politiky, za každodenní nasazení Ministerstva zahraničních věcí ČR a za profesionalitu diplomatické služby a popřál jim hodně štěstí do dalšího roku a hodně úspěchů v jejich práci.
Projev ministra zahraničních věcí
Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský ve svém projevu uvedl, že setkání považuje za důležitý prostor pro úvahy nad stavem světa a nad způsoby, jak v tomto světě co nejlépe ošetřit zájmy a postavení Česka a celé Evropy. Se slábnoucí hospodářskou a mocenskou převahou čelí globální Západ politickým výzvám a ambicím někdy nových, někdy známých, v každém případě ale sílících hráčů. Brutální útok teroristů z Hamásu proti Izraeli v říjnu 2024 a následná izraelská operace v Gaze podle něj připomněly rozdílné vnímání událostí – a to nejen mezi Českem a zeměmi kulturně vzdálenými, ale i mezi spojenci. Ve veřejném prostoru zaznívá obviňování z praktikování dvojích standardů. Čeští diplomaté proto dostali za úkol pozici Česka vysvětlovat chytře, s empatií a bez naivity. Ve vztahu k Palestincům zdůraznil, že mají právo na samostatnou státnost a Česká republika ji podporuje.
„Nezávislé, suverénní Česko je nemyslitelné ve světě, který se řídí právem silnějšího, kde jsou Charta OSN a mezinárodní právo jen cárem papíru. K pilířům demokratického světa patří i základní lidskoprávní dokumenty. Proto je aktivní a praktická podpora obhájců lidských práv, novinářů a občanské společnosti podstatou české zahraniční politiky. Spolu s úspěšným zapojením v mezinárodních organizacích tvoří spojité nádoby. Bude tomu tak i nadále a nově i v online prostoru. Nic na tom nemění fakt, že k dosažení klíčových priorit musíme umět spolupracovat, někdy transakčně a selektivně i s partnery, se kterými nesdílíme společný hodnotový základ.“
Český ministr zahraničních věcí vyzval, aby česká diplomacie byla aktivní vůči arabskému světu. „Již 10 měsíců je Blízký východ svědkem konfliktu, který vyprovokoval brutální útok teroristů z Hamásu proti Izraeli. Hrozba další eskalace a rozšíření konfliktu je reálná. Musíme společně usilovat o návrat regionu na trajektorii Abrahámovských dohod. Usilujme o mírové řešení v Gaze a propuštění izraelských rukojmí. Jasně také říkejme, že Česko vnímá utrpení Palestinců v Gaze. Poskytli jsme již desítky milionů korun na humanitární pomoc. Připomínejme, že Česko i Evropská unie nadále stojí za dvoustátním řešením a že jedním z jeho předpokladů je i demokratické vedení na palestinské straně.“
Ministr Lipavský dále připomněl, že česká ekonomika stojí na úspěšných exportérech. Role Ministerstva zahraničních věcí a zastupitelských úřadů při prosazování ekonomických zájmů země je nezastupitelná. Při této příležitosti poděkoval všem přítomným českým diplomatům za práci, kterou pro Česko a pro české exportéry v zahraničí odvádějí.
„Ať už hovoříme o působení české zahraniční služby ve světě či dovnitř našeho státu, jedno mají společné – proaktivní, účinnou, mnohavrstevnou a moderní veřejnou diplomacii. Diplomacie 21. století se již neodehrává výhradně za zavřenými dveřmi. Naším klíčovým zájmem je, aby domácí veřejnost rozuměla významu české diplomacie a co přináší pro bezpečnost a prosperitu České republiky. Stejně tak je naším klíčovým zájmem, aby o nás svět věděl, že Česko je moderní, sebevědomý a vyspělý stát, který je připraven podílet se na globální bezpečnosti, podporovat mezinárodní řád nebo být spolehlivým obchodním partnerem. A úspěšná veřejná diplomacie se nedá dělat bez zastupitelských úřadů a vás, jejich vedoucích,“ dodal ministr Jan Lipavský.
Dále se věnoval konzulární službě a pomoci českým občanům při cestách do zahraničí: „Říkejte prosím všem: Pokud cestujete do zahraničí, buďte odpovědní, mějte platné doklady, platné cestovní pojištění a registrujte se do systému DROZD. Dám jeden příklad za všechny. Registrace v systému DROZD může rozhodnout o tom, jestli se k českému občanovi dostane včas informace o evakuačním letu, nebo ne. Toto je realita dnešního světa stíhaného přírodními katastrofami a nestálou bezpečnostní situací. Po vzoru dalších zemí EU jsme, pro evropské země, zřídili jednotnou linku pro české občany v nouzi v zahraničí. Do konce roku na ni chceme napojit zbytek světa.“
Ministr přivítal také schválení korespondenční volby pro české občany pobývající v zahraničí. Na dálku tak budou moci čeští občané volit již ve volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky na podzim 2025. Pro řadu českých občanů to bude poprvé, kdy budou moci bez překážek využít své ústavou dané právo volit. „Doufám, že se to odrazí i na zvýšení účasti ve volbách. Naše vláda tak splní další ze svých slibů a odstraní desítky let trvající nespravedlnost. Role české zahraniční služby v naplnění korespondenční volby bude nezastupitelná a pro vaše zastupitelské úřady bude její bezproblémové zajištění příští rok představovat jednu z hlavních výzev.“
V závěru svého vystoupení ministr Lipavský uvedl, že multipolární svět zítřka od nás vyžaduje aktivní a chytrou diplomacii v Asii, v Africe, v Latinské Americe. „Musíme být vidět, musíme vysvětlovat, musíme naslouchat druhým. Zápas o to, zda svět bude řízen koncertem velmocí ve verzi 21. století nebo udržíme svět, kde silnou roli hraje mezinárodní právo a Charta OSN, je i naším zápasem. Za 7 let budeme ve Valném shromáždění usilovat o křeslo nestálého člena Rady bezpečnosti. Náš zájem o svět, kde se Česko může cítit bezpečně a prosperovat, je aktuální už dnes. Volba je jasná – můžeme pasivně sledovat, jak se svět stává nebezpečným, nebo budeme jednat, abychom podobu světa ovlivnili a ochránili naši svobodu a demokracii.“
„Musíme upevňovat postavení Česka v rámci Evropské unie a v NATO. Být globálně aktivní. Podporovat české firmy v zahraničí. Na každém našem kroku máme vysílat do světa jasnou zprávu, že Česko je moderní, sebevědomá a vyspělá země. A při tom fungovat jako jeden tým. Tým české diplomacie. Děkuji vám za vaše nasazení!“. Těmito slovy ukončil ministr zahraničních věcí Jan Lipavský svůj projev k vedoucím českých diplomatických misí a konzulárních úřadů.
Vedoucí zastupitelských úřadů České republiky se během porady setkali také s předsedy obou komor českého parlamentu Milošem Vystrčilem a Markétou Pekarovou Adamovou.