Česko-syrská spolupráce v oblasti archeologie
26.11.2024 / 13:04
V rámci implementace vládního programu na Poskytnutí humanitární, rozvojové a rekonstrukční asistence Sýrii realizuje Národní muzeum ČR ve spolupráci s Ministerstvem kultury ČR, s Ministerstvem zahraničních věcí ČR a s Velvyslanectvím ČR v Damašku a v součinnosti s příslušnými syrskými úřady víceletý projekt rekonstrukční asistence záchrany památek v Sýrii.
V roce 2022 bylo prostřednictvím letounu Armády ČR z Damašku do Prahy převezeno a v restaurátorských dílnách Národního muzea zrestaurováno 20 poničených předmětů vysoké kulturní hodnoty pocházející z Palmýry a dalších významných lokalit období doby bronzové, železné a období antiky. Zrestaurované a zkonzervované předměty byly poté v dubnu až květnu 2023 prezentovány veřejnosti na výstavě „Obnovená tvář“ v Národním muzeu.
V současné době se v oblasti vědecké spolupráce ČR a Sýrie v oblasti archeologie připravují dvě na sobě nezávislé aktivity.
První aktivitou je vytipování, důkladné zabalení, přeprava do ČR a zrestaurování dalších 80 poškozených předmětů ze syrských muzeí zasažených válečným konfliktem. Po zrestaurování se předpokládá uskutečnění jejich výstavy v Národním muzeu v Praze a jejich navrácení do Sýrie.
Druhou aktivitou je společný česko-syrský archeologický výzkum ohrožené lokality Tell Al-Shamiya v Latákii. Jeho nedílnou součástí je školení syrských archeologů v používaní moderních metod při dokumentaci válkou a zemětřesením poškozených archeologických lokalit a památek. Tento výzkum probíhá již čtvrtým rokem ve spolupráci se syrským Generálním ředitelstvím pro památky a muzea a v současné době vedení Národního muzea v Praze připravuje žádost o licenci na pokračování tohoto výzkumu, přičemž česká strana předpokládá, že syrská strana žádosti vyhoví podobně, jako v nedávné době vyhověla například polským nebo italským archeologům.
Tell Al-Shamiya leží 4 kilometry od starověkého Ugaritu, pod jehož správu i spadal. První průzkumy společné česko-syrské expedice naznačují nepochybný vysoký význam zkoumané lokality v době bronzové až časné době železné (cca 2600 až 600 př. n.l.). Výzkum probíhá na centrální osídlené ploše tellu, kde jsou odkrývány pozůstatky kamenných konstrukcí domů, a dále v hrobkách zahloubených do úpatí tellu.
V červnu 2023 proběhla prezentace prvních výsledků výzkumu na mezinárodní konferenci v Damašku. V současné době probíhá analýza a vyhodnocování doposud získaných poznatků. V případě udělení prodloužení licence na archeologický výzkum, další výzkumná sezona je plánovaná na jaro 2025.
Česká archeologie není v Sýrii nová, již před 90 lety na území dnešní Sýrie prováděl archeologický výzkum významný český archeolog Bedřich Hrozný. Vzhledem k tomu, že Sýrie je z hlediska poznání historie lidstva klíčovou zemí, je pro českou archeologii výzkum zde unikátní příležitostí.