na_celou_sirku
Foto: Pixabay.com

Česko-dánská videokonference na téma očkování proti COVID-19

Velvyslanectví ČR v Kodani uspořádalo dne 20. dubna 2021 bilaterální  videokonferenci na téma očkování proti COVID-19. Hlavním cílem setkání bylo sdílet aktuální osvědčené postupy v boji proti pandemii nového koronaviru mezi oběma zeměmi.

Za dánskou stranu se schůzky zúčastnili zástupci dvou hlavních úřadů, které mají protipandemická opatření ve své gesci – Státního sérologického ústavu (Statens Serum Institut/SSI) a Dánského zdravotnického úřadu (Sudhedsstyrelsen/SST). Za Státní sérologický ústav hovořila členka jeho vedení Anne-Marie Vangsted, vedoucí testovacích cente. Dánský zdravotnický úřad reprezentoval jeho generální ředitel, pan Søren Brostrøm.

Za českou stranu diskutovali Martin Smolek, náměstek pro  řízení právní a konzulární sekce MZV ČR a  Kateřina Baťhová, hlavní národní koordinátorka pro očkování proti COVID-19 a ředitelka zahraničního odboru na Ministerstvu zdravotnictví ČR.

Klíčovým tématem schůzky byl vakcinační kalendář - prioritizace skupin v rámci očkování (zdravotníci, učitelé, rizikové skupiny), očkování diplomatů a cizinců, včetně ze třetích zemí a zaměstnanců institucí EU.  Dánská strana v této souvislosti uvedla, že ve svém kalendáři, který měl 12 skupin a je od prosince pravidelně aktualizován, se Dánsko nyní plně orientuje na rozdělení podle věku obyvatel. Česká strana byla zároveň ujištěna, že všichni diplomaté a Češi mající rezidentní status v Dánsku jsou v dánském očkovacím kalendáři plně zahrnuti.

Dalším z témat byla technická řešení ve vztahu nejen k distribuci výzev k účasti na očkování, ale i potvrzení o absolvování vakcinace, včetně potvrzení o prodělání nemoci COVID-19 či evidence negativních testů. V této souvislosti byl diskutován digitální systém, v rámci kterého v Dánsku veškerá evidence a realizace probíhá. Zmíněn byl i vývoj aplikace národního digitálního koronapasu, který Dánsko předpokládá zavést na konci května 2021 a jeho vazba na digitální zelený certifikát EU (DGC) Diskuse se dotkla i nebezpečí vakcinační turistiky, kterou Dánsko zaregistrovalo a chce jí zamezit, či vakcíny AstraZeneca. Její další používání v zemi označila dánská strana s ohledem na existující rizika za zbytné v situaci, kdy dánské pandemické statistiky jasně vykazují příznivou pandemickou situaci. Dánská strana zdůraznila, že rozhodnutí zastavit nyní používání vakcíny AstraZeneca nejde proti doporučení Evropské agentury pro léčiva (EMA) a váže se na zcela konkrétní situaci v Dánsku.

Diskuse byla vedena v přátelském duchu. Všechny zúčastněné strany se vzájemně ujistily o otevřenosti dalším možnostem komunikace, vzájemné konzultace a sdílení těch nejlepších zkušeností v boji proti nemoci COVID-19.