
Grónsko se může stát významným vývozcem prvků vzácných zemin do EU
01.02.2021 / 12:40 | Aktualizováno: 26.01.2022 / 12:27
Grónská autonomní vláda (Naalakkersuisut) v současné době jedná o schválení projektu Kuannersuit týkajícího se otevření nového dolu na prvky vzácných zemin. Pokud bude projekt odsouhlasen, Grónsko by se mohlo stát významných vývozcem předmětných surovin do Evropské unie. Důl by měla provozovat společnost Grónské minerály.
Prvky vzácných zemin se staly běžnou součástí našeho každodenního života, prakticky ve všech oblastech. Umí vytvořit nejsilnější permanentní magnety na světě a jsou využívány při výrobě větrných turbín, hybridních a elektrických vozidel, plochých obrazovek či tzv. chytrých telefonů. V poslední době se staly ústředním bodem při výrobě čisté energie, což přispívá ke snižování emisí skleníkových plynů a závislosti na fosilních palivech, jež podporuje i novou evropskou strategii v oblasti klimatu, jejímž cílem je snížení emisí CO2 o 55 % do roku 2030.
Pokud grónská vláda projekt schválí a společnosti Greenland Minerals (GM) povolení k těžbě získá, otevřou se tím i nové příležitosti pro vzájemný obchod mezi Grónskem a Evropskou unií a pro diverzifikaci grónského exportu, jenž v současnosti kovy vzácných zemin vyváží do Číny.
Lukrativní kontrakt GM by se mohl stát významnou příležitostí pro české firmy, disponující potřebným know-how, v podobě návazných subkontraktů. S ohledem na široké spektrum využití permanentních magnetů představuje grónská iniciativa výraznou potenciální příležitost pro spolupráci i s dalšími českými výrobci, a to jak v oblasti automotive, tak kupříkladu i v oblasti zdravotní techniky, vláknové optiky, informační a komunikační techniky, výroby skla, keramiky a v mnoha dalších průmyslových oblastech.
Základní fakta k projektu Kuannersuit:
- Kuannersuit se nachází asi 7,5 kilometru severně od města Narsaq v nadmořské výšce 700 metrů;
- společnost Grónské minerály by měla důl provozovat po dobu 37 let a očekává se, že projekt vytvoří 328 grónských pracovních míst;
- v těžební oblasti se vyskytují vzácné elementy hornin, uran a thorium;
- za rok by měl důl vyprodukovat 3 miliony tun rudy, za 37 let pak 111 milionů tun zbytkového odpadu a 111 milionů tun šedé hory (nepoužitý skalní materiál).
Zdroj: Knr.gl (Greenland Minerals: Grønland kan blive den største leverandør til EU | KNR), Ggg.gl Rare Earths (ggg.gl)