Výstava "Královna Dagmar, česká princezna" zahájila své putování po České republice
28.09.2012 / 12:07 | Aktualizováno: 28.03.2014 / 13:51
V Národní knihovně České republiky (pražském Klementinu) byla 27. září 2012 slavnostně zahájena výstava „Královna Dagmar, česká princezna“ k uctění 800. výročí úmrtí jediné středověké české princezny a dánské královny, která dosud žije v lidových baladách a legendách.
Dagmar, dcera Přemysla I. Otakara a nevlastní sestra sv. Anežky České, později manželka dánského krále Valdemara II. Vítězného, zosobňuje přímou spojnici mezi Dánskem a českými zeměmi, přestože se její prvorozený syn Valdemar Mladý bohužel nedožil svého nástupu na dánský trůn. Zemřela 24. května 1212 v historickém městě Ribe na západě Jutského poloostrova a je pochována v kostele sv. Bendta v Ringstedu (asi 60 km jihozápadně od Kodaně).
Dánská verze výstavy, kterou kurátorsky připravilo České velvyslanectví v Kodani, byla poprvé představena v květnu t. r. v Ribe, kde byla součástí Festivalu Dagmar800 k uctění 800. výročí úmrtí královny Dagmar. Výstava byla poté zařazena do programu tradičního srpnového Středověkého festivalu v Ringstedu, jehož letošní ročník byl věnován památce této panovnice, která byla v místním kostele před 800 lety pochována. Výstava bude v ringstedském Muzeum k vidění do 14. října 2012 a pak se přesune do Kodaně, královského města Roskilde a na další místa v Dánsku.
Výstava
Česká verze výstavy zahájila své putování po Česku v souvislosti s mezinárodním krajanským festivalem Češi ve světě – oslavy Dne české státnosti 2012. Slavnostní projev v Klementinu přednesla předsedkyně poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky paní Miroslava Němcová, která zdůraznila lidský rozměr královny Dagmar a připomněla svou účast na letošních vzpomínkových akcích v Dánsku včetně přijetí dánskou královnou Markétou II. (oficiální návštěva).
Předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR paní Miroslava Němcová (vlevo) s autorkami textů paní Evou Doležalovou (uprostřed) a paní Milenou Bravermanovou (foto: Jaroslav Fišer)
Dánský velvyslanec pan Christian Hoppe předal paní Němcové kytici (foto: Jaroslav Fišer)
Krátké úvodní slovo pronesli také dánský velvyslanec v Praze pan Christian Hoppe, český velvyslanec v Kodani pan Zdeněk Lyčka, ředitel Národní knihovny ČR pan Tomáš Böhm a místopředseda Severské obchodní komory v České republice pan Birger Husted. Na vernisáži bylo přítomno více než 100 významných představitelů českého kulturního a politického života a zástupci krajanských komunit z celého světa.
Zleva: předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR paní Miroslava Němcová, ředitel Národní knihovny ČR pan Tomáš Böhm, místopředseda Severské obchodní komory v ČR pan Birger Husted, český velvyslanec v Dánsku pan Zdeněk Lyčka, dánský velvyslanec v ČR pan Christian Hoppe (foto: Jaroslav Fišer)
Vernisáži byla věnována velká mediální pozornost: články byly otištěny v REFLEXU a Mladé Frontě Dnes, proběhl rozhovor autorek výstavy a českého velvyslance pro ČT1 (Události), Radio Praha, Mezinárodní český klub a pro agenturu Mediafax. Český velvyslanec měl vstup také do živého vysílání ČRo2 a poskytl rozhovor rozhlasové stanici Vltava.
Výstavu tvoří 20 panelů, jejichž texty o Přemyslovcích, Valdemarovcích, o historických faktech i legendách napsali čeští a dánští historikové: profesor Josef Žemlička a dr. Eva Doležalová z Historického ústavu České akademie věd, dr. Milena Bravermanová ze Správy Pražského hradu a dr. John Lind z Univerzity Jižního Jutska v Odense. Grafická úprava je dílem Hany a Ivana Prokopových, český překlad je z pera Heleny Březinové. V šesti vitrínách jsou umístěny faksimile nejznámějších balad o královně Dagmar z Královské knihovny v Kodani a ukázky české beletrie věnované této osobnosti. Návštěvníci mohou vidět také česko-dánskou komiksovou skládanku Královna/Dronning Dagmar ilustrátorky Renáty Fučíkové, která je rovněž autorkou grafiky na pamětní dopisnici vydané 16. května 2012 Českou poštou.
Výstava vznikla mj. díky sponzorskému příspěvku dánských firem se sídlem v ČR.
Česká verze výstavy spatřila světlo světa mj. díky sponzorskému příspěvku Severské obchodní komory, šesti dánských firem se sídlem v České republice (VELUX, ORIFARM Supply, BATH DELUXE, SAGITTA, EUROALARM Assistance Prague a UNIQUE CONSULT Human Capital), Magistrátu Kutné Hory (partnerského města Ringstedu) a ČSA. Velvyslanectví České republiky v Kodani jim touto cestou vyjadřuje poděkování.
Široká veřejnost se s výstavou „Královna Dagmar, česká princezna“ může seznámit od 3. do 31. října 2012 v otvíracích hodinách Národní knihovny (Ředitelská chodba, 1. patro). Po Klementinu bude výstava uvedena v Kutné Hoře (9. 11. – 16. 12. 2012), Moravském zemském muzeu v Brně, Vlastivědném muzeu v Olomouci a na dalších místech severní Moravy v režii Valašského království.
Letos si také připomínáme 800. výročí vydání Zlaté buly sicilské. Tu vydal v Basileji 26. září 1212 římský a sicilský král a budoucí císař Fridrich II. ve prospěch českého panovníka Přemysla I. Otakara. Bula potvrzovala práva českých králů vůči římské říši a zajištovala mimo jiné vnitřní nezávislost českého státu a dědičný královský titul pro českého panovníka. Originál jednoho z nejvzácnějších dokumentů české historie byl u této příležitosti na konci září vystaven v Národním archivu v Praze.
Pozvánka
Výstava Královna Dagmar, česká princezna