28. setkání Čechů a Slováků žijících ve Skandinávii

13.–16. května 2010 se na statku Kyrkekvarn-Sörgården nedaleko Jönköpingu v jižním Švédsku uskutečnilo tradiční 28. setkání Čechů a Slováků žijících ve Skandinávii, které zorganizoval Svaz českých a slovenských spolků ve Švédsku (TSFR).

Akce se zúčastnilo asi 80 hostů, což je v dosavadní historii rekordní počet, včetně zástupců Velvyslanectví ČR ve Stockholmu (obchodní rada J. Charvát, konzulka A. Jermářová, administrativní pracovnice J. Vykopalová), Velvyslanectví SR ve Stockholmu (obchodní rada D. Bezáková), Velvyslanectví ČR v Kodani (velvyslanec Z. Lyčka, konzulka B. Stejskalová) a Českého centra ve Stockholmu (ředitelka Lucie Svobodová). Kromě předsedů a členů českých a slovenských spolků ve Švédsku byli přítomni také zakladatel spolku vKodani.cz O. Valina, 2 členové krajanského spolku z Norska a zástupkyně Mezinárodního českého klubu Eva Střížovská (která je zároveň šéfredaktorkou Českého dialogu) a Martina Fialková.

B. Stejskalová informuje o aktivitách ZÚ Kodaň

A. Jermářová a O. Valina informují o aktivitách ZÚ Stockholm a krajanského spolku vKodani.cz

E. Střížovská a M. Fialková představují Mezinárodní český klub a Český dialog

Na programu byla valná hromada TSFR, na níž byl znovuzvolen předseda Vratislav Langer, informativní vystoupení zástupců všech přítomných velvyslanectví (volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR 28.-29. 5., konzulární problematika, ekonomické a kulturní aktivity včetně Česko-švédských technologických dnů v červnu t. r. v Lundu a Malmö) a ČC Stockholm; pásmo kulturních akcí a sportovního vyžití. Mezinárodní český klub představil svůj nejnovější filmový projekt České kořeny ve Švédsku – hodinový dokument o osudech místních krajanů – a časopis Český dialog. O. Valina pohovořil o spolku vKodani.cz, který prostřednictvím stejnojmenné internetové stránky sdružuje mladé Čechy a Slováky přicházející studovat a pracovat do Dánska, a také o nové iniciativě v duchu České školy bez hranic (výuka češtiny pro cca 30 dětí ve věku 1,5 – 8 let). Obě iniciativy by mohly být inspirací pro „novodobé“ krajany ve Stockholmu, kteří řeší obdobný problém jako jejich vrstevníci v Kodani. Z kulturního programu lze zmínit přednášku J. Šípka o putování napříč Afrikou, výstavu výtvarnice M. Drunecké, přednášku Z. Lyčky o grónských mýtech a pověstech, literární matiné z díla J. Fouska a pásmo operních árií. K tanci a poslechu hrála litoměřická kapela Kytáry a rozumné počasí umožnilo také konání tradičního táboráku. Zájemci se mohli projet na místní řece na kanoích.

Přednáška Z. Lyčky o grónských mýtech a pověstech

Literární pásmo z poezie J. Fouska (Zleva: J. Vykopalová, O. Štorch, Eva Zakrzewski)

Posezení u ohně (Zleva: J. Vykopalová, O. Valina, B. Stejskalová, A. Jermářová)

Litoměřická amatérská kapela Kytáry

Letošní krajanské setkání se nadmíru vydařilo, byly upevněny staré a navázány nové kontakty. Předběžně bylo domluveno promítání dokumentárního filmu „České kořeny ve Švédsku“ na podzim t. r. na českém velvyslanectví v Kodani pro krajany žijící v Dánsku a jižním Švédsku.