Pozbývání státního občanství České republiky
25.11.2020 / 17:45 | Aktualizováno: 10.08.2023 / 19:48
Od 1.1.2014 nedochází nabytím cizího státního občanství k pozbytí českého občanství.
Občan pozbývá občanství prohlášením o vzdání se státního občanství ČR (dále jen „prohlášení"), jestliže splňuje současně tyto podmínky:
- trvale se zdržuje v cizině,
- není v ČR přihlášen k trvalému pobytu a
- je zároveň státním občanem cizího státu, nebo žádá o nabytí cizího státního občanství a prohlášení o vzdání se státního občanství ČR činí v souvislosti s nabytím tohoto státního občanství.
Prohlášení se činí před ZÚ, který vykonává působnost pro stát, ve kterém se prohlašovatel trvale zdržuje, nebo pro stát, o jehož občanství prohlašovatel žádá, anebo před krajským úřadem. V případě, že by byly příslušné dva různé ZÚ, je příslušný ten, který si zvolí prohlašovatel.
Žadatel vyplní formulář Prohlášení o vzdání se státního občanství (PDF, 111 KB) ČR dle § 40 a přiloží:
- doklad o státním občanství ČR,
- doklad prokazující pobyt v cizině,
- doklad o nabytí cizího státního občanství nebo doklad prokazující přislíbení nabytí cizího státního občanství.
- doklad o ukončení trvalého pobytu na území ČR (pokud prohlašovatel při učinění prohlášení nebude tímto dokladem disponovat, ZÚ prohlášení přijme; k doložení tohoto dokladu bude následně prohlašovatel vyzván příslušným krajským úřadem).
Za doklad prokazující pobyt v cizině se považuje v daném státě obvyklý doklad prokazující bydliště a případně totožnost prohlašovatele.
Do prohlášení je možné zahrnout i dítě. V tom případě se použije formulář Prohlášení o vzdání se státního občanství (dítě) (PDF, 131 KB) ČR dle § 40 odst. 4.
Je-li prohlášení činěno pouze jedním z rodičů dítěte, je nutné předložit souhlas druhého rodiče s jeho úředně ověřeným podpisem s tím, aby dítě pozbylo státní občanství České republiky. Souhlas druhého rodiče se nevyžaduje, pokud byl rodičovské odpovědnosti zbaven, výkon jeho rodičovské odpovědnosti byl v této oblasti omezen nebo pozastaven, není-li jeho pobyt, pokud žije mimo území České republiky, znám nebo zemřel.
Doklady vystavené orgány cizího státu, které prohlašovatel připojuje k prohlášení, musí být opatřeny úředním překladem do českého jazyka, s výjimkou listin vystavených ve slovenském jazyce, a potřebnými ověřeními.
Doklad o pozbytí občanství nebo doklad o tom, že prohlašovatel pozbude občanství, pokud předložil doklad prokazující přislíbení nabytí cizího státního občanství, vystaví příslušný krajský úřad.
Doklad o pozbytí občanství předá ZÚ prohlašovateli. Dnem převzetí dokladu o pozbytí občanství prohlašovatelem jeho občanství zaniká. V případě, že prohlašovatel předložil doklad o přislíbení nabytí cizího státního občanství dojde k pozbytí občanství až dnem, kdy prohlašovatel doručí ZÚ doklad o nabytí státního občanství cizího státu. Na žádost prohlašovatele může vystavit krajský úřad doklad o pozbytí občanství prohlášením, ve kterém uvede, ke kterému datu k pozbytí občanství došlo.