english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Úřad vlády
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo LinkedIn logo

Předseda vlády Andrej Babiš absolvoval na okraj zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku bohatý bilaterální program

Ve dnech 22. - 27. září 2019 se česká delegace vedená předsedou vlády Andrejem Babišem zúčastnila Valného shromáždění OSN v New Yorku, na jehož okraj absolvovala bohatý bilaterální program zaměřený především na spolupráci ve vědě, výzkumu a inovacích. Kromě předsedy vlády Andreje Babiše a jeho ženy Moniky byli součástí české delegace i místopředseda vlády a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a ministr životního prostředí Richard Brabec, newyorského zasedání OSN se zúčastnil rovněž ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček.

První den newyorského programu se delegace vedená předsedou vlády zúčastnila zahájení Klimatického summitu svolaného generálním tajemníkem OSN Antóniem Guterresem, v rámci něhož se český premiér Babiš krátce setkal s britským ministerským předsedou Borisem Johnsonem. Následně vystoupil český premiér na prestižním Concordia summitu, na němž představil českou inovační strategii, která má za cíl znásobit tempo zavádění národní digitizace, budování inteligentní infrastruktury či posílení investic do vývoje a výzkumu v České republice. Delegace dále navštívila prostory, v nichž agentura CzechInvest provozuje projekt CzechAccelerator – akcelerační program pro české IT a technologické startupy v New Yorku. Předseda vlády se první den svého newyorského programu rovněž setkal s prezidentem Microsoftu Bradem Smithem, s nímž řešil i případný zájem Microsoftu podílet se na vybudování centra umělé inteligence. První den programu byl zakončen večeří s americkými investory v ČR uspořádanou Americkou obchodní komorou.

Dne 24. září 2019 se předseda vlády zúčastnil zahájení 74. zasedání Valného shromáždění OSN a následného SDG summitu zaměřeného na provádění agendy pro udržitelný rozvoj 2030 a 17 cílů udržitelného rozvoje. Během úterního dne absolvoval předseda vlády Andrej Babiš také bilaterální jednání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenskym a arménským premiérem Nikolou Pašinjanem, následně se i s chotí Monikou zúčastnil tradiční recepce pro vedoucí národních delegací uspořádanou prezidentem Spojených států amerických Donaldem Trumpem.

Středeční program zahrnoval snídani se stávajícími i potenciálními americkými investory v ČR uspořádanou asociací ACEBA. Následně český předseda vlády vystoupil na Bloomberg Global Business Fóru, kde se účastnil panelu na téma penzijních systémů s řeckým premiérem Kyriakosem Mitsotakisem a eurokomisařem Pierrem Moscoviciem. Následovalo bilaterální setkání předsedy vlády s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoğanem a následně vystoupil český premiér opět na půdě OSN v rámci druhého dne SDG summitu. V odpoledních hodinách absolvoval předseda vlády jednání s generálním tajemníkem OSN Antóniem Guterresem mj. na téma reformy OSN a účasti České republiky na mírových operacích v Africe. Ve středu večer pak Andrej Babiš přednesl národní projev na fóru Valného shromáždění OSN.

Čtvrteční program započal jednáním s představiteli bostonské MIT (Massachusetts Institute of Technology), v jehož rámci jednal s představiteli MIT Plasma Science Fusion Center (za účasti ředitele Ústavu fyziky plazmatu Akademie věd ČR Radomíra Pánka) či s ředitelem MIT.nano Vladimirem Bulovićem o možnostech spolupráce v oblasti výzkumu a vývoje nanotechnologií či možnostech uplatnění českých laboratorních přístrojů v nových laboratořích MIT.nano. V rámci pracovního oběda se delegace předsedy vlády setkala s potenciálními investory z oblasti státu Massachusetts, setkání připravila obchodní komora AIM International Business Council. Bostonský program byl završen jednáním s představiteli Thermo Fisher Scientific Labs, biotechnologickou společností, která patří mezi úspěšné investory v ČR. Následně se delegace přesunula do GE Global Research Center v Schenectady, kde předseda vlády jednal s představiteli General Electric o možnostech prohloubení existující bohaté spolupráce (nejen v oblasti vývoje leteckých technologií) s ČR.

Poslední den programu české delegace absolvoval předseda vlády setkání s Jamesem Jeffreyem, zvláštním představitelem USA pro Sýrii a zvláštním vyslancem pro boj proti ISIS, a Walidem Muallemem, syrským ministrem zahraničních věcí, s nímž řešil mj. současnou situaci v Sýrii. Delegace následně navštívila památník obětem útoků 11. září 2001, kde předseda vlády uctil památku dvou obětí s českými kořeny.

Separátní program místopředsedy vlády Karla Havlíčka během newyorského pobytu zahrnoval mj. setkání s náměstkem ministra zahraničních věcí USA K. Krachem, jednání s představiteli univerzity CornellTech na téma transferu technologií či prezentaci modulárních jaderných reaktorů společnosti NuScale Power.

 

Tereza Martínková, stážistka
Karel Smékal, ekonomický konzul, Generální konzulát ČR v New Yorku

Galerie


Valné shronáždění OSN 2019