по-русски  česky  română 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © Velvyslanectví ČR v Kišiněvě
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

V Moldavsku byl s podporou ČR vytvořen vinařský registr

Dne 7.5.2019 proběhla závěrečná konference k projektu české zahraniční rozvojové spolupráce „Vybudování a implementace vinařského registru v Moldavské republice“.

Realizace projektu, který byl implementován ve spolupráci s USAID a jehož cílem bylo pomoci moldavské straně s harmonizací s aquis v oblasti produkce vína, byla zahájena v roce 2014. Konečným výsledkem je vytvoření funkčního systému vinařského registru s odpovídající administrativní kapacitou a legislativním rámcem. Realizace projektu umožní udržitelný rozvoj vinařského sektoru, posílí postavení spotřebitelů na moldavském trhu z hlediska zajištění kvality produkce a zlepší možnosti realizace moldavské vinné produkce na zahraničních trzích.

Slavnostního ukončení projektu se zúčastnil realizátor projektu, Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský v čele s paní Ludmilou Šípkovou, a příjemci pomoci – Ministerstvo zemědělství, regionálního rozvoje a životního prostředí Moldavské republiky zastoupení státním tajemníkem panem Vasile Luca a Národní úřad pro víno a vinohradnictví zastoupení ředitelem panem Gheorghe Arpentin, kteří ocenili význam projektu pro další rozvoj sektoru a ocenili podporu a spolupráci s českou stranou.

Přítomen byl rovněž zástupce Velvyslanectví ČR v Moldavské republice rada Jan Husák, který poukázal na úspěšnou realizaci projektu a jeho potenciální přínos pro Moldavskou republiku. Vyjádřil přitom naději, že podobně úspěšně bude probíhat spolupráce i při realizaci dalších projektů české rozvojové spolupráce.

 

Georghe Arpentin, Vasile Luca, Jan Husák, Ludmila Šípková

Georghe Arpentin, Vasile Luca, Jan Husák, Ludmila Šípková