по-русски  česky  română 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © ZU Kisinev
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Delegace českých zdravotnických firem v Moldavsku

Ve dnech 27 a 28. března proběhla cesta delegace českých zdravotnických firem do Moldavska. Cesty se zúčastnil také náměstek Ministerstva zdravotnictví ČR, R. Policar. Hlavním cílem návštěvy bylo prohloubit spolupráci ČR a Moldavska v sektoru zdravotnictví.

V průběhu návštěvy zorganizovalo Velvyslanectví ČR v Moldavsku konferenci "Spolupráce České republiky s Moldavskem v oblasti zdravotnictví". Konference proběhla 29. března v Paláci republiky a zúčastnili se představitelé českého a moldavského ministerstva zdravotnictví, moldavské zdravotnické instituce, nemocnice a soukromé společnosti. Z české strany pak zástupci českých firem Carebot, Comedeq, EGO Zlín, Kadlec-elektronika, LINET, MZ Liberec, Royax a Asociace výrobců a dodavatelů zdravotnické techniky. Více informací o českých společnostech najdete zde (DOCX, 124 KB).

Konferenci zahájili velvyslanec ČR v Moldavsku S. Kázecký a náměstci ministerstev zdravotnictví Moldavska a České republiky. Následovaly prezentace Centra pro centralizované zadávání veřejných zakázek ve zdravotnictví MD a českých firem. Prezentace jednotlivých společností se setkaly s velkým zájmem účastníků. Po konferenci byla zorganizována dvoustranná jednání českých a moldavských podnikatelů a zástupců moldavských institucí, kde pokračovala diskuse mezi účastníky akce. České firmy navštívily také dvě státní a jednu soukromou nemocnici v Kišiněvě a seznámily se s hlavními výzvami moldavského zdravotnictví.

Konference a celé podnikatelské mise se zúčastnil také R. Policar, náměstek ministra zdravotnictví ČR, který se setkal s ministryní zdravotnictví A. Nemerenco, setkání se zúčastnil také S. Kázecký, velvyslance ČR v Moldavsku a J. Plecitý z Asociace výrobců a dodavatelů zdravotnických prostředků ČR. A. Nemerenco ocenila dosavadní pomoc, kterou Česká republika poskytuje Moldavsku prostřednictvím rozvojových a humanitárních projektů, konkrétně zmínila dodávky postelí a zdrojových mostů českých firem Linet a MZ Liberec. Uvítala přítomnost českých firem v Moldavsku, vzhledem k tomu, že přispívají k nutné modernizaci sytému zdravotnictví. Aktuálně ministerstvo plánuje rekonstrukci dvou regionálních nemocnic a další investice do infrastruktury, lze očekávat vyhlašování tenderů na vybavení nemocnic. Poptávka je také po přenosu zkušeností a dobré praxe z České republiky do Moldavska.

Delegaci představitelů českého zdravotnického sektoru se tak podařilo navázat na již realizovanou spolupráci a prohloubit povědomí o kvalitních a komplexních řešeních, které české firmy nabízejí.

Konference "Spolupráce České republiky s Moldavskem v oblasti zdravotnictví"

Konference "Spolupráce České republiky s Moldavskem v oblasti zdravotnictví"

návštěva firem v Medparku

návštěva firem v Medparku

setkání s ministryní zdravotnictví

setkání s ministryní zdravotnictví

 

 

Kateřina Šilhánková, diplomat, Velvyslanectví České republiky v Kišiněvě