česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Birmingham Times
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Facebook logo

Umělá inteligence mění pravidla hry v oblasti lidských zdrojů

Technologie mění svět práce rychleji než kdy dřív – oblast lidských zdrojů se nachází přímo uprostřed této proměny. Umělá inteligence dnes v USA pomáhá firmám zvládat nábor, školení i udržení zaměstnanců, přičemž zároveň naráží na limity dané dovednostmi lidí, právním prostředím i společenským očekáváním. Jaké trendy právě teď formují HR strategie amerických podniků a co z toho vyplývá pro české firmy nabízející softwarová řešení na řízení lidských zdrojů?

Americký trh práce čelí zásadním změnám. Kombinace demografického vývoje, rychlého technologického pokroku a předpokládané změny v legislativním prostředí nutí zaměstnavatele přehodnocovat dosavadní přístupy k řízení lidských zdrojů. Umělá inteligence (AI) se přitom stává nejen nástrojem zvyšujícím efektivitu, ale i katalyzátorem změn, které přehodnocují samotnou povahu práce. V americkém kontextu hraje stále významnější roli práce na dálku, 63 % rychle rostoucích amerických firem již hybridní pracovní modely implementovalo. Dalším trendem je tzv. gig ekonomika – práce se dnes neváže výhradně k místu ani k tradičnímu pracovnímu poměru. Umělá inteligence těmto trendům jen nahrává – umožňuje spravovat týmy rozeseté po celém světě, automatizovat část procesů a zároveň sledovat výkonnost jednotlivců v reálném čase.

Onboarding za hranicí reality

Jeden z nejrychleji rostoucích trendů je využití AI v procesu onboardingu. Zkušenosti některých společností (např. Texans Credit Union) potvrzují, že digitální asistenti řízení nástupu zaměstnanců nejen urychlují administrativu, ale zvyšují i spokojenost nově příchozích. Doba potřebná k vytvoření přístupu do systémů se zkrátila z dvaceti minut na méně než jednu minutu. Chatbot dostupný 24/7 navíc odpovídá na dotazy v přirozeném jazyce a nováčkům tak umožňuje rychlejší začlenění do týmu.

Vzhledem k vývoji trhu práce je stále více zřejmé, že tradiční pojetí zaměstnaneckých kvalifikací přestává být dostačující. Americká asociace pro řízení lidských zdrojů (Society for Human Resource Management, SHRM) upozorňuje na potřebu posunu k náboru na základě dovedností, nikoli pouze dosaženého formálního vzdělání. Přeškolování a rozvoj zaměstnanců (reskilling a upskilling) se stávají nezbytnými nástroji pro udržení konkurenceschopnosti firem. Současně je třeba zohlednit skupiny obyvatel, které se nacházejí mimo hlavní proud pracovní síly. Pokud se jim nedostane přístupu ke školení a technologiím, hrozí prohlubování nerovností. Právě AI však může hrát roli „rovnostářského urychlovače“ – například díky dostupnosti školení v různých jazycích, individuálnímu přístupu a možnosti přizpůsobit tempo učení konkrétním potřebám. České firmy, které nabízejí specializovaná školení a konzultační služby, tak mohou využít této aktuální poptávky. Tato poptávka je také umocněna stávající politikou americké administrativy zacílenou na oživení americké výroby.  Předpokládaný návrat zaměstnanců do výrobního sektoru si ve světle probíhající automatizace a robotizace procesů rovněž vyžádá specializovaná vstupní školení pro nové zaměstnance ušitá na míru potřebám firem.

Od zákonů k strategiím

Zásadní proměna HR  neprobíhá ve vzduchoprázdnu. Změny pracovněprávních předpisů a potřeba přizpůsobit se nové legislativě přímo ovlivňují strategie zaměstnavatelů. V USA se debatuje například o modernizaci zákona o spravedlivých pracovních standardech, větší flexibilitě klasifikace pracovníků či nutnosti harmonizovat předpisy na státní a federální úrovni. SHRM v této souvislosti vyzývá americké zákonodárce k přijetí reforem, které umožní podnikům nabídnout rozvoj dovedností, větší flexibilitu a podporu inovací. Bez těchto kroků se podle organizace zpomalí adaptace na nové pracovní podmínky.

Chicago již 12. rokem nejlepším městem USA pro firemní relokace

V roce 2025 bylo podle magazínu Site Selection Chicago opět jmenováno metropolitní oblastí číslo jedna v USA pro firemní relokace a investice. World Business Chicago (veřejně-soukromá nezisková agentura usilující o hospodářský rozvoj města) za uplynulý rok oznámila celkem 140 „pro-chicagských rozhodnutí“, z nichž 110 představovalo expanze a 30 relokace nebo vstupy na nové trhy, což vedlo k vytvoření více než 14 800 pracovních míst. Tyto statistiky jsou v souladu s průzkumy společnosti KPMG, které vnímá Chicago jako oblast s vysokým potenciálem pro přilákání talentů a nových firem. Devět z deseti vedoucích pracovníků věří, že město je i do budoucna připraveno na příchod startupů i další expanzi zavedených firem. Téměř stejně vysoký podíl respondentů označil místní nabídku talentů za lepší než v jiných částech USA, což představuje zajímavou příležitost i pro české firmy, které v Chicagu mohou najít vhodné prostředí pro uplatnění svých softwarových řešení v oblasti řízení lidských zdrojů.

Veronika Fišarová, Monika Bokšová Generální konzulát ČR v Chicagu