Fermilab, špičkové vědecké centrum u Chicaga, oceňuje spolupráci s českou vědou

Generální konzul v Chicagu J. Kantůrek společně s T. Trnkou navštívili 25. září 2019 za doprovodu českých vědců Fermilab, špičkové americké vědecké pracoviště u Chicaga, kde již více než dvacet let působí řada českých vědců. Hlavním koordinátorem českých vědců je zde Dr. M. Lokajíček z Fyzikálního ústavu AV, který pomohl návštěvu zprostředkovat.

Českou delegaci v doprovodu šéfredaktorky Radio Prague International, K. Stejskalové, přijalo nejvyšší vedení Fermilabu, ředitel Nigel Lockyer, který ocenil kvalitu a dlouhodobý přínos českých vědců pro práci Fermilabu. Delegace pak navštívila v doprovodu českých vědců p. Lokajíčka, p. Zálešáka a p. Soustružníka mimo jiné podzemí NUMI tunel, kde probíhají experimenty NovA, a byla také detailně informována o připravovaném experimentu DUNE, který bude pracovníky Fermilabu zaměstnávat dalších zhruba 30 let. Do tohoto projektu zapojí přes 1000 zahraničních vědců z více než 175 institucí a 30 zemí světa včetně České republiky.


Laboratoř Fermilab byla založena v roce 1967 jako National Accelerator Laboratory a přejmenována v roce 1974 na Fermi National Accelerator Laboratory za přítomnosti manželky nositele Nobelovy ceny Fermiho (Fermi zemřel v roce 1954 v Chicagu). Fermilab má 1750 zaměstnanců a spolupracuje s více než 20 státy na experimentech v USA, ale i v CERN v Ženevě. Je řízen pomocí Fermi Research Alliance LLC (FRA) na základě kontraktu s DOE (Department of Energy) od roku 2007. Jedná se jedinečnou americkou částicovou národní laboratoř. Zabývá se základním výzkumem ve fyzice částic = fyzice vysokých energií (HEP = High Energy Physics = Particle Physics) a vývojem a provozem urychlovačů.


Výzkumné skupiny z ČR se podílely od roku 1998 na projektu D0 na urychlovači vstřícných svazků protonů a antiprotonů TEVATRON. TEVATRON měl největší na světě dosaženou energii částic 2 TeV do spuštění urychlovače LHC v CERN. Od té doby je těžiště Fermilabu ve vývoji urychlovačů s nejvyššími intenzitami svazků (Intensity Frontier) pro výzkum fyziky neutrin a organizuje a podílí se na astro-částicových experimentech. Fermilab má za sebou řadu významných objevů a přesných měření v částicové fyzice, např. jako první pozorovali tau-neutrino (2000), objev b-kvarku (1974), objev top kvarku (1995) a v rámci spolupráce na experimentu CMS v CERN se podílel i na objevu Higgsova bosonu v CERN v roce 2012.


V následujících 20-30 letech se Fermilab stane celosvětovým centrem pro výzkum neutrinové fyziky (projekt DUNE). Budou zde spolupracovat evropské laboratoře včetně CERN. Dojde tak alespoň na 20-30 let k určitému rozdělení zájmů v základním výzkumu fyziky částic. (CERN v Ženevě bude pokračovat v experimentech s nejvyšší energií, tzv. Energy Frontier). Generální konzulát bude výše popsanou intenzivní spolupráci s Fermilabem dále prohlubovat a podporovat české vědce, kteří zde krátkodobě či dlouhodobě působí. V současné době je především o rozjezd zmíněného experimentu DUNE. Více o experimentu ZDE



Zpracoval: T. Trnka, vedoucí obchodně-ekonomického úseku, Generální konzulát Chicago

Galerie


Návštěva Fermilabu