na_celou_sirku
Foto: Crain's Chicago Business

Chicago: potravinářský obr s inovativními ambicemi

Chicago patří mezi nejvýznamnější potravinářské metropole Spojených států. Díky své centrální poloze, tradičně silnému zemědělskému sektoru v širším regionu a vyspělé infrastruktuře se metropole amerického Středozápadu stala klíčovým centrem výroby, distribuce a inovací v potravinářském sektoru. Jakým způsobem zdejší firmy rozvíjejí biotechnologické inovace? A proč místní obyvatelé poptávají produkty i ze zahraničí?

Regionální obr se silným zázemím

Chicago je dlouhodobě jednou z největších metropolitních oblastí Spojených států v oblasti výroby potravin a nápojů. Ročně zde vzniká produkce přesahující 9 miliard USD a v sektoru pracuje více než 66 tisíc lidí – jde tedy nejen o výrobní základnu, ale i o největší koncentraci kvalifikované pracovní síly v potravinářství v USA. Díky své poloze v centru zemědělského regionu těží město z přímého napojení na pěstitele obilí, kukuřice nebo sóji. Zároveň má robustní infrastrukturu zpracování, balení a distribuce. Klíčovou roli hraje přítomnost silného dodavatelského řetězce – místní potravinářské firmy nakupují zhruba 43 % vstupů v rámci regionu, což výrazně posiluje odolnost lokálního ekosystému. Obaly se například vyrábějí v okresech Kane, DuPage či Cook. Systém je navíc dobře provázaný s obchodními a logistickými službami: v oblasti působí přes 16 000 firem zaměřených na skladování, distribuci a dopravu. Zásadním uzlem je mezinárodní letiště O’Hare, které patří mezi nejvýznamnější importní a exportní brány pro potraviny v celé zemi.

Inovace řízené biotechnologií

Chicago se v posledních letech proměňuje také v laboratoř pro vývoj nových forem potravin. Město se stalo lídrem v oblasti biotechnologicky upravených surovin, alternativních proteinů a výživových doplňků – více než 60 % místních startupů, které získaly počáteční investice, působí právě v těchto oblastech. Významnou roli zde hrají výzkumná a inovační centra nejen velkých hráčů jako Mars Wrigley, nebo McDonald's, kteří mají své sídlo právě v Chicagu, ale i menších subjektů, jako je například laboratoř Victus Ars kombinující vývoj potravin, doplňků a obalových inovací s důrazem na udržitelnost a spotřebitelské trendy.

S ohledem na silný zemědělský charakter amerického Středozápadu v regionu současně roste význam sektoru AgriTech, ve kterém se snoubí software, strojírenství a inovativní zemědělské technologie. V raných fázích vývoje převažují digitální řešení např. monitoring nebo predikce růstu plodin, v pozdějších fázích jde o konkrétní zařízení pro pěstování, balení nebo zpracování. Není náhoda, že si region jako výchozí místo pro své zastoupení v USA již před časem vybral i přední světový výrobce balících strojů z Česka. Chicago je také místem, kde se testují nové přístupy k udržitelné výrobě, a to včetně využití upcyklovaných surovin, alternativ cukru nebo molekulárního inženýrství.

„Tavící kotlík“ přeje i zahraničním produktům

To, co dělá chicagský model úspěšným, je schopnost vytvářet společné prostředí – tedy prostor, kde se setkávají tradiční odvětví s inovátory, startupy, výzkumnými institucemi i mezinárodními značkami. Významná je i podpora ze strany státu Illinois a dalších regionálních institucí, které podporují aplikovaný výzkum, testování a rychlý přenos technologií do praxe. Potravinářství je navíc již od roku 2021 jedním z šesti prioritních sektorů města Chicaga. Region je zároveň otevřen i mezinárodní spolupráci – Chicago je klasický příklad tzv. „tavícího kotlíku“ velkého množství kultur, který se přímo propisuje do poptávky po potravinářských produktech z celého světa. V oblasti zároveň žije mnoho Američanů s českými kořeny. I proto může být metropole amerického Středozápadu vhodnou volbou pro české firmy z oblasti potravinářského průmyslu, které se snaží na vysoce konkurenčním americkém trhu prosadit. Jednou z příležitostí, jak na sebe mohou firmy pozitivně upozornit, je i prostřednictvím aktivní účasti na veletrzích. V Chicagu se pravidelně koná největší veletrh privátních značek PLMA nebo The Inspired Home Show. PLMA pokrývá široké spektrum vystavovaných výrobků z potravinářského sektoru a  The Inspired Home Show je vůbec největším veletrhem zaměřeným na kuchyňské spotřebiče a vybavení v Severní Americe. Zájemci z řad českých firem o více informací se mohou obrátit na obchodně-ekonomický úsek Generálního konzulátu ČR v Chicagu.

Veronika Fišarová a Monika Bokšová, Generální konzulát v Chicagu