česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Silesia Art
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

The Young Gods a ukrajinsko-polská Dagadana, headlinery opavského festivalu Slunovrat

Na jubilejním 10. ročníku multižánrového hudebního festivalu „Slunovrat“ se představí celá řada umělců různých žánrů, včetně legendární švýcarské kapely The Young Gods, nebo formace „Dagadana“, která ve své tvorbě kombinuje prvky polské a ukrajinské kultury s pomocí jazzu, elektroniky a world music. Přijměte pozvání na festival, který se uskuteční v termínu 22.–24. 6. 2023 v Opavě.

SLUNO_program

SLUNO_program

Od folklóru po elektroniku

Festival Slunovrat si zakládá na tom, že je žánrově rozkročen od folku až po elektroniku. „Společným jmenovatelem pro vystupující je pouze jejich kvalita, neotřelost či nový repertoár,“ vysvětluje dramaturgii festivalu jeho ředitel Václav Müller. A tak se budou moci návštěvníci festivalu zúčastnit vystoupení elektronické legendy švýcarských The Young Gods, divoké srbské balkánské dechovky Mr. Žarko, ukrajinsko-polské skupiny Dagadana či maďarského tria Terra Profonda. Z domácích interpretů se představí např. skupina Tata Bojs, ostravská kapela Buty nebo mužský pěvecký sbor Schola Gregoriana Pragensis, který vystoupí v podmanivém prostoru kostela sv. Václava.

 

The_Young

The_Young

Světové i domácí osobnosti na debatní scéně

Součástí festivalu Slunovrat tradičně bývá také debatní scéna. V rámci tohoto programu festival přivítá např. ruského historika Andreje Zubova, který loni na poslední chvíli uprchl z Moskvy před Putinovým pronásledováním do České republiky. Uskuteční se také beseda s americkým světoběžníkem a aktivistou hnutí Solidarita v komunistickém Polsku a na mnoha dalších místech světa Robertem Fieldingem či chirurgem a autorem knihy Sarajevská princezna Edo Jaganjacem. Hlavním českým hostem bude režisérka Olga Sommerová, která představí několik svých filmů.

Dagadana

Dagadana

 Cirkus, filmy, výstavy, gastro i dětský program

Rovnocennou součástí Slunovratu jsou také výstavy, gastro a mnoho dalšího. Ani letos tedy nebude chybět nový cirkus V.O.S.A., knižní zóna s autogramiádami na Ptačím vrchu, filmové projekce ve spolupráci s Letní filmovou školou Uherské Hradiště, výstava mezinárodní fotografické soutěže Jazz World Photo a bohatá gastrozóna s vlastním hudebním programem. Pro znalce vína Slunovrat již tradičně připravil dvě festivalové cuvée ze špičkového vinařství Krásná Hora. Organizátoři myslí také na děti, kterým je určena takzvaná HOPE zóna.

Blizka_setkani

Blizka_setkani

Blízká setkání s Polskem

Stejně jako v minulých ročnících, také letos se na festivalu Slunovrat představí spousta polských umělců, a tento program je organizátory souhrnně nazván „Blízká setkání s Polskem“. Kromě již zmíněné skupiny Dagadana se v rámci hudebního programu představí také kapely MØW (pop-jazz) a Stillnox (syth-gothic). Další polští umělci se pak představí na „jam stage“ festivalu Slunovrat, která bude organizována ve spolupráci s těšínským klubem „Anielski młyn“. V průběhu festivalu se na jam stage představí těšínské projekty „Ucho van Gogha“ a „Bobkovski“. Večerní program jam stage bude po všechny tři festivalové dny patřit DJ´s z okolí Těšína a Katowic, kteří si říkají „Śląski Program Kosmiczny“. Na festivalu se bude prezentovat také město Cieszyn, Cieszyński Ośrodek Kultury a Śląska organizacja turystyczna. Ciezsyńskie Towarzystwo Fotograficzne představí na festivalu svůj projekt „Pozytywna strona negatywu“.

Kosmicny

Kosmicny

Negativ

Negativ

 Historické budovy dotvářejí atmosféru

Festival Slunovrat si dává záležet, aby jeho program vždy probíhal v důstojných historických kulisách, které dotvářejí atmosféru výjimečné události. A tak se návštěvníkům v červnu otevřou vedle Minoritského kláštera, kostela sv. Václava, kostela sv. Janů či Církevní konzervatoře další krásné prostory s bohatou historií. Premiérově se totiž Slunovrat rozšíří do překrásné Historické výstavní budovy Slezského zemského muzea či zrekonstruovaného Müllerova domu a do dalších míst, která nejsou běžně přístupná. 

SLUNO_FB

SLUNO_FB

Festival Slunovrat 22.–24. 6. 2023, Opava – různá místa historického centra města www.festivalslunovrat.cz, vstupenky: https://www.smsticket.cz/vstupenky/33074-slunovrat-2023-vice-mist-opava-the-young-gods-tata-bojs-dva