česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: SLU
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Na Slezské univerzitě se diskutovalo o mediálním obrazu národnostních menšin v Česku a Polsku

Na Slezské univerzitě v Opavě se ve dnech 8.–10. 11. 2022 sešli tuzemští i zahraniční odborníci, filmoví a rozhlasoví tvůrci a didaktici dějepisu, aby se v rámci konference Média – Dějiny – Společnost podělili o své poznatky v oblasti reflexe života národnostních menšin v České republice a v Polsku v médiích, kinematografii a vzdělávání.
 

Program letošního, již 6. ročníku konference nabídl prezentace a rozhovory zaměřené např. na zobrazení národnostních menšin v české a polské kinematografii ve 20. století i novém miléniu, vysílání pro národností menšiny a o národnostních menšinách v Českém rozhlase, osudy kladských Čechů a jejich mediální ohlas, téma polsko-židovských vztahů a jejich prezentace v nové expozici Muzea varšavského ghetta, romskou filmovou tvorbu, mediální ohlas budování památníků v Letech u Písku či aktuální problematiku uprchlíků ze zemí bývalého Sovětského svazu.

Pozornost byla věnována také oblasti vzdělávání, konkrétně možnostem a cílům historického vzdělávaní na téma většiny, menšiny a multiperspektivní dějepis. „Šlo nám o propojení odborníků, tvůrců a pedagogů a sdílení jejich zkušeností v oblasti prezentace dějin a mediální gramotnosti v tematické oblasti národnostních menšin, možnosti zkvalitnění mediální interpretace historických událostí, zvýšení povědomí o česko-polských historických souvislostech, o analýzu jejich stereotypů a také o prezentaci české a polské fotografické, dokumentární a filmové produkce odrážející tematiku národnostních menšin,“ vysvětluje dramaturgyně konference Monika Horsáková, vedoucí Ústavu filmové, televizní a rozhlasové tvorby Filozoficko-přírodovědecké fakulty v Opavě. Součástí doprovodného programu konference byly proto i filmové projekce kritikou vysoce ceněných, v Česku však minimálně uváděných snímků a také výstavy. „V české předpremiéře jsme v Opavě uvedli film režiséra Michala Blaška Oběť, který aktuálně sbírá úspěchy na světových festivalech, promítali jsme rovněž vynikající polský snímek režiséra Filipa Bajona Majordomus, zachycující historii Kašubů v Polsku, nebo dokument Když květiny nemlčí běloruského režiséra Andreie Kutsily, který emigroval do Polska a byl rovněž hostem jedné z debat konference,“ upřesňuje Monika Horsáková. „Ve fakultní Galerii Hauerova 4 jsme uvedli výstavu polského dokumentárního fotografa Arkadiusze Goly s názvem Cikáni na Horním Slezsku 1990–2022, prezentující výběr fotografií z časosběrného projektu, který trval víc než třicet let. Nabídli jsme také výstavu Polského institutu s názvem Po-lin / Židé v republice mnoha národů,“ dodává. Akce byla volně přístupná nejen studentům a pedagogům Slezské univerzity, ale i veřejnosti. 

Šestý ročník konference se uskutečnil za finanční podpory Česko-polského fóra Ministerstva zahraničních věcí ČR. Akci pořádaly Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě a Fakulta veřejných politik v Opavě, polským partnerem bylo Polsko-Czeskie Towarzystwo Naukowe se sídlem v polské Vratislavi. Více se o konferenci Média – Dějiny – Společnost můžete dozvědět na webu https://mediadejiny.slu.cz/, kde jsou k také dispozici digitální verze kolektivních monografií, které vychází z programu posledních tří ročníků opavských setkávání odborníků a profesionálů z praxe.

MDS1

MDS1

MDS2

MDS2

MDS3

MDS3