česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Aktualita: Léto nejlépe přivítáte s festivalem Slunovrat!

Ve čtvrtek 20. června začne nejen letní slunovrat, ale také 11. ročník festivalu Slunovrat s řadou inspirativních hostů. Tři dny přátelského bezprahového setkání vystupujících osobností, návštěvníků a pořadatelů je za dveřmi. Britští The Dhol Foundation, Markéta Irglová, Michal Prokop, Aneta Langerová, izraelští Ice Hokku, youtuber Kovy, izraelsko-americký spisovatel Tuvia Tenenbon, Kateřina Tučková, Karin Lednická či Petr Pithart. To je namátkou jen několik jmen z nepřeberného množství vystupujících, se kterými se budete na Slunovratu moci potkat od čtvrtku 20. do soboty 22. června. Historické prostory Opavy, která letos slaví výročí 800 let od udělení městského dekretu, budou po celé tři dny tvořit kulisu výjimečným koncertům, inspirativním debatám se známými osobnostmi či divadlu. Chybět opět nebude Welcome stage, která ve volné přístupné části festivalu představí deset nadějných hudebních talentů, včetně polské kapely November Might Be Fine. Součástí festivalu bude dále Zóna charitní inspirace, bohatý program pro děti, vytříbená gastronomie a opětovně také program speciálně zaměřený na prezentaci polské kultury s názvem „Blízká setkání s Polskem“.

Časem prověření hudební umělci i jména, která se teprve proslaví 

Publikum Festivalu Slunovrat si za více než deset let existence této akce již mnohokrát ověřilo, že organizátoři pracují velmi odpovědně na dramaturgii hudební i debatní scény, a proto si festival vedle hvězdných jmen může dovolit v programu představit i umělce méně známé nebo začínající. A to napříč všemi možnými žánry, neboť určujícím kritériem zde nejsou hudební škatulky, ale originalita a neotřelost. Nejinak tomu bude i letos, kdy v hudební nabídce najdete vedle meditativního folku Oldřicha Janoty třeba elektronickou balkánskou taneční patry slovenských Malalata.

The Dhol Foundation

The Dhol Foundation

Markéta Irglová

Markéta Irglová

Na co se tedy mohu návštěvníci Slunovratu těšit z hudebního programu? Určitě na nespoutanou rytmickou show britské kapely The Dhol Foundation (doplněnou o DJ), kterou do Opavy přiveze legenda hry na pandžábský buben dhol a spoluhráč řady světových hvězd Johny Kalsi. Ujít si určitě nenechají ani výjimečný koncert Markéty Irglové, která přicestuje ze svého bydliště na Islandu a vystoupí se smyčcovým kvintetem Jihočeské filharmonie a dalšími skvělými muzikanty. Na den přesně oslaví dvacet let od svého triumfu v prvním ročníku soutěže Superstar svým vystoupením Aneta Langerová. Vedle stálice české hudební scény Michala Prokopa nabídnou svěží pop mladé kapely Bert & Friends či něco něco. Z dlouhého výčtu dalších jmen uveďme například izraelské popové duo Ice Hokku, polský folklorní soubor Kuczeryki nebo formaci Aboubakar Traoré & Balima z Burkiny Faso. Chybět nebudou ani skupiny Zrní či Letní kapela spojená s umělcem, jenž patří ke Slunovratu od samého počátku, tedy Jaromírem 99. 

Kuczeryki

Kuczeryki

Žánrovou pestrost festivalu dokazuje třeba vystoupení kytarového virtuoza Štěpána Raka, vedle něhož se na festivalu objeví například WWW Neurobeat, Vladimír Javorský s kapelou, Ahmed má hlad, Štěpán Markovič Gypsy Groove,  Moře dní, Matěj Metoděj Štrunc a řada dalších.

 

Blízká setkání s Polskem

Blízká setkání s Polskem

Blízká setkání s Polskem

Stejně jako v minulých ročnících, také letos se na festivalu Slunovrat představí spousta polských umělců, a tento program je organizátory souhrnně nazýván jako „Blízká setkání s Polskem“. Kromě již zmíněné skupiny Kuczeryki a post-rockové kapely November Might Be Fine se v rámci hudebního programu představí také polsko-italské jazzové duo Krzysztof Kobyliński a Daniele di Bonaventura. Další polští umělci se představí na „jam stage“ festivalu Slunovrat, která bude organizována ve spolupráci s těšínským klubem „Anielski młyn“. V průběhu festivalu se na jam stage představí těšínské projekty „Pokuta“ (punk-rock), „ProjektBerling“ (ambient/synth/guitar) a talentovaní Roch Czerwiński, Marek Wojtynek & Goście. Na festivalu se dále bude prezentovat Město Cieszyn, Cieszyński Ośrodek Kultury a organizace OLZA – Śląsk Cieszyński. Ciezsyńskie Towarzystwo Fotograficzne představí na festivalu svou výstavu „Pohlednice z Těšína“.

Krzystof Kobyliński a Daniele di Bonaventura

Krzystof Kobyliński a Daniele di Bonaventura

Tradiční polské pirohy

Tradiční polské pirohy

Zajímavé diskuse a důležitý široký společenský přesah

Debatní scéna festivalu Slunovrat není jen doplňkem, ale jeho plnohodnotnou součástí. I letos o tom svědčí skutečně reprezentativní výčet domácích i zahraničních hostů.  

Pozvání přijali disident, právník, spisovatel a politik Petr Pithart či předseda Ústavního soudu Josef Baxa, s nímž si bude vyprávět novinář a právník Tomáš Němeček. Lahůdkou budou nepochybně setkání se světové uznávaným spisovatelem Tuviou Tenenbonem, s nímž bude debatovat novinář Jakub Szántó, se spisovatelkou Kateřinou Tučkovou v rozhovoru s její kolegyní spisovatelkou Kamilou Hladkou či s Karin Lednickou, která zde představí třetí díl své ságy Šikmý kostel

Letošní ročník se organizátoři rozhodli věnovat generálu Heliodoru Píkovi, od jehož zavraždění komunisty uplyne 21. června 2024 přesně 75 let. Štítinského rodáka připomene výstava v Historické výstavní budově Slezského zemského muzea (SZM) a také přednáška ředitelky SZM Jany Horákové, která je správkyní pozůstalosti Heliodora Píky. 

Organizace Gulag.cz nabídne opavským školám i veřejnosti nový dokumentární film Step a mráz přinášející mrazivé svědectví o sovětském komunistickém teroru, rámované dobrodružnou cestou nelítostnou zimní krajinou. Součástí setkání bude beseda se spoluautorem filmu, ředitelem společnosti Gulag.cz Štěpánem Černouškem, a psaní dopisů politických vězňům.

Na závěr festivalu bude organizátory oznámen nový Laureát festivalové Ceny Slunovratu, která je určena pro lidi, kteří vracejí „světlo do tmy“. Udělena bude také Cena za krásu slova, kterou představí zástupce partnerského radia Proglas.

Plakát SLUNOVRAT 2024

Plakát SLUNOVRAT 2024

Historické město otevře jindy nepřístupné budovy 

Pořadatelé Slunovratu si jsou od samého začátku pořádání festivalu vědomi toho, že spolutvůrcem neopakovatelné atmosféry společného setkávání jsou také důstojné historické kulisy jednotlivých hudebních i debatních vystoupení. A tak pozvou návštěvníky do magického kostela sv. Václava, historické výstavní budovy Slezského zemského muzea v Opavě, Městského domu kultury Petra Bezruče, kostela sv. Janů či na hlavní stage na náměstí Osvoboditelů. Zájemci budou mít poprvé možnost účasti na komentované procházce historickým areálem Psychiatrické nemocnice v Opavě s hudebním vystoupením Oldřicha Janoty. Díky spolupráci se Slezským zemským muzeem bude připravena řada atraktivních komentovaných prohlídek míst, která jsou pro veřejnost za jiných okolností uzavřena, například Blücherův palác.

 

Festival Slunovrat, 20. – 22. 6. 2024  Opava – různá místa historického centra města, podrobný program na www.festivalslunovrat.cz, vstupenky https://www.smsticket.cz/vstupenky/36902-slunovrat-2024-namesti-osvoboditelu-opava-michal-prokop-bert-friends-framus-five