česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: 3Kino
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Již osm let 3Kino pořádá úspěšné kulturní akce, které pomáhají spoluvytvářet polsko-české komunitní vazby

3Kino pořádalo v roce 2021 mnoho kulturních akcí, které významně napomáhají spoluvytvářet polsko-české komunitní vazby. Diváci si mohli vybrat z velmi pestré nabídky kulturních aktivit v centru Hl. města Prahy. Letní kino na romantickém Mariánském náměstí, nebo autorská setkání a diskuze v 3KinoCentrále. Diskutovalo se o funkci literatury a kinematografie ve středoevropském kontextu.
 

3Kino Centrála 2021 - diskuze v samém srdci “filmové” Lucerny

Komorní ateliérový prostor (V jámě 699/1, Praha 1) v centru Prahy nabízí posluchačům autorská čtení a debaty s významnými českými a zahraničními osobnostmi a spisovateli. Společenské večery kombinující literaturu, film a historicko-společenská témata z pohledu různých národů a kultur přispívají k rozšíření zájmu o druhé a rozvíjí témata k diskuzi. Snaží se tak o vzájemné porozumění a pochopení souvislostí v kontextu střední Evropy a dynamiky celého regionu.

Program je dostupný na webových stránkách https://www.3kino.cz/ a na Facebooku 3KinoFest - MFF Praha.

3KinoCentrálu navštívili mezinárodně uznávané osobnosti například můžeme uvést:

 • režiséři Václav Marhoul, Lech Majewski, Michal Nohejl, a Aleksander Pietrzak
 • producent Jan Hlavsa, herec Pavel Neškudla,
 • scénáristé Marek Šindelka, Vojtěch Mašek a Petr Nikolaev
 • spisovatelé Radka Denemarková, Mariusz Surosz
 • novinářka Teresa Drozda, kritik a novinář Jerzy Armata, publicista Petr Placák
 • básník Jáchym Topol
 • Bohemistka s dlouletou zkušeností se středoevropskou diplomacií Marzena Krajewska
 • korespondent polské tiskové agentury PAP v Čechách Piotr Górecki a mnoho dalších významných osobností kulturního života
3Kino

3Kino

3Kino

3Kino

Program letního kina na Mariánském náměstí poskytl zábavu i vzdělání a přilákal tak hlavně mladé diváky

Filmové projekce byly přizpůsobené náladě a povaze letního kina, které ovšem nesnížily hodnotu a kvalitu promítaných filmů. Výběr filmů poskytl nejen studentům, ale i široké veřejnosti příležitost k zábavě i vzdělání, a tato forma obohacení kulturní nabídky v historickém centru Prahy, se těšila velké oblibě diváků.

Promítání probíhala v režimu silent kina - zvuk filmu byl puštěn výhradně bezdrátovými sluchátky, které si diváci před projekcí zapůjčili. Významným partnerem letního kina byl také region Dolny Śląsk, který poskytl skládací lehátka. Tímto způsobem se podařilo dotvořit atmosféru letního kina a oázu klidu v centru hlavního města Prahy a zároveň přirozenou formou seznámit obyvatele Prahy s turisticky zajímavým polským regionem Dolny Śląsk, který hraničí se čtyřmi českými kraji (početná delegace z Wrocławi byla také přítomna na závěrečné letní projekci).

Na Mariánském náměstí proběhly tři prodloužené filmové víkendy

 • od 27. do 31.7. - Tvář (PL, 2018), Bobry (PL, 2014), O těle a duši (HU, 2017)
 • od 19. do 21. 8. - Umění milování (PL, 2017), Jack Strong (PL, 2014) a Okupace (CZ, 2021). Realizátor dal prostor organizátorům Pragueshorts film festival vybrali krátký film před každou projekci hlavního celovečerního filmu.
 • od 2. do 4. 9. - Maraton krátkých filmů, Tvář (PL, 2018), Bobry (PL, 2014)
3Kino

3Kino

Letní, ale také “zimní” 3Kino na Praze 5

Ve spolupráci s gastroprojektem Manifesto Anděl (Ostrovského 34, Praha 5) proběhly dvě projekce českých filmů Pelíšky (CZ, 1999) a Havel (CZ, 2020). Projekce s názvem EAT IN kino! v režimu letního, ale i “zimního” kina, si našly své obecenstvo velmi rychle a spolupráce s Manifesto Anděl bude probíhat i nadále.

Mural Praha - Varšava - Bratislava - Budapešť

3Kino je také partnerem instalace muralu k 30. výročí založení Visegrádské skupiny. Nástěnnou malbu vytvořila polská autorka Magda Miszczak, kterou následně zrealizovalo studio Good Looking na fasádě domu ve Stroupežnického ulici 10, Praha 5. Mural vznikl ve spolupráci Národního kulturního centra (NCK) a polského ministerstva zahraničních věcí (MSZ) za podpory polského ministerstva kultury (MKiDN) a Polského institutu v Praze, Bratislavě a Budapešti. Partnerem projektu je také radnice Prahy 5.

Pro 3Kino je instalace muralu ve čtyřech hlavních městech střední Evropy důležitým symbolickým propojením kulturních aktivit, které napomáhají ke zviditelnění kulturních akcí. 3Kino vnímá region V4 jako nedílnou součást střední Evropy a věří, že může plnit funkci onoho symbolického “tavícího kotle” tvůrčí energie. 

Odkaz: https://instytutpolski.pl/praha/2021/07/19/slavnostni-odhaleni-prazskeho-muralu-ke-30-narozeninam-v4/

Projekt byl podpořen z prostředků Česko-polského fóra MZV ČR.