česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: David Konečný
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Spolupráce prověřená literaturou čili Měsíc autorského čtení

V roce 2020 proběhl jedenadvacátý MAČ. Jeden z největších literárních festivalů ve střední Evropě se v červenci uskutečnil off-line navzdory doznívající první vlně pandemie koronaviru. Český čtenář tak nepřišel o jedinečnou příležitost osobního setkání s oblíbeným spisovatelem. Částečně však organizátoři přeci jen akci do virtuálního prostoru přesunuli. Polská část festivalu se odehrála na internetu, kde se četlo od července až do konce roku. Přestože rok 2020 se pro živé umění stal spletitou výzvou, ukázal se Měsíc autorského čtení jako podstatný moment česko-polské kulturní spolupráce.
 

„Kdyby se tady lépe četlo, začalo by se tady také lépe psát, nebo jinak – dobře napsané se dobře čte. Jménem literatury, v zájmu vlasti tudíž, zastavte a ruce nahoru! Položte tužky, spisovatelé, a jděte číst… Vystavme každého autora povinnosti účastnit se deseti veřejných čtení z vlastní tvorby, z vlastního polodíla, a uvidíte, za rok tu máme plnohodnotnou literaturu. Je třeba prokuňkat se k velikosti. Velký autor velkého díla přitom, a v tom je ten vtip, může kuňkat a nebude to vadit; bude to kuňkání, při kterém posluchačům spadnou brady, bude to vydařený večer, vydařené čtení. Není totiž kuňkání jako kuňkání. Je kuňkání vynucené autorem (řekněme, kuňkání z autorovy podstaty) a kuňkání vynucené textem (kuňkání na straně textu). Špatný text, pokud ho strčíme ho pusy profesionálovi, bude dál kuňkat; takzvaně „nejde to číst“. Dobrý text, ať už ho přednáší kdokoli, v podstatě nekuňká… Z podstaty kuňkající autor, který nám před očima právě kuňká dobrý text, vlastně nekuňká, přestože jakoby kuňká a nerozumíme mu… Kuňkající autor je tady od toho, aby určil, nebo aby mu někdo pověděl, zda kuňká on či text… Pokud kuňká jen on sám, ať si klidně kuňká dál. Pokud kuňká on i text, pak ať prosím přestane… Literaturu i v duchu suďme podle toho, zda ji nahlas lze číst hrdě, bez problémů, silně. Ptejme se, dá se to číst? … Odvšivení, odkuňkání… Existují neodvšivitelné hlavy, existují neodkuňkatelné texty, které nikdo neumí zbavit toho jejich kuňkavého a škobrtajícího charakteru. S těmi mimo literaturu... Musíme se cepovat, testovat. Musíme číst! Cílem přitom není, naučit se číst, nýbrž naučit se psát… Vivat, Měsíc autorského psaní! A to je celá literární věda.“ To napsal o MAČi  spisovatel David Zábranský.

David Zábranský

David Zábranský

A polská autorka Małgorzata Rejmerová k tomu dodává: „Autorská čtení a besedy se čtenáři je možné vnímat jako nutné zlo, ale já jsem si na ně během let zvykla a miluju je. Skoro pokaždé potkám spřízněnou duši, dozvím se něco nového, objevím nějaký příběh. Snad už bych ani nechtěla sedět ve věži, moudře si mnout bradu a jednou za čas vyslat do světa nějaký majstrštyk. Baví mě do světa vysílat samu sebe. Měsíc autorského čtení mi to umožňuje.“
MAČ spojuje české a polské spisovatele a čtenářům přináší pohled do sousední autorské kuchyně. Zároveň v jeho rámci vznikají nové projekty, které spojují Poláky a Čechy a přispívají k dobrým vztahům mezi oběma zeměmi.

 Internetové stránky festivalu: http://www.autorskecteni.cz

Projekt byl v roce 2020 finančně podpořen Česko-polským fórem.

Franciszek Nastulczyk

Franciszek Nastulczyk