česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Meltingpot
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Meltingpot nabídl on-line debaty s polskými hosty

Mezinárodní diskusní Fórum Meltingpot se v roce 2020 plně přesunulo do prostředí internetu. Hlavními aktivitami fóra se staly on-line přenosy debat a rozhovorů, které probíhaly od března 2020 prostřednictvím živého vysílání.

Debaty a přednášky s česko-polskou tématikou jsou dlouhodobě jedním z pilířů fóra Meltingpot a tvoří jeho podstatnou součást. Díky zastoupení těchto témat přispívá fórum k posilování přeshraniční spolupráce, tolerance a také sdílení zkušeností a občanských hodnot v rámci společného středoevropského prostoru. Videozáznamy jsou dostupné na Youtube nebo Facebooku Meltingpot. Českým divákům přenosu jsou k dispozici české titulky.

Ke stěžejním tématům debat a rozhovorů patřila témata česko-polských vztahů, polské historie, kultury a společnosti. Meltingpot reagoval na 40. výročí vzniku opozičního hnutí  Solidarita, největšího ve východním bloku, zaměřil se na historický fenomén hnutí a jeho odkaz pro současnou společnost a na různé podoby „solidarity“ v dnešním světě. Diskutována byla budoucnost Visegrádské čtyřky, historické a kulturní základy středoevropského prostoru. Pozornost byla věnována i globalizaci, virtualizaci vzdělávání a výzvám vzdělávacího systému v době informačního přetlaku. Řeč přišla také na témata budoucnosti médií, udržitelného rozvoje ve veřejném prostoru, designu, literatury a filmu, či antisemitismu a xenofobii.

Meltingpot_Piernikowski

Meltingpot_Piernikowski

Pozvání do on-line debat a rozhovorů s polskou tématikou přijali tito hosté: světově proslulá režisérka Agnieszka Holland, historik Łukasz Kamiński, politolog a publicista Maciej Ruczaj, spisovatel Jáchym Topol, designér tištěných a webových médií Jacek Utko, literární vědec, politolog a rektor soukromé vysoké školy Humanitas Michał Kaczmarczyk, zakladatel a pořadatel Łodź Design Festivalu Michał Piernikowski, historik a politolog Paweł Ukielski a spisovatel, psycholog, publicista a diplomat Michael Žantovský. Ve spolupráci s centrem současného umění DOX byla živě přenášena debata s jedním z nejprodávanějších polských literátů u nás Mariuszem Szczygiełem.

Meltingpot_Kaczmarczyk

Meltingpot_Kaczmarczyk

Rozhovory s Jackem Utkem, Michałem Kaczmarczykem a Michałem Piernikowským moderovala v polském jazyce Martyna Markowska, programová ředitelka partnerské kulturní instituce Katowice Miasto Ogrodów.

Projekt byl finančně podpořen z dotačního titulu Česko-polské fórum.