Články v časopise Demokratický střed přibližují polskou politiku i fungování EU
21.01.2021 / 13:51 | Aktualizováno: 18.04.2024 / 12:20
Kam kráčí polská diplomacie, jak vypadá polská mediální scéna nebo jaký je český vztah k iniciativě Trojmoří? Tím se zabývají články ve dvou číslech čtvrtletníku Demokratický střed vydané v rámci projektu „Česká republika, Polsko a nové výzvy Evropy“, který byl podpořen z prostředků Česko-polského fóra.
V číslech 3/2020 (říjen 2020) a 4/2020 (prosinec 2020) časopisu Demokratický střed vyšlo celkem osm článků v rámci projektu „Česká republika, Polsko a nové výzvy Evropy“. Českému čtenáři se snaží přinést vhled do fungování polské politiky, ale i informace o polské historii nebo o postavení Česka a Polska v Evropské unii.
V podzimním čísle představil Wojciech Hofmański podrobnosti o vnitropolitických vztazích v polské vládnoucí koalici v článku “Kdo přijde po Kaczyńském? Hlásí se Zbigniew Ziobro” a Michal Lebduška v textu “Dobrá i špatná zpráva z Varšavy” přiblížil fungování polského mediálního trhu a postavení veřejnoprávních médií.
Karel Barták pak v článku “Proč Češi nehrají v Bruselu první housle” zhodnotil zastoupení Čechů a dalších Středoevropanů v institucích Evropské unie, kde jsou nedostatečně reprezentováni. Ve čtvrtém podpořeném textu z tohoto čísla popsala Táňa Matelová temné období polské historie, tzv. Hornoslezskou tragédii, v článku “Tragédie v Horním Slezsku: Když se z oběti či osvoboditele stane utlačovatel”.
Prosincové číslo Demokratického středu se do velké míry také věnovalo polské politice. Ředitel výzkumného centra Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) Vít Dostál popsal v textu “Kam kráčí polská diplomacie”, jak se v posledních letech vyvíjela polská zahraniční politika. Jednou z jejích vlajkových lodí je také iniciativa Trojmoří, Michal Lebduška tedy ve svém článku “Podmíněný český souhlas s polským Trojmořím” vysvětlil pozici České republiky k tomuto projektu.
Petr Zenkner a Helena Truchlá pak analyzovali český a polský přístup k hlavním unijním politikám. “Kdy skončí doba uhelná,” řeší Petr Zenkner v porovnání českého a polského přístupu k odklonu od uhelné energie, v němž se věnuje i česko-polskému sporu o rozšíření hnědouhelného dolu Turów. Helena Truchlá zase píše o politice EU k zemím západního Balkánu a upozorňuje, že “Pokud chce EU na Balkáně zvítězit, musí začít hrát”.
Vybrané čtyři texty (články Karla Bartáka, Heleny Truchlé, Michala Lebdušky o Trojmoří a Petra Zenknera) byly také přeloženy do polštiny a publikovány na webu polského partnera projektu, Centra pro politické myšlení (Ośrodek Myśli Politycznej – OMP). Jejich cílem je přispět k lepšímu vzájemnému porozumění mezi polskými a českými experty zabývajícími se evropskou integrací, ale i mezi další odbornou veřejností a novináři. Doplňují překlady čtyř článků z jarního čísla časopisu Demokratický střed.
V rámci projektu, který realizuje Asociace pro mezinárodní otázky, proběhl také expertní kulatý stůl i veřejná debata k tématu české a polské spolupráce v EU.
Odkazy na jednotlivé články:
- Karel Barták: Proč Češi nehrají v Bruselu první housle
- Vít Dostál: Kam kráčí polská demokracie
- Wojciech Hofmanski: Kdo přijde po Kaczyńském? Hlásí se Zbigniew Ziobro
- Michal Lebduška: Dobrá i špatná zpráva z Varšavy
- Michal Lebduška: Podmíněný český souhlas s polským Trojmořím
- Táňa Matelová: Tragédie v Horním Slezsku: Když se z oběti či osvoboditele stane utlačovatel
- Helena Truchlá: Pokud chce EU na Balkáně zvítězit, musí začít hrát
- Petr Zenkner: Kdy skončí doba uhelná
Odkazy na překlady článků na webu OMP:
- Karel Barták: Dlaczego Czesi nie grają w Brukseli pierwszych skrzypiec
- Michal Lebduška: Warunkowa zgoda na polskie Trójmorze
- Helena Truchlá: Jeśli UE chce wygrać na Bałkanach, musi zacząć grać
- Petr Zenkner: Kiedy skończy się era węgla?