česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Popular, z.s.
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Bardzo fajný festival 2020 online ve vašem obýváku

Bardzo fajný festival svěží polské kultury se nezalekl pandemických omezení a připravil komorní online program do vašich pokojů a obýváků. Můžete se těšit na výběr nových polských dokumentárních filmů, krátké filmy „do nepohody“ z polského festivalu Žubroffka, pohádky a workshop pro domácí tvoření s dětmi a jako bonus videorecept polských jídel, které byste za normálních okolností mohli ochutnat přímo na festivalu v letenském Biu Oko. Bardzo fajný festival svěžího polského filmu proběhne od 4. do 12. 12. 2020 na platformě Dafilms.
 

Festival pokračuje v odkrývání nejen v Polsku tabuizovaných témat a uvede tři dokumentární filmy, které akcentují témata lásky, identity, stáří, LGBT+ a další v intimních příbězích hlavních postav.

Prvním snímkem je osobní příběh režiséra Rafała Łysaka v dokumentárním debutu Bezpodmínečná láska. Citlivě zachycená konfrontace dvou světů – katolického Polska s hodnotami tzv. tradiční rodiny a mladou generací, která tyto tradiční hodnoty nabourává. Je možné, aby si rozuměla katolická babička se svým vnukem, který je gay? 

Druhým filmem jsou Lekce lásky o lásce mezi seniory. Režisérky Małgorzata Goliszewska a Kasia Mateja dokumentují seniorku Jolu, matku šesti dětí, která se rozhodne opustit svého agresivního muže a začít novou životní etapu. Přihlásí se na lekce zpěvu a tance a potkává gentlemana Wojtka. Může se Jola v devětašedesáti letech znovu zamilovat?

Třetí film Říkejte mi Marianna Karoliny Bielawské vypráví o ženě v mužském těle, která se rozhodla splnit si sen a podstoupit změnu pohlaví. Marianna je konečně sama sebou, ale ztratila rodinu a blízké. Co všechno taková změna obnáší?

Festival nabídne kromě celovečerních také tradičně pásma krátkých filmů pro dospělé i pro děti z partnerského festivalu ŻubrOFFka v Bělostoku. Pásmo pohádek bude jazykově bezbariérové a bude možné jej sledovat zdarma. Na pohádky naváže také speciálně pro online připravená výtvarná dílna - ve spolupráci s ilustrátorkou Alžbětou Zemanovou.

Fyzický festival vždy představuje tematicky laděné polské delikatesy, které vaří Polky a Poláci dlouhodobě žijící v Praze. Letos můžou diváci nahlédnout do polské kuchyně skrze kameru – v produkci festivalu vznikl videorecept, který bude taktéž pro diváky dostupný zdarma. Kuchařka Aga Fafius ve videu představí, jak se vaří tradiční polské gołąbki.

Ve speciálním uvedení diváci uvidí krátký minutový film z letošního Bardzo fajného léta v letním kině Klubovna, který natočil pro festival Ondřej Šálek.

Celý program bude od 4. prosince dostupný po dobu jednoho týdne na platformě Dafilms ke zhlédnutí v libovolný čas. Všechny dokumentární filmy budou uvedeny v originálním polském znění s možností vybrat si české nebo anglické titulky. Krátké filmy pro dospělé budou v polštině s anglickými titulky. Dětský program je jazykově bezbariérový.

 

Festival se uskuteční v rámci projektu podpořeného Česko-polským fórem.

 

Víte informací:

www.facebook.com/bardzofajnyfestival