česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: AMO
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) organizovala v rámci projektu debatu k roli států střední Evropy v evropské reakci na ruskou agresi na Ukrajině

V rámci projektu „Česko-polská spolupráce ve východní Evropě na prahu nových příležitostí“ vedeného Asociaci pro mezinárodní otázky (AMO) proběhla debata k roli států střední Evropy v evropské reakci na ruskou agresi na Ukrajině, která byla součástí Konference k české východní politice, jež se konala 19. a 20. června 2023 v Praze. Projekt se zaměřuje na nalezení nových příležitostí pro posílení vztahů mezi Českou republikou a Polskem v dobách ruské agrese na Ukrajině.

Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) organizovala 20. června 2023 v rámci projektu „Česko-polská spolupráce ve východní Evropě na prahu nových příležitostí“ debatu k roli států střední Evropy v evropské reakci na ruskou agresi na Ukrajině. Debata se konala v rámci Konference k české východní politice, kterou AMO organizovalo 19. a 20. června v Praze. Na debatě vystoupili za českou stranu Petra Kuchyňková z Masarykovy univerzity a David Stulík z Bezpečnostního centra Evropské hodnoty, a za polskou vystoupili Veronika Jóźwiak z Polského institutu mezinárodních vztahů a Adam Balcer z Kolegia Europy Wschodniej im. Jana Nowaka- Jeziorańskiego. Debatu moderovala ředitelka pro výzkum AMO Pavlína Janebová.

Debata byla zaměřena na zachování aktivního přístupu Česka, Polska a pobaltských států k podpoře Ukrajiny a nalezení potenciálu pro vzájemnou spolupráci mezi těmito zeměmi při další podpoře Ukrajiny, vývoj vztahu mezi Českem a Polskem po únoru 2022 a jak se tento vztah může změnit po parlamentních volbách v Polsku. Debata byla též věnována maďarskému faktoru ve (středo)evropské reakci na ruskou agresi na Ukrajině a na důsledky maďarského postoje k Ukrajině na spolupráci ve střední Evropě. Zároveň se řečníci zabývali rolí zemí střední Evropy v poválečné rekonstrukci Ukrajiny a její integraci do EU.

AMO2

AMO2

Projekt se zaměřuje na posílení vztahů mezi Českou republikou a Polskem v dobách ruské agrese na Ukrajině, která uvrhla obě země, stejně jako celý region, do bezprecedentní geopolitické destabilizace. Usiluje o zintenzivnění kontaktů na odborné úrovni i v mediální oblasti, a klade si za cíl načrtnout nové oblasti pro společné projekty a posílení spolupráce, jak na úrovni vlád České republiky, tak v neziskovém sektoru a v expertních kruzích, které čelí nové situace vzniklé ruskou agresi na Ukrajině, která začala 24. února 2022.

Cílovou skupinou projektu jsou jak představitele vlád, zástupce státního sektoru a relevantních institucí, tak odborná a široká veřejnost.

Polským partnerem na projektu je Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka- Jeziorańskiego, a českým je Demokratický střed, ve kterém bude v rámci projektu publikováno 6 odborných článků k česko-polské spolupráci. V rámci projektu bude též vypracován policy paper českých a polských expertů k politice vůči východní Evropě pro novou polskou vládu vzešlou z podzimních voleb.

AMO3

AMO3