
Výzva k předložení návrhů projektů PROPEA pro rok 2025
20.03.2025 / 00:21 | Aktualizováno: 20.03.2025 / 00:25
Potenciální realizátoři mohou podat návrhy na projekty ekonomických aktivit v zahraničí (dále jen PROPEA) do 28. března 2025 na Velvyslanectví ČR v Canbeře, které je následně předá k vyhodnocení do ústředí v Praze. Projekty PROPEA jsou dalším nástrojem ekonomické diplomacie, které českým firmám umožní rozšíření individuálních služeb při vstupu na zahraniční trhy. Přesně vyspecifikované služby poskytuje místní (australský) realizátor v souladu s platnou metodikou za zvýhodněných podmínek při současném spolufinancování českými firmami.
Ministerstvo zahraničních věcí v souladu s metodickým pokynem ředitele Odboru ekonomické diplomacie č. 1/2021, upravujícího postup při výběru, schvalování a realizaci projektů na podporu ekonomických aktivit v zahraničí, vyhlašuje výzvu č. 1/2025 k předložení návrhů projektů na podporu ekonomických aktivit v zahraničí PROPEA pro rok 2025.
Návrhy projektů pro Austrálii nebo Nový Zéland mohou podat potenciální realizátoři Velvyslanectví ČR v Canbeře, které je následně předloží ústředí. Schválené projekty budou moci realizátoři projektů ve spolupráci se zastupitelskými úřady uskutečnit v období od 1. dubna do 31. října 2025, ne však dříve než po podpisu příslušné smlouvy mezi realizátorem a příslušným úřadem.
Potenciální realizátoři musí své návrhy předložit nejpozději do 28. března 2025. a to formou standardizovaného identifikačního formuláře projektu (příloha č. 2 výše uvedeného metodického pokynu) s podpisem realizátora opatřeného jeho razítkem. Návrh musí obsahovat komentář a hodnocení předkládaného projektu ze strany zastupitelského úřadu a rovněž doklad o právní subjektivitě a oprávněné osobě realizátora. Návrhy projektů zaslané po výše uvedeném termínu nebude možno akceptovat.
Projekty na podporu ekonomických aktivit v zahraničí PROPEA jsou dalším nástrojem na podporu českých firem na zahraničních trzích. Jedná se o nástroj uskutečňovaný ve spolupráci Ministerstva zahraničních věcí ČR s Hospodářskou komorou ČR a Svazem průmyslu a dopravy ČR, který schválila vláda ČR 18.3.2020. Program PROPEA je financován ze sdružených prostředků určených z mezirezortního společného nástroje na podporu ekonomické diplomacie. Českým firmám umožňuje rozšíření individuálních služeb, které poskytují zastupitelské úřady a agentury CzechTrade a CzechInvest v zahraničí.
Cílem programu PROPEA je podpořit trvalejší přítomnost českých firem na zahraničních trzích, poskytnout jim kvalitní služby s využitím místních odborníků a minimalizovat rizika při vstupu na zahraniční trhy, při založení pobočky nebo zahájení výroby. Služby jsou poskytovány za cenově zvýhodněných podmínek při současném spolufinancování firmami ve výši 30%. Realizátorem projektu je místní subjekt ověřený zastupitelským úřadem, který pro českou firmu zajistí služby podle schváleného seznamu. Příkladem služby je zpracování obchodního plánu, právních nebo finančních analýz, zajištění marketingových služeb, registrace výrobků a ochranných známek nebo založení firmy v teritoriu. Podrobnější informace najdete na: https://propea.cz
Milan Vágner, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Canbeře