České potravinářské výrobky a technologie zazářily na veletrhu v Melbourne
05.09.2024 / 03:24 | Aktualizováno: 05.09.2024 / 03:41
Potravinářské výrobky a zařízení z České republiky se úspěšně představily v australském Melbourne ve dnech 2.-5. září 2024 na veletrhu Fine Food. Česká expozice se realizovala v rámci projektu ekonomické diplomacie, který připravilo Velvyslanectví ČR v Canbeře ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství ČR.
Celkem desítka prezentovaných českých značek zahrnovala tradiční české výrobce s produkty jako je pivo z Rakovnického pivovaru, slivovice firmy Rudolf Jelínek, chmel výrobce TOP HOP, sirupy z provenience firmy Kitl nebo nealkoholické nápoje značky Kofola a Vinea. A návštěvníci mohli ochutnat i české cukrovinky a pochutiny. Technickou část exponátů reprezentovaly výrobci chladící a výčepní techniky Lindr a pákových kohoutů na čepování piva Lukr.
Veletrh Fine Food je největší ve svém oboru nejen v Austrálii, ale na celé jižní polokouli, každoročně přivítá více než sedm set vystavovatelů z celého světa a 20 tisíc návštěvníků z řad odborné veřejnosti. Pravidelně se v pořádání veletrhu střídají Melbourne se Sydney. Letošní ročník byl v pořadí 40.
Českou expozici o ploše 36 m2 během veletrhu navštívilo zhruba 300 zájemců o českou produkci. Vedle ochutnávky piva Bakalář z Rakovnického pivovaru nebo slivovice od R. Jelínka měli zájem o obchodní spolupráci. O sirupy Kitl projevil zájem výrobce koktejlů, další zájemce a provozovatel sedmi desítek restaurací poptává privátní značku piva z naší země. Koktejly jsou hitem sezóny, to potvrzuje i místní zástupce firmy Lindr, která se specializuje na výrobu chladící a výčepní techniky. Velká část nabídky místního zástupce se orientuje právě na výčep koktejlů, kromě tradičního výčepu piva. Pákové kohouty na čepování piva Lukr představil český sládek, který rovněž zájemcům představil historii výroby piva v naší zemi, včetně české pivní kultury. Zájem o jeho ukázky byl enormní. Ukázal Australanům pro ně netypické pivo s bohatou pěnou a tradiční české styly čepování. Na samostatné expozici místního zástupce se prezentovala firma Retigo dodávající konvektomaty pro profesionální užití v restauracích, hotelech apod. Ukázku technologie doplnil český kuchař, který návštěvníkům nabízel maso připravené v jejich konvekčních troubách.
Potenciál odbytu českých potravinářských výrobků je, přes relativně omezený trh, značný. To podtrhuje velké množství různých komunit přistěhovalců, i z Evropy, které o české nápoje a další produkty projevují stálý zájem. Místní malé pivovary podle předběžného průzkumu mají velký zájem o český způsob výroby piva i o český chmel nebo výrobní technologie. S tím koresponduje úvaha Velvyslanectví ČR v Canbeře ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství připravit v roce 2025 incomingovou misi do ČR zaměřenou právě na pivovarnictví. A další rozměr spolupráce mezi oběma zeměmi představuje příprava výroby piva českého typu pod dohledem českého sládka, s využitím českého chmele a australského sladu ve státě South Australia.
Milan Vágner, ekonomický diplomat Velvyslanectví ČR v Canbeře
sledujte nás na