Češi se prosadili v Tichomoří s meteorologickými radary
27.08.2024 / 06:33 | Aktualizováno: 27.08.2024 / 06:53
Česká firma Meteopress dosáhla úctyhodného úspěchu, když se v rekordním čase a ve velmi konkurenčním prostředí prosadila s dodávkou meteorologického radaru pro letiště Fua´amotu v Království Tonga. Unikátní český výrobek svými technickými schopnostmi umožní přesnější předpověď počasí a včasným varováním ochránit lidské životy během nebezpečných povětrnostních událostí, které se v oblasti Tichomoří často vyskytují.
Dodávka systému proběhla v extrémně krátkém čase, kdy od podpisu kontraktu v květnu 2024 uplynulo do spuštění a odzkoušení radaru jen 70 dní, přičemž obvykle proces trvá dva až pět roků. K slavnostní inauguraci zařízení došlo za přítomnosti generálního tajemníka OSN Antonia Guteresse, novozélandského místopředsedy vlády Winstona Peterse, členů tonžské vlády a dalších významných hostů během zasedání představitelů států Pacific Islands Forum, které se v Království Tonga uskutečnilo od 26. srpna 2024. Základem úspěchu české firmy bylo jednání Pacifické meteorologické rady na Fidži v roce 2023, která definovala potřebu radarů pro předpověď počasí v region, kde se jich enormně nedostává, přestože zde panují extrémní povětrnostní události.
Úspěch realizace dodávky do Tongy vycházel z výborných referenci Australské meteorologické služby, která obdobný radar firmy Meteopress instalovala v Brisbane ve státě Queensland a výrobek doporučila partnerům na Novém Zélandě. Financování tonžského radaru zajistil donor z Nového Zélandu – New Zealand MetService v rámci programu novozélandské vlády “Weather Ready Pacific Programme” a práce probíhaly v těsné spolupráci s Tonga Meteorological Services.
Hlavní předností technologie firmy Meteopress je cena, spolehlivost a nižší energetická náročnost a provozní náklady. Radar má unikátní, oproti konkurenci jednodušší koncepci, vhodnou k přepravě v kontejneru. Inovativní softwarové řešení AI-REN SW, využívající umělou inteligenci, zpřesňuje předpověď počasí a s minimální spotřebou energie předává informace prostřednictvím komunikační sítě GSM nebo Starlink na velké vzdálenosti. Údržba a ovládání je na dálku, umělá inteligence se stále učí a systém adaptuje. Navíc se jedná o systém splňující nejpřísnější kritéria udržitelnosti a jeho provoz energeticky plně pokrývají solární panely, které česká firma rovněž nainstalovala. Data sbíraná radarem jsou neocenitelná zejména s ohledem na největší nedostatek radarových dat v dané oblasti ve světovém srovnání.
Firma Meteopress, jejíž historie začala před třiceti roky, dodala za posledních sedm roků do zahraničí 35 systémů meteorologických radarů, má reference v Evropě, Jižní Americe, Africe, Austrálii a nyní i v oblasti Tichomoří. A další projekty jsou ve stádiu příprav. Jen v Tichomoří se chce firma zúčastnit tendrů na dodávky meteorologických radarů na pěti ostrovech jako je Fidži, Cooks Islands, Niuve a další.
Instalace radaru na letišti Fua´amotu nebyla jednoduchá jak s ohledem na místní prostředí, tak i obtížnou logistiku, která si nakonec vyžádala i dopravu ocelové konstrukce z naší země, ale tým pracovníků firmy Meteopress společně s partnery úspěšně a v rekordním čase dokončil nasazení a odzkoušení systému. Na realizaci projektu se dílčím způsobem podílela i honorární konzulka České republiky v Království Tonga paní Robina Nakao a Velvyslanectví ČR v Canbeře.
Realizace dodávky meteorologického radaru do Tongy je příkladem unikátního inovativního řešení české firmy, která díky své úspěšné referenci v Austrálii získala povědomí o své kvalitě a technické vyspělosti mezi odborníky v celém region a prostřednictvím účasti generálního tajemník OSN na inauguraci projektu v Království Tonga i po celém světě.
Milan Vágner, ekonomický diplomat Velvyslanectví ČR v Canbeře