
Australský letecký a kosmický průmysl dramaticky roste a je příležitostí i pro české firmy
02.04.2025 / 06:16 | Aktualizováno: 02.04.2025 / 06:53
Australský sektor leteckého a kosmického průmyslu dramaticky roste, má mimořádnou podporu místní vlády včetně investičních pobídek a daňových úlev na podporu výzkumu a vývoje a vhodné geografické umístění k vysílání objektů na oběžnou dráhu. České firmy vidí příležitosti pro expanzi v oboru na australském trhu. Proto Moravský letecký klastr a 8 českých firem využily příležitost prezentovat se na veletrhu letecké a kosmické techniky AVALON v Geelongu ve státě Victoria ve dnech 25.-28. března 2025. Česká expozice se uskutečnila v rámci projektu ekonomické diplomacie. Rozjednané obchodní případy včetně možností vstupu do dodavatelských řetězců v leteckém, vesmírném i obranném průmyslu jsou příslibem do budoucna.
Australský letecký průmysl je jedním z největších průmyslových odvětví v zemi; zaměstnává více než 93 tis. pracovníků. Letecká výroba včetně oprav dosáhne v roce 2025 objemu 4,14 miliardy AUD s očekávaným nárůstem na 4,46 mld. AUD v roce 2030. Zhruba 35 % produkce leteckého průmyslu jde na export, zatímco 20 % potřeb leteckého sektoru se dováží. Austrálie je domovem pro výrobu letadel a zařízení pro výcvik pilotů od předních mezinárodních společností, jako jsou Boeing (pokrývá 46 % leteckého trhu Austrálie), BAE (23 %), Airbus (15 %) aj.
Australský letecký sektor hraje zásadní roli v hospodářském prostředí země, přičemž odvětví letecké dopravy a související dodavatelské řetězce přispívají k HDP ročně přibližně 39 mld. AUD. Význam tohoto odvětví přesahuje přímý ekonomický dopad, protože vstupy do odvětví letecké dopravy a zahraniční turisté přijíždějící letecky přispívají k tvorbě HDP země více než 2 %. Letecká doprava představuje významnou část vnitrostátní osobní dopravy a je na druhém místě za používáním osobních automobilů. V průběhu tohoto roku dojde v letecké mezinárodní i vnitrostátní dopravě k návratu k předkovidovým výkonům.
Australský vesmírný průmysl zaznamenává v posledním období velký nárůst a těší se velké podpoře místní vlády. Zaměstnává přes 16 tis. pracovníků a generuje ročně výkony v objemu 5 mld. AUD. Sektor je připraven na vyšší růst produkce. Investice do australského vesmírného sektoru dosáhly 2,88 mld. AUD, z toho 920 mil. AUD ze zahraničí. Australský vesmírný průmysl kombinuje řadu komparativních výhod: nové technologie, rozlehlé neobydlené oblasti v severní části Austrálie a ideální geografické umístění k vysílání objektů na oběžnou dráhu. Financování vesmírných aktivit, které patří mezi hlavní prioritní obory místní vlády, bude součástí národního fondu pro obnovu ve výši 15 mld. AUD. Zvláštní program v objemu zhruba 400 mil. AUD podporuje malé a střední podniky v sektoru vesmírné obrany. Firmy v oboru mohou současně čerpat daňové pobídky pro výzkum a vývoj.
Česká expozice na veletrhu AVALON prezentovala Moravský letecký klastr a osm firem (OPTOKON, PBS, Shark Aero, Excalibur Army, Czech Airlines Technics, Ray Service, Czech Aircraft Group, AVEO Engineering), které představily sportovní letadla, optoelektronické systémy, světla a elektrické komponenty pro letectví, malé proudové motory, služby MRO a vybrané komodity obranného průmyslu. Další dvě firmy se představily svými katalogy.
Velvyslankyně Jana Tyrer podpořila české účastníky na expozici a vedla jednání jak se zástupci federálních států Jižní Austrálie a Victoria, tak s oborovými asociacemi z Austrálie i Nového Zélandu a vybranými firmami.
Česká sportovní letadla se do Austrálie již úspěšně vyváží, firma Bristell dodala 100 letadel, TL Ultralights 50 letadel, na australském nebi můžete spatřit letouny Cruiser Aircraft a ultralight Shark zde zahájil propagační kampaň. Další české firmy jednaly s partnery i o začlenění do dodavatelských řetězců v leteckém i obranném průmyslu. Nad rámec prezentovaných výrobků byl například zájem o české simulátory pro letectví a obranný průmysl.
Sektor letectví a obrany vyžaduje dlouhodobou přítomnost na místním trhu. To si uvědomuje pětice ze zúčastněných českých firem, které v Austrálii mají buď své zastoupení nebo se zde pravidelně účastní vybraných veletrhů v oboru a podnikatelských misí do teritoria. A výsledky se postupně dostavují, což dokládají seriózní jednání během veletrhu AVALON s partnery, kteří patří mezi největší světové hráče v oboru. České firmy dále ocenily jednání s partnery z Austrálie a dalších zemí regionu, kteří projevují s ohledem na současné geopolitické dění zvýšený zájem o spolupráci s evropskými firmami.
Milan Vágner, ekonomický diplomat Velvyslanectví ČR v Canbeře