english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Přednáška a debata na téma “Strategický kompas EU“

Dne 27. září 2022 uspořádalo velvyslanectví ČR v Canbeře v rámci předsednictví ČR v Radě EU, přednášku a moderovanou debatu na téma “Strategický kompas pro bezpečnost a obranu“. Akce se uskutečnila na půdě Australské národní univerzity v Canbeře ve spolupráci s univerzitním centrem evropských studií (ANUCES), velvyslanectvím Francie a Delegací EU v Canbeře.

Strategický kompas je akční plán EU pro posílení bezpečnostní a obranné politiky EU do roku 2030.

Akci zahájila přednáška ředitelky ANUCES Anne McNaughton, která představila základní východiska a smysl Strategického kompasu. Následně vystoupili velvyslanci Delegace EU, Francie a ČR se svými poznámkami. Velvyslanec Delegace EU, Gabriele Visentin, je bývalým zvláštním zmocněncem EU pro Indo-Pacifik, zaměřil se proto na specifika a význam Strategického kompasu vůči tomuto regionu. Velvyslanec Francie, Jean-Pierre Thébault, hovořil o procesu schvalování kompasu a jeho významu pro společnou zahraniční a bezpečnostní politiku EU (přijetí kompasu bylo jednou z priorit předsednictví Francie v Radě EU). Velvyslanec ČR, Tomáš Dub, se zaměřil zejména na proces a prozatímní průběh implementace tohoto dokumentu. Následovala debata jednotlivých panelistů a otázky z řad akademiků ANUCES a také publika, které tvořili studenti, diplomatický sbor, zástupci australské státní správu a ministerstva zahraničních věcí a hosté jednotlivých zúčastněných ambasád.

Děkujeme tímto velvyslanectví Francie a Delegaci EU v Canbeře, stejně jako ANUCES za příkladnou spolupráci na organizaci celé akce!