english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velvyslanectví spolupracuje se Zoo Praha na záchraně vombatů

Zoo Praha, za významné podpory Velvyslanectví České republiky v Canbeře, a ve spolupráci s australskou organizací Wombat Rescue, pomáhá financovat výstavbu nových výběhů pro záchranu vombatů ohrožených smrtelným svrabem. Díky této iniciativě, kterou zprostředkovala velvyslankyně Jana Tyrer, získají rehabilitovaní vombati bezpečné prostředí pro návrat do volné přírody.

Vombati ve volné přírodě čelí vážnému ohrožení způsobenému svrabem, nemocí, která byla před více než 200 lety zavlečena do Austrálie z Evropy. Dnes je přibližně 70 % vombatů obecných nakaženo touto smrtelnou chorobou, která bez léčby způsobuje jejich úhyn. S narůstajícími obavami o osud těchto ikonických australských vačnatců se řada organizací snaží o jejich záchranu.

Jednou z těchto organizací je Wombat Rescue, která úzce spolupracuje s naším velvyslanectvím, a která se věnuje záchraně, léčbě a rehabilitaci vombatů postižených svrabem v okolí Canberry. Cílem je vrátit zdravé vombaty zpět do volné přírody, kde mohou pokračovat ve svém přirozeném životě. K tomu však potřebují jak odbornou pomoc, tak finanční prostředky.

Zoo Praha, jediná zoologická zahrada v České republice, která od roku 2021 chová vombaty, se rozhodla tuto iniciativu podpořit. Díky její štědré finanční podpoře ve výši 400 000Kč budou moci být vybudovány nové výběhy určené pro tzv. „měkké vypouštění“ rehabilitovaných vombatů zpět do jejich přirozeného prostředí. Tato metoda umožňuje vombatům postupný návrat do divočiny a zvyšuje jejich šanci na přežití.

Velvyslankyně České republiky v Canbeře, paní Jana Tyrer, zprostředkovala tuto důležitou spolupráci mezi Zoo Praha a Wombat Rescue a díky této podpoře bude možné zachránit více vombatů a poskytnout jim potřebnou péči, aby se mohli vrátit do volné přírody a žít přirozeným životem.

Proces výstavby výběhů je velmi náročný a zahrnuje několik klíčových kroků. Nejprve jsou na zemi po obvodu rozloženy sítě, které brání vombatům v útěku a zároveň zabraňují divokým vombatům, aby se dostali dovnitř. Následně jsou na síťové panely umístěny vlnité plechy, které jsou postaveny do svislé polohy a upevněny do země. Pro zajištění pohodlí a bezpečí vombatů jsou do těchto výběhů rovněž instalovány umělé nory, které poskytují chladné a bezpečné útočiště.

Celá iniciativa byla minulý týden završena návštěvou velvyslankyně v Zoo Praha, kde měla příležitost vidět vombaty v rámci tzv. Darwinova kráteru a poděkovat řediteli Miroslavovi Bobkovi za významný přínos k ochraně australské fauny.

Věříme, že tato spolupráce je důležitým krokem směrem k ochraně vombatů a zachování tohoto nádherného zvířecího druhu pro budoucí generace.

 

Více fotografií je dostupných na našem facebookovém profilu: https://www.facebook.com/CZEmbassyCanberra/