english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Facebook logo

Delegace Stálé komise Senátu Parlamentu České republiky navštívila Austrálii

Ve dnech 24. března až 2. dubna pobývala v Austrálii delegace Stálé komise Senátu Parlamentu České republiky ve složení: 1. místopředseda Senátu Parlamentu a člen uvedené komise senátor MUDr. Přemysl Sobotka, předseda komise senátor PhDr. Tomáš Grulich, místopředsedkyně komise senátorka RNDr. Jitka Seitlová a tajemnice komise paní Bronislava Vacková. Delegaci po celou dobu návštěvy v Austrálii doprovázel velvyslanec ČR v Austrálii Ing. Martin Pohl.

Delegace absolvovala v Perthu, v Canbeře, v Sydney a v Melbourne celou sérii přijetí a setkání jak s představiteli krajanské diaspory (v Austrálii žije v současné době cca 35 tisíc českých občanů, včetně krátkodobých návštěvníků), tak u zákonodárců jednotlivých států Austrálie i Australského společenství, čímž byly splněny hlavní cíle návštěvy.

Při jednáních s představiteli australských parlamentů delegace děkovala Austrálii za otevřenost, se kterou přijímala exulanty z bývalého Československa již od konce 40. let minulého století a zdůrazňovala, že Česká republika má zájem na udržení kontaktů s krajany žijícími v zahraničí, protože je považuje za své přirozené vyslance. Také byly diskutovány otázky legální i nelegální migrace. Návštěva rovněž deklarovala zájem České republiky na uzavření smlouvy o pracovních dovolených, která umožní mladým lidem z obou zemí cestovat a legální prací kompenzovat alespoň částečně náklady na cestování.

Při setkáních s představiteli krajanských organizací, kterých se uskutečnilo celkem šest (po dvou v Sydney a v Melbourne a po jednom v Perthu a Canbeře), ale i při setkáních s českými pedagogy, studenty a žáky, se diskuze týkala zejména možností zlepšení vztahu státu k českým občanům, kteří se rozhodli žít v zahraničí. Delegace deklarovala jednoznačný zájem ČR na udržení kontaktů nejenom s českými občany, kteří odešli z bývalého Československa během totalitní doby z politických důvodů, ale i s českými občany, kteří odešli z České republiky v posledních letech. Diskuze se týkala rovněž velmi praktických problémů, které vytvářejí bariéry mezi českým státem a občany žijícími v zahraničí.

Návštěva senátní delegace v Austrálii jednoznačně přispěla k pocitu krajanů žijících na tomto nejmenším kontinentě, že nejsou zapomenuti a napomohla k upevnění jejich vztahu k ČR. Velkým přínosem byla i artikulace konkrétních existujících bariér, které mezi jednotlivcem, občanem ČR žijícím v Austrálii, a Českou republikou stojí. Některé z těchto bariér již byly překonány – viz změna zákona o státním občanství, ale některé výrazné bariéry stále trvají - apel na změnu zákona o cestovních dokladech je silný.

 

Galerie


Senátní delegace v Austrálii (3/2015)