english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vstup na území ČR - od 9.7.2021 - ZMĚNA PRAVIDEL !!

Od 9.7.2021 dochází ke změně pravidel pro vstup na území ČR ze zelených zemí (Austrálie i Nový Zéland). Nově je stanovena  povinnost vyplnit příjezdový formulář a absolvovat testy  na Covid-19 (pokud se na danou osobu nevztahují výjimky).

Od 1.6.2021 došlo ke změně ochranného opatření Ministerstva zdravotnictví.  Nyní mohou cizinci přijíždějící z Austrálie a Nového Zélandu cestovat do České republiky  i z jiných než nezbytných důvodů,  například za účelem turismu. Více informací  naleznete na stránkách Ministerstva vnitra.

Pokud jde o splnění povinností při  cestě do České republiky,  jsou Austrálie a Nový Zéland  z hlediska epidemiologického na seznamu  států s nízkým rizikem nákazy COVID-19 (zelená barva).

Od 9.7.2021 dochází k výrazné změně ohledně  povinností  pro příjezd z hlediska vyplnění příjezdového formuláře a předložení negativního testu na Covid-19:

Příjezdový formulář:

Všichni cestující  ze zemí s nízkým výskytem nákazy ( tj. i z Austrálie a Nového Zélandu) musí  před cestou vyplnit  Příjezdový formulář a tímto  se prokázat při cestě.  

PCR/ Antigenní testy:

Občané třetích zemí, mají povinnost disponovat před cestou potvrzením antigenního testu (max 48 hodin od odběru), nebo písemným potvrzením akreditované laboratoře o negativním výsledku RT-PCR testu (max 72 hodin od odběru).

Občané ČR a jejich rodinní příslušníci a cizinci s povoleným pobytem na území ČR mohou  test absolvovat až do 5 dní od příjezdu do ČR.  Pro tuto kategorii osob platí výjimky v případě, že jsou plně očkováni a   přeloží certifikát vydaný Austrálií nebo Novým Zélandem, pokud uplynulo min. 14 dní od druhé dávky.

Podrobné informace, včetně jednotlivých výjimek z povinnosti předložit negativní test naleznete na  webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí zde

Přestože pro mnoho osob  platí výjimky z přeložení negativního testu, důrazně doporučujeme ověřit  u přepravní společnosti, zda tento test nebude vyžadován pro odbavení, případně pro zemi tranzitu!

Potvrzení o absolvovaném očkování vydané australskými úřady (Immunistation history statement)  nebo Novým Zélandem   je  v České republice uznáváno v případě, že uplynulo alespoň 14 dní od druhé dávky.

Více informací k aktuálních opatřením  v České republice naleznete  také na webových stránkách  Úřadu vlády .

Činnost  vízového úseku na  Generální konzulátu v Sydney  není od 1.6.2021 omezena.   Je možné přijímat žádosti  na všechny  typy víz a pobytů, včetně víz za účelem turistiky a návštěvy přátel.

V případě zájmu o podání žádosti o vízum nebo pobyt  kontaktujte, prosím, náš úřad na e-mailové adrese visa_sydney@mzv.cz.