Relikviář sv. Maura
03.01.2017 / 17:10 | Aktualizováno: 13.05.2024 / 16:54
Věděli jste, že Česko s Belgií pojí poklad? Fascinující objev byl učiněn v Bečově nad Teplou v roce 1985, kdy v podlaze hradní kaple našel tým kriminalistů vzácný, léta ztracený relikviář svatého Maura pocházející z Belgie. A přitom chybělo málo a ctěný relikviář zůstal na věky ukrytý pod vrstvami hlíny. Památku nevyčíslitelné hodnoty tu schovali na konci druhé světové války její majitelé, belgická rodina Beaufortů, když prchali z Československa. Relikviář svatého Maura je významná románská památka pocházející z první třetiny 13. století. Po českých korunovačních klenotech je relikviář považován za druhou nejcennější památku v České republice a vůbec nejvýznamnější románskou klenotnickou památku uloženou na českém území.
Vypátrání Relikviáře svatého Maura v roce 1985 se považuje za jeden z největších nálezů 20. století v tehdejším Československu. V letech 1225–1230 byl relikviář svatého Maura vyroben na zakázku člena zámožného rodu Rumigny, který také založil benediktinský klášter v belgickém městě Florennes. Belgický biskup Gérard de Rumigny získal relikvie svatého Jana Křtitele a později svatého Maura z katedrály v Remeši. Právě pro uložení těchto ostatků byl relikviář zhotoven.
K objevení relikviáře se váže tajemný příběh, přičemž dramatický scénář začíná na sklonku války. Rodina Beaufortů, která kolaborovala s nacistickým režimem a musí kvůli tomu uprchnout z Československa, ukrývá svou vzácnou rodinnou památku hluboko pod zemí. Zde příběh končí, aby o čtyřicet let později mohly události nabrat rychlý spád. Šlechtický rod v roce 1984 pověřil amerického hledače pokladů Dannyho Douglase, aby relikviář získal zpět. Díky tomu také Češi památku znovu objeví.
Tajemství kolem relikviáře je spojeno s památným dnem, kdy na československou ambasádu ve Vídni přišel pan Danny Douglas a nabídl odkoupení ,,jakési věci ukryté na území Československa“ o hodnotě zhruba 250 tisíc dolarů s tím, že ,,onu věc“ sám najde a sám zajistí její vyzvednutí. Bez něho by prý tehdejší Československo onu věc pravděpodobně nenašlo, uvedl kriminalista František Maryška. Detektivové tak začali pátrat po neznámém předmětu, o kterém zpočátku nevěděli vůbec nic. Při vyjednávání pan Douglas neprozřetelně prozradil přibližnou velikost předmětu i to, že se nachází přibližně 150 kilometrů od Norimberka. Poté policisté objevili zmínku o relikviáři svatého Maura v Bečově nad Teplou a začali zámek v okolí prohledávat s detektorem kovu.
Příběh kolem záhadného relikviáře tedy pojí Českou republiku s Belgií, resp. s belgickou rodinou Beaufortů, jež uprchla ke konci druhé světové války ze zámku v Bečově nad Teplou jen s nejnutnějšími věcmi. Jejich největší bohatství – relikviář svatého Maura – museli ponechat na českém zámku. To jim ovšem nezabránilo v tom, aby relikviář stihli schovat. Relikviář byl uschován do zásypu podlahy hradní kaple Navštívení Panny Marie. Zámek byl po válce znárodněn.
Poprvé byl relikviář veřejnosti ukázán na Pražském hradě na výstavě v roce 2000, tehdy však ještě nebyl zcela zrestaurovaný. Teprve od 4. května 2002 se stal součástí stálé expozice na místě, kde byl nalezen a je dodnes trvale vystaven v prostorách modré jídelny na zámku v Bečově nad Teplou poblíž Karlových Varů. Relikviář bylo možné vidět i na jiných místech, například v roce 2010 byl převezen do Vladislavského sálu Pražského hradu, kde byl do roku 2011 vystaven vedle kopie korunovačních klenotů.
Více informací o této mimořádné památce naleznete na webových stránkách restaurátora relikviáře Andreje Šumbery:
Více o bečovských pokladech a relikviáři svatého Maura naleznete na:
https://www.zamek-becov.cz/cs/becovske-poklady/relikviar-svateho-maura
Rozhovor s objevitelem relikviáře svatého Maura naleznete zde: