Zvláštní seznam voličů vedený při Velvyslanectví České republiky v Bratislavě
30.12.2024 / 14:55 | Aktualizováno: 09.07.2025 / 10:56
Velvyslanectví České republiky v Bratislavě (zvláštní volební okrsek č. 31) vede zvláštní seznam voličů, do nějž se občané České republiky s bydlištěm ve Slovenské republice mohou zapsat. Občané České republiky zapsaní do tohoto seznamu mohou na Velvyslanectví České republiky v Bratislavě hlasovat ve volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, ve volbě prezidenta České republiky a ve volbách do Evropského parlamentu, případně požádat o voličský průkaz. Ten nesmí být vydán voliči, kterému byly předtím doručeny písemnosti pro korespondenční hlasování.
Nově je možno do zvláštního seznamu občana ČR zapsat i na základě plné moci s úředně ověřeným podpisem (voliče), jenž tak žádost o zápis podává v zastoupení zmocněncem. Již není nutno prokazovat trvalý pobyt na Slovensku a české občanství. Volič se u voleb vždy musí prokázat platným českým občanským průkazem nebo cestovním dokladem.
Písemnou žádost o zápis do zvláštního seznamu voličů je třeba nechat u podpisu voliče ověřit (legalizovat) u notáře nebo na úřadě kvůli prokázání totožnosti žadatele.
Pro žádost není předepsaný formulář. Lze nicméně využít např. tento jednotný vzor
žádost občana o zápis do ZSV ZÚ Bratislava (DOCX, 21 KB)
Jak uvedeno výše, na žádosti zaslané poštou se vyžaduje ověřený podpis voliče. Ověřený podpis voliče se vyžaduje i v případě, že svou žádost podá v zastoupení zmocněncem, ovšem podpis voliče musí být ověřen na vlastní plné moci, nikoliv na žádosti, kterou podepisuje zmocněnec. Povinností žadatele je v žádosti uvést korektní adresu bydliště na Slovensku, na kterou mu bude moci být zasílána volební dokumentace. Neúplná nebo zastaralá adresa bydliště brání doručování a za takovýto problém nese odpovědnost volič.
Doporučujeme v žádosti o zápis vyplnit i nepovinné kontaktní údaje (telefon, email, resp. ID datové schránky voliče) pro případ nutnosti doplnění chybějících dokumentů či údajů.
Nejzazším termínem pro doručení nebo předání žádosti o zápis zastupitelskému úřadu osobně nebo písemně (poštou/datovou zprávou, i přes Portál občana) je termín 40 dnů přede dnem konání voleb.
V případě osobního podání žádosti se můžete dostavit na konzulární úsek velvyslanectví kdykoli v našich úředních hodinách (pondělí - čtvrtek 9:00 -12:00), a to na základě předchozího objednání. Nic víc než platný doklad totožnosti není potřeba.
V případě podání žádosti poštou zašlete žádost s ověřeným podpisem doporučeně na adresu:
Velvyslanectví České republiky
Hviezdoslavovo nám. 8
P.O.Box 208
810 00 Bratislava
Slovensko (Slovakia)
V důsledku novely z roku 2024 (zák. č. 268/2024 Sb.) je od 1.1.2025 je tedy možno k osobnímu podání žádosti o zápis do zvláštního seznamu voličů zmocnit jinou osobu. Plná moc k tomuto úkonu musí být listinná, sepsaná v českém nebo ve slovenském jazyce a podpis zmocnitele (voliče, který za sebe k nám se svou žádostí a plnou mocí vyšle svého zmocněnce) musí být na ní úředně ověřen (např. notářem). Bez takto legalizované plné moci nebudeme moci zápis voliče-zmocnitele v zastoupení zmocněncem provést a jeho/její cesta na náš úřad bude zbytečná. Pro zmocněnce (osoby, kterou volič k podání žádosti o svůj zápis do zvláštního seznamu voličů vybaví plnou mocí) je k dispozici tento jednotný vzor
žádost zmocněnce za občana o zápis do ZSV ZÚ Bratislava (DOCX, 24 KB)
V případě zaslání žádosti prostřednictvím datové schránky Ministerstva zahraničních věcí, musí být v datové zprávě zaslané do datové schránky ministerstva zahraničních věcí (ID DS: e4xaaxh) uvedeno, že je určena pro "velvyslanectví v Bratislavě", jinak nebude zřejmé, kterému zastupitelskému úřadu je zasílána a nemusí se na náš úřad vůbec dostat. Zastupitelské úřady totiž vlastní datové schránky z právních důvodů nemají. U žádosti podané tímto způsobem se podpis na žádosti neověřuje, totožnost voliče je dána jeho datovou schránkou. Doporučujeme do datové zprávy připojit jako přílohu vyplněnou žádost voliče nebo jeho zmocněnce. Vzory žádostí jsou uvedeny v tomto článku. V případě zaslání žádosti zmocněncem musí být připojená plná moc s ověřeným podpisem voliče z původní listinné podoby do digitální zkonvertována (převedena autorizovanou konverzí dle českého práva, např. s pomocí pracoviště CZECHPointu).
Důsledky zápisu do zvláštního seznamu
V případě zápisu do zvláštního seznamu voličů je volič, má-li trvalý pobyt na území České republiky, vyškrtnut ze stálého seznamu voličů vedeného obecním úřadem, v jehož územním obvodu je přihlášen k trvalému pobytu.
Pokud by chtěl volič v budoucnu opět volit na území České republiky ve volbách, které se konají i v zahraničí, je třeba, aby požádal zastupitelský úřad o vyškrtnutí ze zvláštního seznamu voličů. Lze využít tento vzor žádosti o vyškrtnutí ze ZSV 2024 (PDF, 49 KB) Stejnými způsoby, jakými lze žádat o zápis (viz. výše). Zastupitelský úřad vydá voliči potvrzení o vyškrtnutí, které je třeba odevzdat přede dnem voleb obecnímu úřadu, v jehož územním obvodu má volič místo trvalého pobytu, nebo v den voleb okrskové volební komisi.
Voličský průkaz
Komplexní informace o voličských průkazech jsou k dispozici na portálu Ministerstva vnitra ČR. S odkazem na něj upozorňujeme, že volič, zapsaný ve zvláštním seznamu voličů, kterému byly vydány písemnosti pro korespondenční hlasování (odeslány poštou velvyslanectvím), již nemůže voličský průkaz obdržet. Naopak volič, kterému byl vydán voličský průkaz, a poté se rozhodl volit korespondenčně, má povinnost voličský průkaz vrátit v doručovací obálce s identifikačním lístkem a úřední obálkou. Kromě hlasovacího lístku nesmí být v úřední obálce nic vloženo. Další podrobné informace ke korespondenční volbě, včetně těchto, jsou k dispozici na speciálním portálu Ministerstva zahraničních věcí.
U našeho velvyslanectví zapsaní voliči, kteří nemají zájem o korespondenční hlasování, ale rádi by naopak obdrželi voličský průkaz, mohou využít i tento vzorový formulář.
žádost o voličský průkaz vzor ZU Bratislava Volby Sněmovna 2025 (DOCX, 21 KB)
O voličský průkaz lze požádat od vyhlášení voleb, ale žádný zastupitelský úřad jej bohužel nesmí vystavit dříve než 18. září 2025, natož odeslat. Způsoby podání žádostí jsou shodné se způsoby žádosti o zápis do zvláštního seznamu voličů. Proto doporučujeme osobní převzetí voličského průkazu na velvyslanectví (možno i zmocněncem), neboť voličské průkazy, o které je požádáno po 18. září do konce lhůty 26.9.2025, nemusí být voliči místní poštou během těch několika málo dnů včas doporučeně doručeny, resp. voličem na poště převzaty. Naopak písemnosti ke korespondenčnímu hlasování musí být z velvyslanectví doporučeně odeslány (nikoliv voliči doručeny) do 8. září 2025, tedy téměř měsíc před dny voleb. Voliči s voličskými průkazy vydanými v ČR nebo na jiném zastupitelském úřadě výše uvedené číst nemusí, s platným českým občanským průkazem nebo cestovním pasem se ve vyhlášeném termínu voleb dostaví do volební místnosti, kde voličský průkaz odevzdají.