česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo LinkedIn logo

Příležitosti při výstavbě slovensko-polského plynovodu

Slovensko bude mít plynovodní propojení do Polska. Evropská investiční banka poskytne úvěr ve výši 70 mil. eur slovenskému přepravci zemního plynu Eustream. Zahájení stavebních prací na  slovensko-polském plynovodu je naplánováno již na letošní rok a dokončení se očekává  v roce 2021. Kapacita plynovodu bude přibližně  5 mld. mᶾ plynu ročně. Výstavba 106 km dlouhého plynovodu na slovenské straně bude zajímavou příležitostí pro české firmy.
 

plynovod

plynovod

Slovenský přepravce zemního plynu společnost Eustream a její polský partner Gaz-System  plánují vybudovat cca 165 km dlouhé plynovodní propojení. Projekt patří ke společným evropským strategickým zájmům. Brusel již v roce 2016 na jeho výstavbu přispěl sumou 107,7 mil. eur, která představuje cca 40 % z celkových nákladů na výstavbu celého plynovodu.

Výstavba plynovodu  na slovenské straně má podle odhadů vyjít na cca 142 mil. eur. Smlouvu o poskytnutí úvěru ve výši 70 mil. eur podepsala společnost Eustream s Evropskou investiční bankou dne 24. ledna 2018. Ve společnosti Eustream má manažerskou kontrolu a menšinový podíl česká skupina Energetický a průmyslový holding.

Zahájení stavebních prací na slovensko-polském plynovodu je naplánováno na druhou polovinu letošního roku s plánovaným ukončením  do konce roku 2021. Plynovod se po svém dokončení  stane prvním přepravním plynovodem mezi Polskem a Slovenskem. Je součástí severojižního propojení, které má za cíl umožnit přepravovat plyn z plánovaného plynovodu Baltic pipe a LNG terminálu ve Svinoustí plánovaným  plynovodem Eastring na jih.

Tento obousměrný plynovod spojí jihovýchodní Polsko s kompresorovou stanicí Veľké Kapušany na východním Slovensku. Součástí projektu bude i vybudování kompresorové stanice v polské Strachocine a modifikace již existující kompresorové stanice Veľké Kapušany.

Výstavba projektu  bude představovat důležitý milník směrem k vybudování dobře fungujícího a plně integrovaného vnitřního trhu. Jeho dokončení bude významným krokem pro posílení stability Unie a lepší připravenost v případě potenciálních krizí, s cílem snížení závislosti na ruském plynu pro členské země EU. Technická kapacita obousměrného plynovodu bude 4,7 mld. mᶾ  plynu  ve směru z Polska na Slovensko a 5,7 mld. mᶾ plynu ze Slovenska do Polska.  

Výstavba plynovodního propojení  může být  zajímavou příležitostí pro české firmy  ze strojírenského, kovozpracujícího i stavebního průmyslu. Již v letošním roce se mohou české firmy podílet na přípravných pracích projektu.

 

Autor: Hildegarda Horská, obchodně ekonomický referent, Velvyslanectví Bratislava