česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo LinkedIn logo

Slovensko podporuje vývoj pokročilých jaderných technologií, chce využívat vyhořelé jaderné palivo

Ne odpad, ale poklad. Slovensko se pouští do pokročilé technologie využití vyhořelého jaderného paliva, přičemž počítá  i s novými reaktory. Přepracováním vyhořelého jaderného paliva získá zdroj energie na další desetiletí. Jeho využitím se Slovensko může zbavit také potřeby vybudování hlubinného úložiště.
 

Pokročilé jaderné technologie na Slovensku

Pokročilé jaderné technologie na Slovensku

Přestože se použité jaderné palivo označuje jako „vyhořelé“, má stále obrovský energetický potenciál. Toto palivo se totiž dá přepracovat a znovu použít v jaderných reaktorech. Přestože technologicky a fyzikálně je již možné proces přepracování vyhořelého paliva zvládnut, posledním krokem zůstává dostat ho do komerčně způsobilého stavu. A Slovensko se svými zásobami vyhořelého paliva může z této technologie profitovat a vytvořit si tak rezervu na pokrytí svých energetických potřeb na minimálně několik desetiletí. Využití vyhořelého paliva zároveň sníží potřebu budování drahých hlubinných úložišť.


Nový společný podnik v Jaslovských Bohunicích

O krok blíže k tomuto způsobu využití vyhořelého jaderného paliva je Slovensko díky tomu, že slovenská státní Jaderná a vyřazovací společnost (JAVYS) a.s. založila společný podnik se soukromou evropskou společností NewCleo, která se zaměřuje na inovace v jaderné energetice. Nový společný podnik má název Centrum pro vývoj využití vyhořelého jaderného paliva (CVP), přičemž společnost JAVYS a.s. v něm vlastní 51 % a NewCleo 49 %. Jedná se o strategickou iniciativu, která spojuje průmyslové a výzkumné lídry v oblasti jaderné energetiky a posouvá Slovensko blíže k nízkoemisní, bezpečné a technologicky vyspělé budoucnosti. Ministerstvo hospodářství SR projekt aktivně podporuje jako součást dlouhodobých priorit v oblasti energetické bezpečnosti, inovací a udržitelného nakládání
s energetickými zdroji.

Jde zároveň o další krok k výstavbě pokročilých modulárních reaktorů 4. generace, které by měly vyrůst v Jaderné elektrárně v Jaslovských Bohunicích. Tímto krokem a spoluprací se zeměmi, které rovněž ve velkém využívají jadernou energii, se Slovensko může stát jedním z lídrů v používání nové technologie. Úkolem CVP bude vývoj reaktoru typu LFR-AS-200 (Lead-cooled Fast Reactor) s možností opětovného využití vyhořelého paliva jako zdroje energie. Čtyři reaktory typu LFR-AS-200 by měly mít celkový výkon 800 MWe. Jedná se o pokročilé modulární reaktory IV. generace, což jsou rychle množivé reaktory chlazené tekutým olovem. Rychlé jaderné reaktory představují pokročilý typ jaderných reaktorů, ve kterých štěpení jader paliva probíhá pomocí rychlých neutronů, tedy bez jejich zpomalování moderátorem, což jim umožňuje efektivněji využívat palivo a snižovat množství radioaktivního odpadu.

 

Zapojit se mohou nejen soukromé a státní společnosti, ale také univerzity

Podle ministryně hospodářství Denisy Sakové se tak podařilo přeměnit sen o jaderném výzkumu na Slovensku ve skutečnost a posílit tak mezinárodní postavení Slovenska mezi jadernými velmocemi. Spolupráce společností JAVYS, VUJE (Výzkumný ústav jaderných elektráren) a NewCleo přinese projekty, do kterých se mohou zapojit nejen soukromé a státní společnosti, ale také univerzity.

V této souvislosti se také v Jaslovských Bohunicích uskutečnila odborná konference, která odstartovala strategickou spolupráci mezi výše uvedenými společnostmi. Cílem CVP je vytvořit řešení, které energeticky posílí Slovensko a zároveň bude inspirací pro celý evropský region v oblasti bezpečného a efektivního využití vyhořelého jaderného paliva. Součástí konference bylo i podepsání Memoranda o porozumění mezi společnostmi VUJE a Newcleo. Předmětem memoranda je vývoj datových center, která by v budoucnu mohla být napájena z pokročilých modulárních reaktorů (AMR), čímž by se spojily dvě klíčové oblasti – energetická a digitální infrastruktura.

Ministerstvo hospodářství vnímá vývoj technologií modulárních reaktorů IV. generace jako důležitý krok vpřed, neboť Slovensko disponuje odborným zázemím, infrastrukturou i vyhořelým palivem, které lze po úpravě efektivně využít. Tento přístup přispívá ke snižování objemu odpadu, posiluje udržitelnost jaderného cyklu a snižuje závislost na vnějších dodávkách paliva. Projekt zároveň vytváří nové příležitosti nejenom pro slovenský průmysl, ale rovněž pro výzkumné instituce a technické univerzity. Jejich zapojení do vývoje, testování a budoucí výstavby reaktorů typu AMR bude důležité pro technologickou konkurenceschopnost země. Slovensko se tak díky této iniciativě posouvá blíže k bezpečné, čisté a inovativní jaderné energetice.


Příležitosti pro české firmy

Vzhledem k bohatým a dlouholetým zkušenostem s využíváním jaderné energie v ČR lze považovat slovenskou snahu o aktivní zapojení do výzkumu a vývoje pokročilých jaderných technologií a opětovné využívání jaderného paliva za velmi vhodnou a významnou příležitost pro zapojení českých subjektů do tohoto procesu. Může se přitom jednat jak o státní a soukromé společnosti, tak i o výzkumné ústavy a rovněž technické univerzity. Spolupráce mezi oběma zeměmi v oblasti jaderné energetiky je již poměrně rozsáhlá, ať už se jedná o dodávky paliva, technologií, vývoje a servisu jaderných elektráren, jakož i při prosazování společných zájmů v rámci EU. Z tohoto důvodu by bylo rozšíření vzájemné spolupráce rovněž při výzkumu
a vývoji pokročilých jaderných technologií zcela jistě přínosné pro obě strany.   


Autor: Petr Darmovzal, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Bratislavě