česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo LinkedIn logo

Slovensko plánuje postavit s pomocí soukromého sektoru minimálně 10 tisíc bytů

Slovenská vláda premiéra Roberta Fica připravuje a podporuje výstavbu nájemních bytů, přičemž lidem slibuje nižší nájemné a lepší dostupnost bydlení. Výrazně při tom bude spolupracovat se soukromým sektorem.
 

Výstavba nájemních bytů na Slovensku

Výstavba nájemních bytů na Slovensku

 

Od ledna letošního roku již mohou soukromí investoři po dohodě s vládou stavět na Slovensku nájemní byty. O jejich zajištění mají prozatím zájem dva investoři, přičemž do projektu má každý přispět 500 byty. Společnosti přitom byty nemusí stavět přímo. Mohou si najít hotový projekt, koupit jej a zařadit do systému státního nájemního bydlení.

Projekt výstavby nájemních bytů, se kterým přišla bývalá vláda, musela ta současná zásadně upravit a dopracovat. Jednalo se o celou řadu praktických kroků včetně zajištění toho, že snížená 5 procentní DPH (z původní 23 procentní) bude akceptována Evropskou komisí. Kritéria tohoto programu byla za předchozí vlády nastavena tak, že do něj mohly vstoupit jen společnosti, které spravují minimálně 10 tisíc nájemních bytů a mají obrat více než jednu mld.  EUR. Současná vláda tato kritéria výrazně změnila. Dnes se může ucházet o spolupráci se státem a podpis smlouvy každý, kdo spravuje minimálně 1000 bytů s hodnotou přibližně 100 mil. EUR.


Vláda zřídila speciální agenturu

Slovenská vláda zřídila Agenturu státem podporovaného nájemního bydlení (ASPNB), která má na starosti státem podporované bydlení. Občan, který hledá nájemní bydlení, neboť nesplňuje podmínky hypotečního úvěru nebo má jiný důvod, může získat nájemní byt za nájemné, které bude nižší než na trhu, neboť jeho výše bude stanovena podle zákona. Přibližně 40 % nájemních bytů plánuje stát rezervovat pro své potřeby, např. jako možnosti ubytování pro zdravotní sestry, lékaře či učitele. Stát dokáže výrazně podpořit a snížit standardní komerční nájemné v těchto bytech. Pokud by například standardní nájemné za třípokojový byt
v Bratislavě v přiměřené kvalitě bylo na úrovni 800 až 820 EUR, zákon umožňuje zaměstnavateli snížit toto nájemné příspěvkem až na 600 EUR.

Vláda dále zdůraznila, že se jedná o program výstavby tradičních nájemních bytů, kde se stát rozhodl spolupracovat se soukromými investory a za určitých podmínek z toho čerpat benefity. V žádném případě nejde o výstavbu „sociálních“ nájemních bytů.  Nájemní bydlení umožní, aby stát, ale i samosprávy a zaměstnavatelé, mohli stabilizovat zaměstnance. Stát neposkytuje finanční prostředky do výstavby nájemních bytů, finance poskytuje výlučně investor. Stát bude přes agenturu nájemního bydlení vést seznam zájemců.

V případě nájemních bytů bude moci zaměstnavatel dát příspěvek zaměstnanci, který do takového bytu půjde bydlet. Příspěvek na bydlení je momentálně stanoven ve výši 4 EUR na m2, ale bude zvýšen na 5 EUR, přičemž maximální výše příspěvku činí 360 ​​EUR.

Agentura ASPNB, která spadá pod Ministerstvo dopravy SR, spustila systém registrace žadatelů již od 1. února letošního roku. Základní podmínkou je příjem ve výši maximálně osminásobku životního minima, tedy přibližně 2200 EUR čistého příjmu. Diskvalifikační pro žadatele bude, pokud jsou v exekuci, nebo dluží státu na daních, sociálním nebo zdravotním pojištění. A rovněž pokud má žadatel nemovitost v kraji, ve kterém chce bydlet, automaticky se přesune na konec seznamu zájemců.

Ministr dopravy Jozef Ráž připomněl, že rezort dopravy nedávno podepsal dodatky ke smlouvám s investory, kteří mají v první fázi zajistit 1000 nájemních bytů. Stát s nimi podepsal dodatky, ve kterých se zavazují k tomu, že každý z nich zajistí 500 bytů. To však nemusí nutně znamenat, že byty postaví, stejně tak mají možnost například odkoupit už nějaký hotový developerský projekt a začlenit ho do tohoto systému. Stejně tak je rovněž lokalita plně
v kompetenci investorů.


Ambiciózní, pilotní projekt výstavby nájemního bydlení v Košickém regionu získal zelenou

Premiér Robert Fico podpořil projekt rakouského investora WBG Wohnen, který ve spolupráci s městem Košice plánuje v příštích deseti letech vybudovat přibližně 5400 nových bytů. Podle Agentury ASPNB by hodnota zmíněného projektu měla dosáhnout 1,3 mld. EUR. Město Košice by tak mohlo získat příjmy z daně z rozvoje ve výši 13,5 mil. EUR. Slovenská vláda označila projekt v Košicích za pilotní a ukázkový, přičemž doufá, že se státem podporované bydlení bude postupně realizovat i v jiných regionech Slovenska. Košice jsou prvním městem na Slovensku, které do tohoto projektu vstupuje se svými vlastními pozemky, které na tento účel již dříve vyčlenilo. Pro město Košice je toto téma důležité i kvůli automobilce Volvo, kde se společně se státem zavázalo vytvořit vhodné podmínky pro zajištění bydlení zaměstnanců jejich budoucího závodu v průmyslovém parku Valaliky u Košic. Kromě zmiňovaného Volva projevila zájem o byty pro své zaměstnance také např. společnost U.S. Steel.

Koncem ledna t.r. schválila vláda nová pravidla pro přidělování státem podporovaných nájemních bytů. Nové nařízení má také přinést dynamičtější schvalování projektů nájemního bydlení agenturou či věcně a časově efektivnější přerozdělení bytů mezi jednotlivé preferované kategorie zájemců. Cílem úpravy legislativy je také odstranění neobsazenosti bytů státem podporovaného nájemního bydlení nájemníky pro průtahy, které by mohly vzniknout při schvalování projektů nájemního bydlení či při přerozdělování bytů.


Příležitosti pro české firmy

Vlastnictví bytu je na Slovensku vnímáno jako nezbytnost. Ze statistických údajů vyplývá, že Slováci jsou rekordmany v celkovém vlastnictví nemovitostí. V podnájmu zde bydlí pouze devět procent obyvatel. I po více než dvaceti letech považují mnozí za nejlepší byznys svého života odkoupení státních či družstevních bytů za symbolické ceny v 90. letech minulého století. Tím, že se v podstatě nájemní byty rozprodaly a jejich výstavba byla úplně zastavena, byla až do současnosti možnost získat bydlení od města či státu minimální, téměř nulová. S enormně rostoucími cenami nových bytů a jejich nižší dostupností se však bude podíl nájemního bydlení na Slovensku postupně zvyšovat, jako je tomu v jiných vyspělých zemích.

Projekt nájemního bydlení představuje také obrovský investiční stimul pro Slovensko, přičemž jde o výhodnou spolupráci pro všechny zainteresované - města, stát i investory.  Tato praxe by mohla znamenat významný milník v dějinách slovenského stavebnictví. Z tohoto důvodu lze tedy zcela oprávněně považovat výstavbu nájemních bytů na Slovensku za významnoua dlouhodobější příležitost pro české firmy působící v sektoru bytové výstavby. Některé české firmy působící v tomto oboru již mají s bytovou výstavbou u našich východních sousedů bohaté zkušenosti.


Autor: Petr Darmovzal, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Bratislavě