Česko-slovenské podnikatelské fórum v Žilině
26.09.2024 / 13:58 | Aktualizováno: 26.09.2024 / 14:16
Dne 25. září 2024 se v Žilině uskutečnilo Česko-slovenské podnikatelské fórum. Akce se zúčastnili zástupci 51 českých a slovenských firem a během přímých jednání firem proběhlo celkem 181 B2B jednání. Podnikatelské fórum bylo organizováno formou Projektu na podporu ekonomické diplomacie (PROPED).
Organizátorem letošního fóra bylo Velvyslanectví ČR v Bratislavě ve spolupráci se Slovenskou agenturou pro rozvoj investic a obchodu (SARIO) a Slovenskou obchodní a průmyslovou komorou (SOPK) v Žilině. ZÚ úzce spolupracoval při výběru firem s Regionální hospodářskou komorou Brno, Krajskou hospodářskou komorou Moravskoslezského kraje, Olomouckého kraje a Zlínského kraje. Výše uvedené fórum bylo plně financováno Ministerstvem průmyslu
a obchodu ČR.
Letošní fórum bylo zaměřeno na B2B individuální jednání českých a slovenských firem z odvětví strojírenství, elektrotechniky, energetiky a ekologie, automobilového průmyslu, ICT, potravinářství a vědy, výzkumu a inovací. Akviziční činností uvedených komor byl zjištěn zájem českých a slovenských firem. Organizaci B2B jednání zajišťovalo SARIO prostřednictvím elektronického párovacího systému ELET, přes který rovněž probíhala registrace účastníků. Hlavním cílem podnikatelského fóra bylo poskytnout prostor a příležitost českým a slovenským podnikatelům navázat osobní kontakt, prodiskutovat konkrétní možnosti spolupráce a rozvinout vzájemné obchodní vztahy.
Podnikatelské fórum slavnostně zahájil velvyslanec ČR na Slovensku pan Rudolf Jindrák (RJ). Ve svém úvodním projevu zdůraznil, že ČR a SR jsou tradičními a silnými hospodářskými partnery. SR představuje pro ČR 2. největší exportní trh a současně 4. největšího obchodního partnera (po Německu, Číně a Polsku). Češi vlastní na Slovensku více než 13 800 firem a ČR je současně 3. největším investorem na Slovensku (po Nizozemsku a Rakousku). Podle RJ je však třeba o vzájemné hospodářské vztahy řádně pečovat, přičemž českým firmám je třeba pomáhat a ze strany státu je na zahraničních trzích systematicky podporovat. Výše uvedené fórum označil za velmi důležité s tím, že obdobné akce je žádoucí organizovat pravidelně.
Následně s krátkým projevem vystoupil Pavol Vítek, předseda představenstva SOPK v Žilině, a Michaela Slimáková, zástupkyně ředitele odboru projektů z agentury SARIO. Poté probíhala až do pozdních odpoledních hodin samotná B2B jednání, kterých se uskutečnilo celkem 181.
Z rozhovorů s účastníky podnikatelského fóra vyplynula jejich spokojenost s výše uvedenou akcí a doporučení uspořádat obdobné setkání firem rovněž v příštím roce. Je zřejmé, že navzdory blízkým bilaterálním firemním vztahům je zapotřebí organizovat akce podobné tomuto fóru a tím iniciovat zejména první kontaktní setkání i v rovině B2B. Je to jeden z možných způsobů, jak napomoci prohlubování vzájemného obchodu mezi ČR a Slovenskem.
Pro většinu českých firem a podnikatelů je SR stále první volbou jako exportní destinace. Důvod zájmu českých podnikatelů o slovenský trh je logický. Expanze na Slovensko je jednodušší, než na jiné trhy. Klíčovou roli hraje téměř nulová jazyková bariéra, teritoriální blízkost, společná historie či blízká mentalita a kultura.
Autor: Petr Darmovzal, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Bratislavě
sledujte nás na