česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

První zahraniční cesta předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR vedla na Slovensko

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Markéta Pekarová Adamová na své první zahraniční cestě navštívila Slovenskou republiku.
 

Předsedkyně PS PČR přicestovala na dvoudenní návštěvu Slovenska vlakem dne 17. 1. 2022. Během své první návštěvy se setkala se svým protějškem, předsedou Národní rady SR Borisem Kollárem, se kterým jednala o prioritách české vládní koalice, posílení vzájemné spolupráce v rámci středoevropského prostoru a blížící se předsednictví ČR v Radě EU a slovenské předsednictví zemí V4.  Po jednání společně uctili památku zakladatelů československé státnosti u památníků T. G. Masaryka a M. R. Štefánika položením věnců. U památníku TGM se předsedkyně pozdravila a pohovořila s českými krajany a ocenila jejich úsilí v podpoře vzájemných česko-slovenských vztahů a udržování českých kulturních a folklorních tradic na Slovensku. Diskutována byla i otázka korespondenční volby krajanů v zahraničí.

V odpoledních hodinách byla předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR přijata  ministrem zahraničních věcí SR  Ivanem Korčokem a následně navštívila Mezinárodní Visegrádský fond, kde ji přijal výkonný ředitel MVF  Petr Mareš. Den zakončila oficiální večeře podávaná velvyslancem ČR na Slovensku Tomášem Tuhým za přítomnosti dalších slovenských představitelů a následné vzpomínkové položení květin a zapálení svíček u pietního místa zavražděného novináře J. Kuciaka a jeho snoubenky M. Kušnírové  a u Památníku svíčkové manifestace.  Další den návštěva Slovenska pokračovala přijetím u předsedy Bratislavského samosprávního kraje Juraje Droby a následně přijetím prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou a předsedou vlády SR Eduardem Hegerem.

Galerie


Návštěva předsedkyně PS PČR na Slovensku