česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: E. Reinöhlová
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Připomínka 20. výročí členství Slovenské republiky v EU a 30. výročí založení UNHCR na Slovensku pomohla přírodě

Slovenská republika si - společně s dalšími 9 zeměmi, včetně České republiky - připomíná 20 let od svého vstupu do Evropské unie.

Tento významný historický krok se na Slovensku oslavuje nejrůznějšími připomínkovými akcemi. Zastoupení Evropské komise na Slovensku (ZEK) uspořádalo dne 15. dubna s Úřadem vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), který si připomíná 30. výročí začátku svého působení na Slovensku, společnou ekologickou akci, která pomůže přírodě v oblasti Vojčianského ramene Dunaje v CHKO Dunajské luhy. Akce připomněla i blížící se Den země (22. dubna) a upozornila na význam ochrany životního prostředí i na důležitost finanční podpory EU pro tuto ochranu.

Smyslem akce bylo vysadit (symbolicky) 30 stromů na břeh nedávno revitalizovaného meandru, jenž vrací přírodě její původní charakter, pomůže k zadržení vody v území a přiláká nejrůznější druhy fauny, včetně ptactva. Území Vojčianského ramene Dunaje patří mezi chráněné oblasti v rámci programu NATURA 2000 a spadá do projektu LIFE – Living Rivers (Živé řeky). Výsadba  třešně ptačí, dřeviny, která je v Podunají původním druhem, nejen zpevní břehy meandru a stane se zdrojem potravy pro ptactvo a opylovače, ale přispěje k celkovému zlepšení místního ekosystému. Akce, která proběhla ve spolupráci se sdružením ochranářů BROZ, jež chrání a obnovuje vzácné biotopy po celém Slovensku, se kromě pracovníků a členů ZEK a UNHCR zúčastnili i zástupci Ministerstva zahraničních věcí a evropských záležitostí SR, partneři z neziskového sektoru i početná skupina zástupců diplomatického sboru - velvyslanectví akreditovaných ve Slovenské republice.

Za ZÚ Bratislava se akce zúčastnila jeho 1. tajemnice, Eva Reinöhlová.

Galerie


20 let SR v EU - sázení stromů