česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: P. Korček
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Podporujeme Ukrajinu, která již dva roky čelí ruské agresi

Dvacátý čtvrtý únor se stal i pro Velvyslanectví České republiky v SR připomínkou již dva roky trvající brutální ruské agrese na Ukrajině.

Velvyslanec Jindrák osobně vyjádřil podporu Ukrajině během setkání s ředitelkou Ukrajinského institutu, paní Ľudmilou Verbickou na zastupitelském úřadu (ZÚ) dne 21.2., pracovníci velvyslanectví se zúčastnili různých akcí, aby připomněli trvající válečný konflikt a současně vyjádřili podporu České republiky Ukrajině. Na velvyslanectví zavlála ukrajinská vlajka.

Setkání diplomatického sboru a zástupců relevantních institucí k připomínce již dva roky trvající ruské agrese vůči Ukrajině zorganizovalo Zastoupení Evropské komise (ZEK) dne 22.2. pod názvem „Dva roky války na Ukrajině“. Setkání bylo zaměřeno na ukrajinské děti a zejména na problém dětí unesených do Ruska. V průběhu setkání účastníci shlédli ukrajinským velvyslancem Myroslawem Kastranem uvedený film o ukrajinských dětech, které jsou válkou na území jejich země nejrůznějším způsobem postiženy. Následovala panelová diskuse, jíž se kromě vedoucího ZEK Vladimíra Šuchy zúčastnili i Juraj Rizman (Post Bellum Slovensko), Michaela Bauer (UNICEF), Ganna Schvachka (SME SPOLU) a Cheryl Cruz – velvyslankyně Kanady. Kanada je zemí, která iniciovala a vede koalici zemí usilujících o návrat unesených ukrajinských dětí z Ruska domů. Za velvyslanectví ČR se akce zúčastnila 1. tajemnice Eva Reinöhlová.

Dne 24.2.2024 dopoledne proběhl pietní akt před Velvyslanectvím Ukrajiny v Bratislavě. Zástupci diplomatického sboru ve Slovenské republice přišli uctít památku nevinných obětí ruské agrese na Ukrajině, která trvá již dva roky. Za Velvyslanectví České republiky byla přítomna zástupkyně velvyslance Alena Jermářová.

Ve stejný den odpoledne se uskutečnilo v Českém domě v Bratislavě setkání věnované Ukrajině s názvem “ Musíme si pomáhať”. Nad touto akcí převzal záštitu velvyslanec České republiky Rudolf Jindrák. Ředitelka Českého domu Monika Koblerová přivítala hosty, kterými byli: Lucia Štasselová za Iniciativu Mier Ukrajine, novinář Tomáš Forró, režisérka dokumentárního filmu “Ti, ktorí zostali”, Juraj Rizman z Post Bellum, Fedor Balščák, ředitel nadace Otevřená společnost. Na akci se promítal výše uvedený film a autor knihy “Spev siren”, Tomáš Forró, přečetl úryvek ze své knihy. Následovala diskuse s účastníky setkání. Za Velvyslanectví České republiky se akce zúčastnila zástupkyně velvyslance Alena Jermářová.

Galerie


Podporujeme Ukrajinu