česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Oslava 79. výročí Karpatsko-dukelské operace

U památníku bitvy o Dukelský průsmyk na slovensko-polském pomezí se 6. října konala vzpomínková akce k 79. výročí Karpatsko-dukelské operace. 

Slavnostního shromáždění k uctění památky padlých hrdinů se zúčastnil velvyslanec České republiky na Slovensku Rudolf Jindrák a vojenský přidělenec genmjr. Libor Jílek. Součástí vzpomínkových akcí bylo položení věnců u památníku bitvy o Dukelský průsmyk na slovensko-polském pomezí a ve Svidníku u sochy armádního generála Ludvíka Svobody, které se zúčastnil vojenský přidělenec genmjr. Libor Jílek. Památku padlých hrdinů si připomněli na místě také vrcholní slovenští  představitelé státní správy a samosprávy včetně předsedy parlamentu Borise Kollára a ministra obrany Martina Sklenára, zástupců Československé obce legionářské a váleční veteráni.

Karpatsko-dukelská operace,  mající za cíl podpořit Slovenské národní povstání, byla největší a nejkrvavější bitvou východní fronty na Slovensku. Do protiněmecké ofenzivy se zapojili i Čechoslováci v rámci 1. československého armádního sboru pod vedením generála Ludvíka Svobody. V dukelské operaci bojovalo na sovětské straně přes 100 tisíc vojáků a také 1. československý armádní sbor pod velením armádního generála L. Svobody proti asi stotisícové německé armádě. Akce trvala dva měsíce a vojska dobyla první postavení německé armády na československém území 6. října 1944. Operace trvala od 8. září do 28. října 1944. U Dukly padlo kolem 20 tisíc vojáků Rudé armády. Ztráty československé jednotky, která měla v té době 16 tisíc vojáků, dosahovaly zhruba dvou tisíc mužů, další tisíce utrpěly zranění.

Galerie


79. výročí Karpatsko-dukelské operace