english  español  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Evropský parlament
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Volby do Evropského parlamentu v České republice 2024

Volby do Evropského parlamentu v České republice se uskuteční ve dnech 7. a 8. června 2024. Hlasování probíhá v určených volebních místnostech od 14:00 do 22:00 v pátek a od 8:00 do 14:00 v sobotu.

Voličem může být každý občan ČR, který dosáhne věku 18 let nejpozději 8. června 2024, a není omezen na svobodě ani svéprávnosti. Občané s trvalým pobytem v ČR jsou automaticky vedeni v seznamu voličů pro volby do Evropského parlamentu na obecním úřadě v místě svého trvalého pobytu. Voliči mohou žádat o voličský průkaz, s nímž mohou hlasovat v libovolném volebním okrsku.

Voliči žijící v zahraničí se mohou zaregistrovat ve zvláštním seznamu voličů vedeném zastupitelským úřadem ČR. Poté mohou požádat o voličský průkaz, který umožňuje hlasování v ČR. Hlasování na zastupitelských úřadech České republiky v zahraničí není ve volbách do Evropského parlamentu možné. Pro registraci do zvláštního seznamu voličů v zahraničí je nutné podat žádost, lhůta pro její podání je do 40 dnů před dnem voleb, tedy nejpozději do 28. dubna 2024.

Informujeme, že Státní volební komise vylosovala na svém jednání 23. dubna 2024 čísla pro označení hlasovacích lístků politických stran, politických hnutí a koalic pro volby do Evropského parlamentu 2024.

Výsledky losování naleznete zde: Výsledky losování VOLBY EP 2024 (PDF, 192 KB)