english  español  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Milan Rejtar
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Facebook logo LinkedIn logo

Mise ministra Brabce a české environmentální technologie v Kolumbii

Ve dnech 9.-12. dubna 2019 navštívila Kolumbii podnikatelská delegace doprovázející místopředsedu vlády a ministra životního prostředí Richarda Brabce. Bezpochyby se jednalo o nejvýznamnější a nejpočetnější politicko-obchodní návštěvu Kolumbie od znovuotevření ZÚ Bogota v roce 2015.

 

Kolumbie prochází v současné době tzv. postkonfliktním obdobím po uzavření míru s levicovou guerillou FARC, které je mimo jiné charakterizováno výrazným zlepšením bezpečnostní situace, zvýšenou otevřeností navenek a snahou o obnovu venkova. Dlouhodobý vnitřní ozbrojený konflikt s sebou přinesl silnou ekologickou zátěž, způsobenou například nelegální těžbou či bojem s pěstováním nelegálních plodin. Kolumbijská vláda si zároveň uvědomuje, jakou hodnotu představuje biodiverzita její země (druhá největší na světě) a silně proto podporuje ekologická témata s důrazem na využití nejmodernějších technologií. Samostatnou kapitolou jsou přitom environmentální problémy (doprava, odpadové hospodářství) způsobené rychlým rozvojem kolumbijských měst či změna energetického profilu země s důrazem na obnovitelné zdroje. Kolumbie tak nabízí velké obchodní příležitosti v celé řadě sektorů. Ve spojení se skutečností, že téměř padesátimilionová Kolumbie patří dlouhodobě k nejstabilnějším ekonomikám Latinské Ameriky, tak bylo uspořádání mise zcela logickým krokem.

Podnikatelské části mise se zúčastnilo na 31 podnikatelů z 25 firem z oblasti environmentálních technologií a rovněž zástupců českých univerzit a vědeckého života.Kromě účasti místopředsedy vlády a ministra životního prostředí Richarda Brabce význam události dále umocňovala účast prezidenta Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslava Hanáka. Akce byla koncipována jakožto projekt ekonomické diplomacie a byla výsledkem spolupráce velvyslanectví v Bogotě a Limě, Svazu průmyslu ČR, Ministerstva životního prostředí a ZK CzechTrade.  Z firem se zúčastnily například Intecha, Hydropol, Somati, NovaKo EU, New Age Technologies, Ferrit, Enviros, EMP, Dekonta či Connect the World. Důležitá byla rovněž účast ČEB, EGAP, České zemědělské univerzity, ČESTA (Smíšená obchodní komora Česko-tichomořská aliance), České geologické služby či České geografické společnosti, zastupované profesorem Jánským, objevitelem pramenů Amazonky.

Po přeletu z peruánské části mise byl oficiální program v Bogotě zahájen pracovní snídaní/odborným seminářem v Hotelu Doubletree, kde advokát Jorge Ricci Pino seznámil účastníky mise s podnikatelským prostředím v Kolumbii a nastínil základní právní pravidla při zakládání společností.

Vzápětí po přednášce se mise přesunula do sídla Obchodní komory města Bogoty, kde viceprezident Obchodní komory v Bogotě, Juan David Castaño zahájil projevem celou událost a následně bylo podepsáno Memorandum o porozumění mezi Obchodní komorou Bogoty a SP ČR. Zájem o českou misi byl enormní – na poslední chvíli bylo třeba rozšiřovat kapacitu sálu, neboť dorazilo přes 200 kolumbijských podnikatelů. Na podnikatelské fórum plynule navázal networkingový oběd a po něm program pokračoval B2B jednáními.

Večer proběhla na rezidenci velvyslance večeře, za účasti významných postav kolumbijského veřejného života a byznysu.

Další den následoval přesun do Medellínu, kde byl program zahájen návštěvou centra inovací RUTA N, kde si účastníci vyslechli prezentace popisující úspěšnou transformaci Medellínu z kdysi nejnebezpečnějšího města světa (za éry Pabla Escobara, ukončené v roce 1993, 380 vražd na 100 tis. obyvatel ročně), nechvalně proslulého střediska narkoobchodu, na jedno z nejvýznamnějších center obchodu, inovací a nových technologií v rámci Latinské Ameriky. Čeští podnikatelé se tak mohli na vlastní oči přesvědčit, že obraz vykreslený v populárních seriálech a filmech o Pablu Escobarovi je již dávnou minulostí.  V současnosti jde již dávno o moderní a bezpečné „město věčného jara“. Není proto překvapující, že byl nedávno v Davosu vyhlášen Světovým centrem průmyslu 4.0, jakožto první v Latinské Americe.

Další program se odehrál dle stejného scénáře jako v Bogotě, tedy podnikatelské fórum na Obchodní komoře města Medellín, které zahájil ředitel Fredy Pulgarin Siena, a na ně navazující B2B jednání (celkem bylo domluveno téměř 100 schůzek z řad kolumbijských firem a zájemců o české environmentální technologie).

V pátek 12. dubna brzy ráno se delegace přesunula Cartageny, která je nejen karibským turistickým skvostem, ale je také proslulá svým průmyslovým a obchodním rozvojem. V Cartageně se nachází průmyslová zóna zvaná MAMONAL, sídlo největší kolumbijské rafinérií REFICAR (REFIneria de CARtagena).  Rovněž je zde největší kontejnerový přístav v Kolumbii (CONTECAR), který současně patří mezi nejvýznamnější přístavy v Latinské Americe, přes který se realizuje většina vzájemné obchodní výměny mezi ČR a Kolumbií. Cartagena se rychle rozvíjí, což s sebou přináší nutnost řešit řadu environmentálních problémů. Ty představují pro české společnosti podnikatelské příležitosti v oblasti ekologických služeb jako například nakládání s odpady, alternativní zdroje energie, čističky odpadních vod, úprava pitné vody atd. V sídle REFICAR delegaci přivítal ředitel rafinérie Amaury de la Espriella. Delegace byla následně seznámena s dodavatelskými možnostmi v rafinerii a české firmy měly příležitost představit své exportní nabídky. 

Návštěva ministra Brabce se těšila též významné mediální pozornosti, viz například reportáž v celostátní televizi RCN.