deutsch  česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Bilaterální vztahy ČR

Bilaterální vztahy pokračují tradičně v dobré atmosféře. Významně je doplňuje přímá spolupráce územních celků ČR se švýcarskými kantony, městy a obcemi.

Politické vztahy

Bilaterální vztahy pokračují tradičně v dobré atmosféře. Významně je doplňuje přímá spolupráce územních celků ČR se švýcarskými kantony, městy a obcemi.

V současné době zastupují ČR ve Švýcarsku vedle velvyslanectví v Bernu a Stálé mise v Ženevě také honorární konzuláty – podrobnosti najdete v sekci „O velvyslanectví“ a „Konzulární informace“.

Styky mezi parlamenty probíhají především po linii parlamentních výborů a jsou zaměřeny na získávání poznatků z vybraných oblastí (legislativa, veřejná správa, doprava, zdravotnictví, sociální politika, ekologie). V parlamentu ČR je ustanovena Parlamentní skupina přátel ČR - Švýcarsko, jejímiž členy je 16 poslanců.

Bilaterální smluvní systém

Mezi ČR a Švýcarskem existuje rozsáhlá smluvní základna, která pokrývá všechny důležité oblasti vzájemných vztahů. Sukcese ČR do smluv se Švýcarskou konfederací byla ukončena začátkem roku 1994. Po vstupu ČR do EU byly některé smlouvy vypovězeny anebo modifikovány, aby vzájemná smluvní základna odpovídala právu EU.

Z posledně uzavřených smluv se občanů asi nejvíce týká dohoda o volném pohybu osob, která m.j. umožňuje cestovat pouze s občanským průkazem (se strojově čitelnou zónou). Viz k danému tématu i zpravodajství v rubrice „konzulární informace“.

Kulturní, vědecké a školské vztahy, češi žijící v zahraničí

Kultura

Vztahy v oblasti kultury nejsou smluvně upraveny, kulturní výměna se uskutečňuje převážně na komerčním základě.

Nejvýznamnější švýcarskou institucí, která působila v ČR jako prostředník švýcarsko-české kulturní výměny, byla pražská pobočka nadace Pro Helvetia. V návaznosti na stabilizaci transformačního procesu v zemích střední Evropy se vedení nadace rozhodlo přesunout své aktivity do Ruska a mimoevropských zemí. Pobočky v ČR, Maďarsku a Slovensku byly uzavřeny v průběhu roku 2005.

K významným subjektům působícím na poli česko-švýcarské kulturní spolupráce patří rovněž některé nadace a spolky, provozované především v rámci krajanských aktivit.

České umění má ve Švýcarsku dobrý zvuk, je pořádáno mnoho koncertů z děl českých skladatelů a vystoupení českých interpretů. Početné jsou rovněž výstavy děl českých umělců.

Věda a školství

V oblasti vědy a školství se spolupráce s ohledem na kantonální kompetence odvíjí na základě projektů jednotlivých kantonů a v rámci přímých kontaktů výzkumných pracovišť, vysokých a středních škol. Většina českých škol spolupracuje se švýcarskými univerzitami buď v rámci evropského programu Socrates - Erasmus, anebo má sjednané dohody o přímé spolupráci. Smlouvy mají například právnická fakulta UK s Universitou Bern, Universita Zürich s UK a Masarykovou univerzitou Brno, Univerita Curych s UK, ČVUT, Jihočeskou univerzitou, Univerzita St. Gallen s VŠE Praha atd. Nejprestižnější švýcarská univerzita ETH považuje formální smlouvy za zbytečné, staví na rozsáhlé síti osobních kontaktů, kterou má vybudovanou i se všemi odpovídajícími vysokými školami v ČR.

V rámci reciproční výměny poskytují každoročně obě země 3+3 stipendia na absolvování VŠ pro jednoho studenta na umělecké škole a dva studenty ostatních oborů. Švýcarská strana kromě toho nabízí českým zájemcům možnost ucházet se o stipendium v rámci multilaterálních studijních programů.

Na základě Ujednání mezi MŠMT ČR a MZV Švýcarska pokračoval prostřednictvím velvyslanectví v Bernu reciproční program 1 až 2 semestrálních výměnných vysokoškolských pobytů, kterého se zúčastnili 2 stipendisté.

Česká strana nabídla švýcarským studentům bohemistiky rovněž tři stipendijní místa na Letní škole slovanských studií, která byla využita studenty ze slovanských seminářů univerzit v Basileji, Bernu a Curychu.

Češi žijící v zahraničí (někdy i pod pojmem „Krajané“)

V současné době se odhaduje celkový počet Čechů žijících ve Švýcarsku na cca 20 až 30 tisíc (včetně druhé, třetí generace a osob bez trvalého pobytu). Ve 21 krajanském spolku je organizováno přibližně tisíc členů. Sdružující organizací je Svaz spolků Čechů a Slováků ve Švýcarsku, který sdružuje 18 krajanských spolků, převážně sokolských. Dalšími krajanskými organizacemi, stojícími mimo Svaz spolků, je pobočka Československé společnosti pro vědy a umění a Sokol.

Hledají se další způsoby spolkové činnosti, které by přilákaly také mladší členy. Krajanské spolky v Curychu pořádají "Setkání 4. generace", která mají poměrně dobrou odezvu.

V rámci programu podpory krajanských aktivit přispívá MZV ČR krajanským spolkům na některé jejich projekty a nabízí stipendia k jednoročnímu studiu na českých vysokých školách a na jednoměsíční jazykové kurzy českého jazyka v Dobrušce.

Partnerství obcí a měst

Bilaterální vztahy významně doplňuje přímá spolupráce českých a švýcarských měst a obcí v rámci uzavřených partnerství. Intenzívní je partnerství obcí kantonu Bern s obcemi v regionu jižních Čech, které vzniklo před jedenácti lety ze švýcarské iniciativy. Vysoká úroveň navázaných styků se projevila také během katastrofálních záplav v roce 2002. Dobrá spolupráce pokračuje rovněž mezi vládou kantonu Curych a MV ČR na úrovni výměny zkušeností v oblastech státní správy a místní samosprávy. Rozsáhlé partnerské vztahy pěstují kanton St. Gallen a kraj Liberec.