deutsch  česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

COVID -19 – podmínky cestování do Švýcarska a Lichtenštejnska, platné do 21. 01. 2022 do 23:59:59 hod., a návratu do ČR

(Archivní článek, platnost skončena 21.01.2022 / 23:45.)

Od 20. 12. 2021 stačí všem cestujícím z Česka před vstupem na švýcarské a lichtenštejnské území předložit negativní výsledek PCR nebo antigenního testu na COVID-19. Povinnost druhého testu mezi 4. a 7. dnem po vstupu do země platí od tohoto data pouze pro neočkované.
 

VSTUP NA ÚZEMÍ ŠVÝCARSKA A LICHTENŠTEJNSKA

S dotazy ohledně podmínek vstupu na švýcarské nebo lichtenštejnské území je třeba se OBRACET PRIMÁRNĚ NA DIPLOMATICKÉ NEBO KONZULÁRNÍ ZASTOUPENÍ ŠVÝCARSKA ČI LICHTENŠTEJNSKA V ČR NEBO V ZEMI, V NÍŽ SE NACHÁZÍTE, nikoliv na Velvyslanectví ČR v Bernu. Jedině švýcarská a lichtenštejnská zastoupení mohou poskytovat oficiální a závazné informace o pravidlech pro cestování do svých zemí:

Níže uvedené sdělení zpracované Velvyslanectvím ČR v Bernu má pouze základní informační charakter. 

OČKOVANÉ OSOBY

Očkované osoby – bez ohledu na to, zda mají 2 nebo 3 dávky - musí při příjezdu do země předložit negativní výsledek PCR testu (starého max. 72 hodin), nebo antigenního testu (starého max. 24 hodin) na COVID-19.

NEOČKOVANÉ OSOBY

Neočkované osoby musí při příjezdu do země předložit negativní výsledek PCR testu (starého max. 72 hodin)nebo antigenního testu (starého max. 24 hodin) na COVID-19. Následně mezi 4. a 7. dnem po vstupu na švýcarské nebo lichtenštejnské území musí podstoupit další test PCR nebo antigen; výsledek testu a číslo příjezdového formuláře musí nahlásit příslušnému kantonálnímu zdravotnímu úřadu. Seznam těchto úřadů a příslušné kontakty naleznete pod níže uvedeným odkazem, je třeba rolovat na konec bodu: Kontakte der kantonalen Behörden. V Lichtenštejnsku je příslušný Zdravotní úřad ve Vaduzu. Neočkované osoby ale nemusí po svém příjezdu do karantény a mohou se volně pohybovat. 

Osoby bez očkování v rámci veřejného a společenského života mohou využívat veřejnou hromadnou dopravu, nakupovat ve všech obchodech nebo některé služby, jako např. ubytování v hotelu.

OSOBY S PRODĚLANÝM COVIDEM

Osoby, které Covid prodělaly, musí při příjezdu do země předložit negativní výsledek PCR testu (starého max. 72 hodin), nebo antigenního testu (starého max. 24 hodin) na COVID-19. Švýcarskými a lichtenštejnskými úřady je na ně nahlíženo stejně jako na osoby s ukončeným očkováním, tj. po dvou dávkách.

Testy na protilátky: Osvědčení o bezinfekčnosti v podobě Covid-certifikátu lze ve Švýcarsku získat i na základě testu na protilátky. Jeho platnost je omezena časově (90 dnů) i teritoriálně (pro území Švýcarska). Test musí být proveden švýcarskou certifikovanou laboratoří a náklady si hradí testovaná osoba. Tento test není možné využít pro příjezd cestujících z Česka do Švýcarska či Lichtenštejnska.

DĚTI

Výjimku z povinnosti předkládat výsledky testů při přicestování do Švýcarska a Lichtenštejnska mají osoby do 16 let věku. Nemusí je předkládat ani zástupcům letecké a autobusové společnosti před nástupem do dopravního prostředku. Mají ale povinnost vyplnit před cestou elektronický příjezdový formulář (nebo být zahrnuty do formuláře rodičů).

PŘÍJEZDOVÝ FORMULÁŘ

Cestující z Česka musí před přicestováním vyplňovat elektronický příjezdový formulář. Tato povinnost se vztahuje na všechny, včetně očkovaných osob nebo osob, které onemocnění prodělaly.

PŘEPRAVNÍ SPOLEČNOSTI A JEJICH PRAVIDLA

POZOR: přepravní (letecké, autobusové, železniční) společnosti mohou mít vlastní firemní pravidla k ochraně svého personálu a dalších cestujících, odlišná od pravidel navštíveného státu a mohou na základě vlastního rozhodnutí požadovat od všech cestujících před započetím cesty negativní výsledek (PCR nebo antigenního) testu. Proto doporučujeme, aby se cestující vždy včas informovali, jaké podmínky musí splnit, aby byli vpuštěni na palubu veřejného dopravního prostředku, a to i v případě, že přes Švýcarsko pouze tranzitují. Je třeba výslovně požádat o pravidla cestovních společností, nikoliv cílového státu. V opačném případě přepravní společnosti často odkazují na velvyslanectví, který zná pravidla cílového státu, nikoliv přepravních společností.

Obdobné doporučení platí, projíždíte-li přes další státy. Je třeba se zajímat o pravidla cestování každého z nich, neboť se mohou vzájemně lišit. Postupy mimo Švýcarsko a Lichtenštejnsko Velvyslanectví ČR v Bernu nesleduje. V případě dotazů na pravidla v jiných zemích je tak potřeba obrátit se na diplomatické či konzulární zastoupení Švýcarska či Lichtenštejnska v zemi, kde se nacházíte, které jediné může poskytovat oficiální a závazné informace.

PENDLEŘI

Osoby převážející zboží nebo cestující v přeshraničním styku, tedy řidiči kamiónů či autobusů nemusí vyplňovat elektronický příjezdový formulář ani předkládat výsledek testů.

TRANZIT

Výjimka z povinnosti předkládat výsledky testu platí i pro tranzit, který ale musí proběhnout bez zastávek. Tranzitující osoby také nemusí vyplňovat elektronický příjezdový formulář. 

AKTUÁLNÍ OPATŘENÍ

Ve Švýcarsku platí na většině míst pravidlo 2G (plně očkován nebo prodělání nemoci a k tomu povinnost nosit ve vnitřních prostorách roušku) a ve vybraných vnitřních prostorách, kde není možné roušku nosit, je to 2G+ (tzn. plně očkován nebo prodělání nemoci + 3. posilující dávka v uplynulých 4 měsících, posilující dávka se dá nahradit negativním výsledkem testu).

Výjimkou je MHD, návštěva obchodů a některých služeb, kde není povinnost se Covid-certifikátem o očkování nebo o prodělání nemoci prokazovat.
Podrobné informace s přehlednou grafikou k pravidlům jsou uvedeny ve 4 jazykových mutacích včetně angličtiny na webu švýcarského Bundesamt für Gesundheit.

Upozorňujeme, že pravidla se mohou lišit  kantonálně. Je třeba se tudíž ptát na pravidla, platná v kantonu, v němž se cizinec pohybuje.

POSTUP PŘI NÁKAZE COVIDEM

Ve Švýcarsku je třeba se s případnými dotazy obracet přímo na místně příslušný kantonální zdravotní úřad. Seznam těchto úřadů a příslušné kontakty naleznete pod níže uvedeným odkazem, je třeba rolovat na konec bodu: Kontakte der kantonalen Behörden. V Lichtenštejnsku je příslušný Zdravotní úřad ve Vaduzu

UŽITEČNÉ KONTAKTY

Nařízení švýcarské vlády je neustále aktualizováno a vycházejí z něj i lichtenštejnské úřady. Platný stav lze zkontrolovat na  Massnahmen und Verordnungen (vpravo nahoře lze měnit jazykovou mutaci němčina/francouzština/italština/angličtina), relevantní informace naleznete také na stránkách Velvyslanectví Švýcarska v ČR a Zdravotního úřadu v Lichtenštejnsku.

PODMÍNKY NÁVRATU DO ČESKA

Pravidla cestování ze Švýcarska a Lichtenštejnska do Česka jsou uvedena v samostatné informaci Pravidla pro cestování do České republiky.