
Cílem Libanonu je stát se regionálním centrem pro umělou inteligenci
09.05.2025 / 12:18 | Aktualizováno: 09.05.2025 / 12:23
Libanon nově zřídil Ministerstvo pro digitální transformaci vlády jehož posláním je vést digitální transformaci země prostřednictvím strategické elektronické správy, rozhodování založeného na datech a integraci špičkových technologií včetně umělé inteligence. Tato iniciativa je součástí „THE LEAP“, komplexního národního reformního programu, který předpokládá transparentní, inkluzivní a inovativní Libanon. Cílem Libanonu je etablovat se jako regionální centrum pro umělou inteligenci.
Předpokladem je, že ministerstvo vypracuje a implementuje jednotnou digitální strategii zaměřenou na několik pilířů: budování robustní digitální infrastruktury, zlepšení online veřejných služeb, podpora kybernetické bezpečnosti a podpora digitální gramotnosti. Prostřednictvím specializovaných oddělení, jako je Inovace a zavádění technologií a Divize výzkumu a vývoje (R&D), bude ministerstvo aktivně spolupracovat s technologickými startupy a globálními partnery na prozkoumání a zavádění řešení umělé inteligence jak ve správě, tak v průmyslu.
Jednou ze základních iniciativ je vytvoření regionálních digitálních center, která decentralizují inovace a rozšíří digitální služby a rozvoj umělé inteligence za hranice hlavního města. Tato centra mají také sloužit jako inkubátory pro místní startupy a platformy pro mezinárodní spolupráci.
Vzdělávání, komunitní rozvoj a mezinárodní spolupráce:
Libanonská organizace Beirut AI hraje klíčovou roli v popularizaci umělé inteligence mezi širokou veřejností. Od roku 2018 pořádá workshopy, bootcampy a hackfesty, které propojují studenty, vývojáře a podnikatele. Jejich vizí je proměnit Libanon v největší AI hub v regionu MENA a podporovat vznik lokálních startupů.
UNESCO ve spolupráci s libanonským Ministerstvem školství a vyššího vzdělávání zahájilo program zaměřený na výuku programování a AI pro učitele a žáky základních a středních škol. První fáze programu vyškolila 20 učitelů, kteří následně předají znalosti až 500 studentům. Důraz je taky kladen na inkluzi dívek a znevýhodněných komunit.
Americká univerzita v Bejrútu (AUB) spustila v roce 2021 portál zaměřený na umělou inteligenci, datovou vědu a výpočetní techniku, který slouží jako platforma pro vzdělávání, výzkum a spolupráci. Rafik Hariri University navázala spolupráci s francouzskou firmou MinDig v oblasti umělé inteligence a neurovědy. Libanonská americká univerzita (LAU), založila výzkumné centrum zaměřené na umělou inteligenci a kybernetické systémy, s cílem podpořit interdisciplinární výzkum a mezinárodní spolupráci.
V oblasti zdravotnictví spolupracuje Mount Lebanon Hospital University Medical Center s firmou AstraZeneca na pilotním projektu využívajícím umělou inteligenci pro včasnou detekci rakoviny plic.
Společnost EON Reality oznámila v roce 2024 otevření prvního centra pro prostorovou umělou inteligenci v Libanonu, které nabízí více než 10 000 kurzů v oblasti virtuální a rozšířené reality.
Beirut Digital District (BDD), technologický kampus v centru Bejrútu, poskytuje infrastrukturu pro startupy a technologické firmy. Projekt, který vznikl ve spolupráci s Ministerstvem telekomunikací, plánuje do roku 2030 rozšíření na 150 000 m² kancelářských a rezidenčních prostor, čímž se stane klíčovým centrem pro digitální ekonomiku v regionu.
Výzvy a budoucí perspektivy:
Navzdory pokračující krizi a mnohým výzvám, kterým země čelí, Libanon dokazuje, že s jasnou vizí, posilováním partnerství mezi veřejným a soukromým sektorem, mezinárodní spoluprací, důrazem na vzdělávání a vytvořením podmínek pro startupy, má potenciál pro transformaci země v technologické centrum a stát se významným hráčem v oblasti umělé inteligence v regionu Blízkého východu a severní Afriky.
Lýdia Skolilová
ekonomická diplomatka, ZÚ Bejrút